Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am schimbat la service Opel- radacini motors brasov, uleiul de la servodirectie, si in primul rand merge unpic mai greoi directia(cand merge Evil or Very Mad ) dar ce este mai grav este ca imi merge in reprize, adica jumate de tura merge normal, urmatoarea jumatate merge mai greu, merge parca la 50% din capacitate, dupa care iarasi jumate merge ok, si tot asa face. Pina sa duc masina la service, mergea brici directia, foarte lejer. Am fost la ei si doar saptamana viitoare au timp sa ma bage in service Sad .
Care poate fi cauza, mi-e cam teama ca trebuie sa fac vreo 500 km zilele astea...
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

La vectra C, servo directia este electro-hidraulica. Probabil ai ceva probleme pe partea electonica a pompei de servo, sau poate fi si alternatorul.

Adi G.
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Alternarorul este exclus, nu mai mergea deloc servodirectia fara alternator, mioe imi merge, dar nu la capacitate maxima si in reprize. Pina sa imi schimbe uleiul servo nu avea absolut nimic.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Verifica daca nivelul lichidului este la nivel, si culoarea lui. Ar trebui sa fie verde, nu roz.

Adi G.
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sincer, nu cred ca are vreo influenta culoarea, eu am pus rosu de la mobil1. E posibil ca si cupla cardanica de deasupra pompei sa fie ruginita, da-o cu WD40 din belsug, si invarte de volan bine stanga dreapta pana dispare rugina de-acolo. Daca nu se rezolva asa, atunci inseamna ca pompa de servo are o problema.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@alex Daca cel rosu indeplineste si normele celui verde, clar nu sunt probleme. Dar daca nu, atunci cine stie ce se poate intampla pe viitor.

Adi G.
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Se poate inchide. Pina la urma s-a rezolvat de la sine dupa ce am mers cu ea ceva km. Se pare ca nu era aerisita bine instalatia si s-a aerisit ea singura.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai aerisirea se facea dand maxim de volan stanga-dreapta de cateva ori. Asa am rezolvat la un ford mondeo care ramasese fara ulei.
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am dat stanga-dreapta maxim de am inebunit si in mers si in stationare, degeaba, tot nu isi revenise in acel moment. Doar cand am mers cateva ore la drum si-a dat drumul. A fost ceva straniu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR