Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am un Opel Astra H din 2009 break. Ieri am observat urmatoarea faza: in mers atunci cand virez (chiar si la viteze mici (mai ales defapt)) se aude un scartait enervant. De la ce ar putea fi? Placutele de frana stiu ca erau cam gata atunci cand am cumparat-o, fostul proprietar mi-a spus cand mi-a dat certificatul fiscal (la cateva zile dupa ce am cumparat-o) ca placutele se schimba cand se aprinde martorul luminos din bord. E adevarat, exista martorul respectiv, eu am vrut sa le schimb dar m-a facut sa ma razgandesc spunandu-mi: "Schimbi placute originale Opel cu unele after market". Imi e sa nu fie rulmentul ca acolo ii ceva distractie. Daca nu e adevarata faza cu placutele si trebuie schimbate (sper sa fie asta) ce placute imi recomandati? Am vazut pe autokarma ca variaza preturile undeva intre 100 si 250 ron?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Deci...iti recomand, de urgenta, sa vitezi un service auto...care vrei tu. Din postarea ta se vede ca acest domeniu, auto, nu este punctul tau forte, ceea ce nu reprezinta o problema insa...este bine sa lasi pe cineva care se pricepe sa rezolve problema aparuta la masina ta nou achizitionata.
Pentru cultura ta generala...placutele de frana nu au nici cea mai mica legatura cu volanul...cu alte cuvinte poti tu sa sucesti cat vrei de volan si placutele de frana nu vor lucra...deci, de ce crezi ca in momentul in care virezi la viteza mica sau mare, scartaie placutele? Alta chestie, DA, placutele de frana "originale Opel" se schimba dupa un anumit numar de km...cu placute aftermarket sau cu altele "tot originale Opel"... de asta se ocupa mecanicii cand vei merge cu masina la revizie. Problema ta, probabil, are legatura cu "geometria" rotilor fata si poate fii simplu de rezolvat prin refacerea ei sau poate avea legatura cu presiunea din roti sau este ceva grav insa nu vreau sa te panichez aiurea sau...etc...etc..

PS din ce stiu eu, Astra H nu are asemenea martor in bord...asta spune multe despre cel de la care ai cumparat masina si trebuie sa te faca sa mergi urgent la un service pentru o verificare generala a masinii, atat mecanic cat si tester si o revizie ( distributie, ulei, filter, etc.)
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Scartaitul se aude la roata clar. Nu in volan. Oricum vreau sa schimb placutele de frana. Ce placute imi recomandati bosch, brembo sau originale? Ieri am reglat si presiunea la roti. Posibil sa fie umflate prea tare? Tipul de la service zicea k placutele brembo sunt sport. Asta ce inseamna? Sunt mai bune k cele originale?
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ridica masina si invarte roata Smile) . Nu-i asa greu... "Cine are urechi, sa auda" .
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Era de la placutele de frana. Intr-adevar opel astra h nu are senzor de placute, are in schimb o chestie de metal care "zgaraie" pe disc atunci cand sunt aproape de a "expira" placutele, producand scartaitul de care ziceam. Multumesc de ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR