Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Presupun ca daca iei o cutie SH... nu ti se ofera niciun strop de garantie, nu?
Macar daca e sa fie pe masina si sa ii faci o proba, dupa care sa o demontezi:D
Sa stii ca si eu m-am resemnat si am invatat sa o folosesc in asa fel incat sa nu mai caraie deloc. E mai problematic cu motorul rece....cand face si la treapta 2 si la 3...fuck it! Daca va fi cazul... am sa caut cutie...pana atunci e ok!
Cu respect!
Skip ads

  • Mays

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Depinde, unii ofera si garantie, oricum F40 sunt cutii bune, dar si printre ele mai sunt exceptii cum sunt ale noastre, dar pot sa afirm ca nu o sa ai probleme cu o cutie SH daca nu are probleme cand o iei.

Iar revenind la sincronul buclucas, am fost intr-un service mare cu alte probleme, si cunoscand-ul pe propietar am intrat putin prin programele lor pentru Opel aveau GM EPC, si nu aparea reperul care ma interesa, si nici intr-altul care acoperea o arie mai mare de marci, singurele repere pentru F40, cutia cu totul, ansamble pentru furci si selector, semeringuri si diferential, de sincroane nici pomeneala, si ma sfatuit sa nu mai caut, ca daca nici acolo nu apar, nu prea exista sanse sa le gasesc. In schimb pentru cei cu M32 se gasesc sincroane, si am observat o diferenta de pret uriasa intre Germania si Anglia, un sincron pentu M32 costa in Germania 230 euro, iar in Anglia 79 lire sau la alt dealer cu 32 lire oferta limitata.

Eu o sa o pun la vanzare completa sau pe piese.
  • CPcip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Am un Opel Astra h break 1.7cdti 110 cp 2009 echip cu o cut de vit 6 trepte mod m32 - Manuala.
In treapta 1 cand plec dupa loc mi se misca schimbatorul adica "da din cap" fata spate ai impresia ca vrea sa iti iasa din viteze.
Am fost pe la mai multe service uri inclusiv la Rep. Opel si am primit urmatorul verdict : culegatorul pt treapta 1 de la cutia de viteze este sarit de pe pozitie .
Nu am problema cu tampoanele sau cablul de la timonerie pt ca au fost verificate.

Nu imi sare din viteze - intra foarte usor in viteze - nu am nici o alta problema decat chestia asta cu plecatul din mana a manetei de viteze si doar in treapt 1 si foarte foarte putin in treapta 5 si 6 .

Stiti cumva daca pot gasi ansamblul pentru furci si selector pt ca sincer as dori sa o repar . sau la ce mechanic / firma sa apelez ca sa o repar ?
  • Mays

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru M32 se gasesc piese, eu aveam F40 la care nu se gasesc piese, dar oricum iti recomand sa iei alta cutie SH, ansamblul de furci nou va depasi pretul catorva cutii SH ! Sau sa incerci repararea ei la un service specializat pe cutii atata timp cat nu depaseste reparatia, costul unei cutii SH.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Confirm, mai bine o iei SH. Eu am rupt furca de la a 3-a la cutia F23 de pe Astra G Turbo si era o gramada de bani pe original, plus ca au adus ce nu trebuie si nu se potrivea. Pana la urma am gasit furca si sincronul de la a 3-a de la o cutie SH care avea alte viteze busite.
  • catalin.

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut!
eu am schimbat saptamana trecuta cutia de viteze la vectra c 2008, 1.9 cdti, 6+1 viteze.
cutia era tipul M32 si s-a stricat un rulment (ultimul din serie, cel care era fixat pe peretele cutiei, viteza a 6-a) si nu mai avea nimic in el... totul era prin cutie. si rulmentul de a 5-a era afectat.
Am avut si ideea sa o repar dar mi-a trecut repede.
Am cautat cutie SH peste tot... si nu gaseam decat F40...
Am gasit M32 la un parc de dezmembrari din Bihor, cu factura, garantie o luna (cutia face urat imediat ce o pui pe masina daca are ceva) si cutia intradevar e foarte buna... dar a costat 800 euro...
Pana sa ma opresc la cutia asta, am vazut si alte cutii - 450 euro, 550 euro, 600 euro, dar care aratau rau si mai aveau si joc...
Daca aveti cutie F40 am gasit foarte multe cutii pe la toate parcurile de dezmembrari...

Spor la treaba!
  • StefanPSL

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut, am gasit acest topic deschis si am zis sa nu fac eu altul.
Am o vectra c 2006 z19DT.
Tot probleme asemanatoare ca si voi, in treapta 2-3 caraie, mai ales 4-3.
Am inteles care e problema, dar un pret stie cineva?
Multumesc anticipat, seara buna!
  • StefanPSL

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Trebuie dat motorul jos la Z19DT? Tot problema cu sincron treapta 3.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR