Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ieri am constatat ca ventilatorul de la AC merge incontinuu chiar si dupa ce opresc motorul. Am scos borna de la baterie si dupa citeva ore cind am incercat sa pun contactul ventilatorul mergea iarasi la viteza maxima..
am avut o problema zilele astea cu mufa senzorului de temperatura externa. imi arata ba -40 grade ba" F" ba 25 grade.
sa fie vreo influenta pt clima? a ramas ceva blocat si n-am avut inca timp sa vad ce si cum.
stie cineva ceva despre chestiile astea?
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Mufa senzorului de pe conducta de inalta presiune e scoasa sau sonda defecta sau releu ramas blocat(merge independent de contact)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
termostatul a fost schimbat in primavara. zici de sonda de pe el?ce releu?din ce am vazut eu ieri ventilatorul asta este actionat de un ""releu triplu"n-am avut timp deloc sa citesc despre chestia asta
ce am mai observat este ca la punerea contactului la baterie merge si o pompa .ce se afla pe circuitul de racire.este in fata linga radiator.si face legatura intre intrarea termostatului si ceva pe jos sub radiator.(n-am vazut bine unde se duce)oricum este pe circuitul de racire.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
te pot ajuta cu un test moca maine .Scoate mufele de pe circuit si vezi cand se opreste ( in special pe radiatorul de apa, sonda cu 3 pini )
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am pus interfata de diagnoza si am gasit un cod de eroare legat de senzorul de temperatura, l-am sters si nu a mai aparut. am pus pe direct mufa de la proiectoare si senzorul de temp externa ca aia mi-a facut figuri.deci de acolo nu mai sunt probleme.sa caut prin tis sa vad care mai sunt senzori ce au legatura cu fenomenul.sa vad cum imi fac timp sa rezolv problema.
multumesc
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am gasit o eroare 171 si conform
Trouble Code Information
Sensor Cause of Fault Remedy in F0: DATA LIST No.Trouble Code Storage when...171
OUTSIDE TEMP. SENSOR VOLTAGE HIGH 28 ·
The MID control unit recognizes a voltage greater than 4.77 V at the "ambient temperature" input (short circuit to battery voltage or interruption in the circuit)
· The fault is stored directly on recognition
Effects:· The ambient temperature display is blocked and the first MID display shows "F".
asta era de la mufa senzorului de temp exterioara.
nu mai face probleme acum ca l-am pus pe direct.

am fost azi la un service ""recomandat"" din Titan s-a uitat un baiat la masina si a zis ca este sonda de temp defecta.
am schimbat sonda de temp aia de linga termostat (are 2 pini) si degeaba ventilatorul ala tot nu se opreste. merge deasemenea si pompa aia.
mai cercetam
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
m-am uitat mai bine in schemele electrice si am rezolvat. era un releu blocat.

se poate inchide.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
andrei_alik a scris:Mufa senzorului de pe conducta de inalta presiune e scoasa sau sonda defecta sau releu ramas blocat(merge independent de contact)

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR