Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Razvan7

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am condus 5 ani O1 tour diesel 101 CP. Peste 2 saptamani o sa primesc o Astra H diesel 110 CP hatchback. Care ar fi plusurile si minusurile fata de O1.
Ma intereseaza in special consumul, cat de mare este portbagajul (stiu, mai mic decat la O1) si cam cat pot incarca in el, cat de confortabila este la drum lung. Fac 3500 - 4000 km/luna.
Orice alte opinii sunt binevenite.
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut! MIe mi se pare confortabila la drum lung, scaune ok! Motorul e mai puternic decat cel tdi, dar va trebuie sa te obisnuiesti cu el, deoarece are comportament de benzinar, aici vei simt lipsa tdi! la opel o sa iti traga bine in intervalul 2000-4000 rpm! Consumul e discutabil, unii spun ca le consuma putin, mie imi consuma cam 7 extern, 9-10 oras (Constanta), va trebui sa te obinuiesti si cu treptele de viteza, deoarece ai 6 trepte, dai in a 6 a ai consum mai mare la 130 hm.h, decat daca ai fi in a 5 a, valabil si pentru celelalte trepte de viteza. Ideea e ca trebuie sa stea mai turata pentru un consum mic, pe cand la tdi e invers
  • Razvan7

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu prea am unde sa merg cu 130 km/h (radare sunt peste tot), doar pe portiuni scurte de drum. A 5-a e cea mai potrivita treapta pentru viteze de 100-120 km/h?
Unii s-au plans de dureri de spate si rinichi la acest model. Cat de adevarat este?
Cat de stabila este in curbe si ce tip de suspensie are pe spate?


Multumesc
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca nu ai mai mult de 23 de ani, judecand dupa intrebarile pe care le pui. In primul post ai zis ca "o sa primesc" , deci masina e cadou de la mama/tata/alte rude. Ai intrebat de stabilitate in curbe, deci esti un pustan pregatit sa intri in curba cu viteza cat mai mare, ca sa le arati tu celorlalti ce smechera masina ai tu. SI sa iti raspund si la intrebari : sta mai bine decat un logan Smile), din cate stiu are suspensie simpla si nu multilink, iar daca ai probleme cu spatele/rinichii, o sa ai si in alte masini.
Skip ads

  • Razvan7

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Este bine sa fiu cat mai bine informat, si cele mai bune informatii le primesc de la cei care detin acest model.

Am condus, Focus 1 break: excelenta in curbe, Clio Symbol: o masina banala, fara prea multe pretentii, O1 Tour: excelenta, mai putin stabilitatea in curbe comparativ cu Focus.
Nu am condus niciodata Logan.
Vreau doar sa stiu la ce sa ma astept din partea Astrei.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@florinianc, ce relevanta are varsta lui, daca primeste masina, sau cu ce viteza vrea sa intre intr-o curba? Eu am caravan, abordez o curba medie cu 130 fara probleme, bineinteles in anumite circumstante, daca stiu drumul respectiv etc! Oricum la design interior, exterior, feeling, e peste octavia 1
  • Razvan7

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Pentru mine design-ul conteaza mai putin. In primul rand o masina trebuie sa fie practica si sa consume putin, apoi stabilitatea si restul. Dar sa revenim la Astra H. Cat de mare e portbagajul si cam cu cat se poate se poate mari, va fi plat daca se rabateaza bancheta?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Are 380 de litri si nu se pliaza bancheta in podea plana. Ba mai rau trebuie sa scoti sezutul ca sa o pliezi.
  • Razvan7

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii.

Trebuie sa ma adaptez si la acest model. Cam cati km se pot face cu un plin de carburant la un mers 80% afara (100-120km/h) si 20% in oras?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@George_zis nu trebuie sa scoti nici un sezut. Se trage de plasticul de sub bancheta si se va ridica in pozitie verticala, iar in locul acesteia va intra spatarul astfel incat podeaua va fi plata.
La octavia parca era un damb la imbinarea dintre scaun si portbagaj.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu confunda hatchback cu caravan...la hatchback, nu exista nici un "plastic" de care sa se traga...deci, bancheta nu se pliaza in podea plana. ca fost posesor de hatchback, consider portbagajul acestui model mic, am copil si orice iesire in afara orasului insemna bagaje incarcate prin toata masina... adica, cam toata lumea din masina, inclusiv eu la volan , trebuia sa stam inghesuiti de plase, plasutze si diverse bagaje, indesate pe la picioare si in general prin orice loc cat de cat liber...un adevarat chin...nici la supermarket nu era mai bine, doua, trei plase mai mari si aveam portbagajul facut full...Pentru restul, cei care nu au de carat cu masina si o folosesc pentu plimbari singuri in masina...banuiesc ca este ok.Daca pui o Skoda Octavia, chiar berlina, langa o Astra H hatchback si le compari la spatiul interior si la spatiul din portbagaj...pur si simplu nu vei avea ce compara.... la acest capitol, Octavia ofera mult mai mult decat Astra H...

Cu un plin vei face undeva la 800 km in conditiile date de tine. Nu stiu sigur cat consuma motorul care te intereseaza pe tine, diesel de 110 CP, probabil cam 6% si avand in vedere ca rezervorul are cam 50 l, poti face singur calculele...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
http://www.google.com/trans...hl=en&ie=UTF8
Acum nu stiu ce sa cred. Astra H hatchback. In poze vad ca a scos sezutul cu totul. Cred ca le-a scos cu totul ca nu s-a gandit ca acele tetiere chiar incomodeaza...
Cat despre astra h: buzunare usi - uita de ele, nu intra nici o sticla de fanta 0.5l, ce intra in schimb este CIF-ul de spalat vase; loc de depozitare telefon nu exista, eu tin telefonul sub frana de mana, cotiera sau in buzunar usa; indicator de temperatura antigel nu exista decat in meniul ascuns; sonorizare foarte slaba; manere usi in gen logan; cotiera originala ma deranjeaza in asa fel incat la schimbarea vitezelor 2-4-6 tot dau cu mana in ea asa ca e lasata jos tot timpul; parasolare prea mici; din cauza geamurilor pasageri spate si geamurile lateral portbaga vizibilitatea este redusa(joc loto 6/49 de multe ori cand ies cu spatele); stalpii prea grosi, iar stalpul de la sofer si pasager sunt prea in fata; scaunele din fata nu au destul suport lateral, bine ca au masuta sa manance cei din spate cand rulezi cu 120 kmh pe autostrada-stai care autostrada?-; torpedou gen astra g langa sofer nu exista; scrumiera prea adanca si nu prea incapatoare,cu un plastic ce cred ca se topeste de te apuci sa fumezi prin masina; schimbatorul de viteze prea jos pentru oamenii scunzi(eu) ce stau cu scaunul mai ridicat - imi rup incheietura cand vreau sa schimb treapta de viteza-;bumbii pentru inchiderea usilor manual au disparut in totalitate. Daca am ratat ceva completati voi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR