Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • vviioo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
B188CRI a scris:Cat tea costat demontarea si montarea galeriei. Si eu trebuie sa o schimb. Astept un semn de la tine. O seara placuta.

Nu pot sa iti dau un pret corect pt. ca:
1) Am facut la un mecanic pe care il cunosc.
2) Am schimbat si volanta, ambreiaj.
Skip ads

  • B188CRI

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Poate in zilele urmatoare vorbesti cu el si il intrebi cat ar costa schimbarea galeriei de admisie si cat dureaza. Salut.
  • yrynel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2004 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare... a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe site si imi pare rau pentru ca de ceva timp ma confrunt si eu cu aceasta problema a actuatorului de la galeria de admisie (pe care am inlocuit-o).
Am doua intrebari pentru colegii de site:
1. Unde este localizat acest actuator?...deoarece de la un magazin de piese auto mi se spune ca este localizat in partea dreapta a galeriei de admisie...dar nu il cred.
2. Recomandati inlocuirea cu unul second hand?
Modul in care se manifesta aceasta defectiune la mine este urmatorul: imi da eroare in bord si nu pot tura motorul peste 2000 rot indiferent de orice as face... De obicei eroare apare cand motorul se incalzeste...cat a fost frig afara am reusit si eu sa ma deplasez...dar in aceasta perioada e mult mai dificil.
Singurul avantaj al acestei situatii ar fi faptul ca am un consum f mic de combustibil...dar puterea este aproape inexistenta.
Astept parerile voastre...mersi!
  • byznthhd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit si eu ceva despre acea tija de la admisie uitati aici un filmulet ca ideie

Asa a reparat-o un neam acum nu stiu daca cum-va find mai grea o mai poate actiona actuatorul ...
Skip ads

  • leoxgo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1999 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salutare.am si eu o intrebare.am un astra g din 1999 x20dtl si as vrea sa stiu in ce conditii se inchid slapetele de la admise?la mine in momentul cand accelerez da sa se inchida dar revin in pozitia deschis.nu stau deschise nici maca 1 sec.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asa face la cele de 2.0 cum ai si tu. este functionarea normala la aceste motoare si de fapt ele nu se inchid ci se deschid si asta o face cand accelerezi.
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Din ce am citit actuatorul functioneaza corect, asa ca se poate schimba numai galeria. Galeriile montate pe masinile fabricate pana in 2005 prezinta acest defect de fabricatie, asa ca trebuie schimbata cu modelul nou. Pentru fixarea tijei "swirl" exista un set de reparatie in UK, dar defectarea galeriei include si marirea jocului axial al clapetelor, fapt ce produce pierderi de presiune si poate duce la "overspining" a turbinei. In concluzie recomand inlocuirea galeriei,fara sa fie nevoie de inlocuirea actuatorului.
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat esentialul, adica am schimbat pe propria masina numai galeria ,functioneaza perfect cu actuatorul vechi (care oricum se poate schimba destul de usor si ulterior), iar galeria o poti gasi la un pret mai bun decat in reteaua dealerilor OPEL.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@puiu, din pacate, sunt membrii pe acest forum, carora a inceput sa le scape presiune si galeria revizuita, niste imbecili astia de la pierburg....

Adi G.
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca masina trage foarte bine dar a curs uleiul pe la admisie poate fi doar garnitura de la tacheti sau admisia trebuie schimbata cu totul?
Mi s-a spus ca este admisia dusa, am pierdut uleiul, dar masina trage ca inainte! O sa ajung la un tester dar pana atunci incerc sa raman pozitiv... Admisia este 1000 ron iar garnitura 30-40 lei...
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Puiu_2009 a scris:Am uitat esentialul, adica am schimbat pe propria masina numai galeria ,functioneaza perfect cu actuatorul vechi (care oricum se poate schimba destul de usor si ulterior), iar galeria o poti gasi la un pret mai bun decat in reteaua dealerilor OPEL.


salutare, ce inseamna un pret mai bun decat in reteaua dealerilor OPEL?
si la mine am curatat EGR SI THROOTLE BODY, dar tot nu trage ca inainte si da si fum cu toate ca are filtru de particule, ce poate sa aiba?
galeria cumva?
multumesc de raspuns!
stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR