Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut
am plecat pe 05.06/05.30 din braila.din fata blocului, pe ruta viziru- hirsova(E60)-constanta(E87)- VAMA VECHE- DURANKULAK- balcic(E87, vezi GOOGLE MAPS)-nisipurile de aur( parcare hotel glarus, ora 11.30)=333 km; n-am avut gps, antiradar, am mers legal, cu pauze de cafea + dezmortire, drumul bun((10 km cu probleme in zona
Luciu-Gura ialomitei(RO+BG)), nu aglomerat, fara politie pe traseu.
- vigneta la BG= 5 euro, dupa iesire din vama
- leva la casa de schimb din statiune, curs: 1 euro= 1,88 leva
la intoarcere, 11.06/ 10.00- 17.00, acelasi traseu, totul ok
va doresc drum bun si vacanta placuta
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Poze?
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
urmeaza...
am avut aglomeratie mare de la sosire.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:...
Cine imi da o idee unde sa parchez in Golden Sands (Nisipurile de Aur), ...i

Imi raspund mie, poate mai sunt si altii interesati:
Am gasit anul acesta parcarea Riviera cu 5 leva/zi

Cat despre traseu
Buc-Giurgiu-Ruse-Rasgrad-Shumen- Varna-...
e un drum destul de simplu,practic tii drumul principal. se poate merge constant cu 60km/h in localitate-120km/h (in afara loacalitatii) si cu 90 km/h pe autostrada Smile.
Tot anul acesta am observat ca au montat si panouri(suficiente) cu indicatoare catre Golden Sands, etc.
Skip ads

  • naghibmahfuz

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2013

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:
Am gasit anul acesta parcarea Riviera cu 5 leva/zi

Vorbesti de Riviera Holiday Club? Doar 5 leva/zi? Un pret f bun.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Riviera este o parcare, de fapt un trotuar intre Riviera Holiday Club si politie.
La Riviera Holiday Club parcarea era ceva mai scumpa, nu mai stiu exact cat, dar eu vroiam un loc unde sa pot pune masina fara sa mi-o ridice.
In Golden Sands, daca lasi masina cateva minute intr-un loc unde nu e parcare amenajata vin baietii de la Riviera (firma de ridicari cred ca este aceeasi cu cea care detine parcarea) si ti-o ridica.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Subscriu, asa este!
Eu am patit-o acum ceva ani. M-a mancat undeva sa scot eu masina din parcare in ultima zi (de fapt ultima ora Evil or Very Mad de stat in BG), si m-am scarpinat de 72 leva!
Atentie mare cum parcati.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:...
.........

Cat despre traseu
Buc-Giurgiu-Ruse-Rasgrad-Shumen- Varna-...
e un drum destul de simplu,practic tii drumul principal. se poate merge constant cu 60km/h in localitate-120km/h (in afara loacalitatii) si cu 90 km/h pe autostrada Smile.
Tot anul acesta am observat ca au montat si panouri(suficiente) cu indicatoare catre Golden Sands, etc.


Ti-as recomanda sa mergi pe varianta Bucuresti -Vama Veche. Am fost de 1 mai pe ruta asta si are cateva avantaje: traseul cel mai scurt prin Bg, scapi de aglomeratie/tiruri/pod Ruse , intins pe A2 pana la Agigea. Asfalt bun si foarte bun, sate putine si trafic aproape inexistent pe sectorul bulgar.

Google maps zice asa:
Varianta ta 283 km - 3h 48 min
Varianta propusa 355 km - 3h 52 min in conditiile in care google pune o medie de 100kmh pe A2
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Ce traseu recomandati pentru Piatra Neamt - Sunny Beach? Adica ce localitati voi tranzita (inclusiv in Bg) si la ce cheltuieli sa ma astept. Am fost de mai multe ori la sud, dar numai pe traseul Vama Veche - Durankulak - Nisipuri/Constantin, etc.
Sunny Beach e si mai in sud, e prima data cand merg acolo. Ma ajut de GPS, pun coordonatele pe el, dar cateva sfaturi nu strica.
Multumesc.

Va salut. Azi-noapte am revenit in tara. Ce trasee am urmat:
La dus:
Piatra-Neamt - Bucuresti (prin oras) - Giurgiu - Ruse - Varna - Sunny Beach (713m pana in fata hotelului, cu cateva invartiri in jurul cozii, clasice, prin statiune).
Drumul este bun, mergi in tara mult pe DE, iar in BG pe autostrada. Acolo am testat un pic si limitele motorului meu de 1.6, i-am dat 180Km/h si mai aveam pedala.
La intoarcere:
Sunny Beach - Varna - Durankulak - Vama Veche - Harsova - Braila - Tecuci - Tisita - Piatra-Neamt (699Km, cu o mica plimbare in Eforie Nord, pentru a lua masa).
Pe acest traseu se merge mai putin prin BG, drumul este bun, dar cu o banda pe sens si multe curbe.
Costuri pe traseu:
Pod Ruse: 26lei;
Vigneta in BG: 30lei/7zile (eu stand 8zile, am fost nevoit sa iau 2);
Paritate leva: 1RON = 0.41 / 0.418 / 0.419 / 0.42leva;
Pod Harsova: 11lei;
Parcare (60leva/7zile in parcarea hotelului Continental);
Combustibil (benzina Mol EVO, cu exceptia alimentarii din Giurgiu unde nu am gasit EVO ci Tempo Plus 98 - mai slab calitativ): 1412Km parcursi / 91.51 litri benzina / 582.15lei, Consum: 6.48% (calculat de la plin la plin, CB mi-a aratat la sosire 6.4%, cu masina full, AC ON cam tot timpul si mers destul de sportiv).
Impresii:
Sunny Beach e mult peste celelalte statiuni bulgaresti in care am mai fost. Din toate punctele de vedere. Marele meu regret si of este ca, la cati romani isi petrec concediul acolo, nimeni nu stie o boaba de romana, la hotel nimeni nu rupe macar un salut, animatorii - buni, erau vreo 10, transmiteau mesaje in bulgara, engleza, germana, rusa si maghiara, cu toate ca estimez cam la 30% romani in hotel. Practic, eram dominanti alaturi de nemti. Rusi si unguri in proportii aproximativ egale. Dar sa pui afise la piscina in ceha de exemplu si sa nu pui ceva in romana, mi s-a parut dezonorant. Eu sunt mai nationalist si m-am enervat tare, i-am reprosat unui animator si mi-a zis... aaa, romana... noapte buna, te iubesc, pofta buna, buna ziua. Atat stia. Cel mai penibil a fost cand copilasul meu (alaturi de ceilalti copii din grupul nostru), s-a urcat pe scena cand era animatia pentru copii. Zicea animatorul "zwei crocodil", drei furnikutze, musik DJ si ii punea microfonul la gura micutei mele care se uita mirata la acel clown. Mi se rupea sufletul ca nu stia miscarile cantecelor nemtesti sau unguresti, cu toate ca, repet, pe scena erau multi copii romani care mai mult incurcau scenetele. Vecini de la sud, dar nu au o treaba cu noi, suntem total ignorati.
La animatia pentru adulti, tot romanii le-au dat ceata celorlalte natii. La urma urmelor bautul de cocktail-uri, streaptease-ul sau alte miscari lascive, ceva concursuri de cultura muzicala generala, karaoke, sunt universale. Ai nostri au fost aplaudati la scena deschisa de toti.
Ce am mai observat:
Ne-am cizelat mult ca si natie, la masa nu am mai vazut romani cu farfurii pana la bec (nemti da), nu mai lasam paharele de plastic pe nisip, ne stergem picioarele de nisip inainte de a intra in piscina etc. Sa-i fi vazut pe rusi...
Una peste alta a fost OK, o experienta reusita. Cand am oprit in Eforie, am ramas debusolat total. Pe langa faptul ca nici vremea nu a tinut cu romanii, m-a frapat imaginea cu statiunea mai mult goala, cu terase nepregatite, paragina, etc. O senzatie de lumea a treia iar eu nu sunt prea pretentios si repet, sunt nationalist. N-as bate inca 300Km mai la sud ca sa merg la mare, dar la pretul dat si la conditiile oferite, n-am de ales. V-as scrie mai multe, dar deja forumul s-ar transforma in "Am fost acolo".
Va multumesc tuturor pentru recomandari.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutari din Golden Sands, Hotel Sentido.
Subscriu celor spuse de Gabi, chiar acum s-a incheiat un program 'artistic', si am chemat animatoarea, pe care o stiam de anul trecut si am luat-o la intrebari cu privire la traducere. Chiar a vb binisor romaneste, dar pe scena nu a zis o boaba de romana.
Cred ca o fac intentionat.
Detalii despre drum si despre hotel, cand o sa vin acasa.
Pe scurt, am stat si anul trecut aici, dar se vede un progres,
Daca vreti vreun detaliu anume , intrebati, daca nu..., spun eu de buna voie peste 6-7 zile.
Seara buna tuturor.
  • grigoreeugen1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2009 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:
Gata ! Am venit din concediu (RAI) . La Albena hotel Laguna Mare, super de fain. Stiti cumva cum se numeste melodia (hitul sezonului) la refrenul.....''go...go....go,,,...da...da...da...''----ceva de genul acesta? Cred ca era turceasca.


Aia cu torok...torok...totk...torok...torok...tok? Buna melodie. Am cumparat cd-ul... O sa ma uit si iti spun Very Happy


aceasta este melodia: http://www.youtube.com/watch?v=f11WRPt6K1Q
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A fost cineva pe podul prieteniei in luna iulie? am auzit ca se sta cam o ora la coada.
Vreau sa fac harta traseului si ma gandesc daca sa fie prin Ruse sau nu.
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
03-08.07, Pomorie, Via Pontica, aproape de Burgas.
pretul platit a foarte avantajos (aprox 1 200 lei, 2 adulti +copil, full board) iar conditiile destul de bune, hotelul fiind cotat 5 stele.
plaja aproape de cazare, sezlonguri si bauturi racoritoare pe plaja incluse, apa super curata si foarte buna pt copii.
mancare ok, parcare in fata hotelului free, camerele deosebite, imense, cu doua bai.
drumul ales: braila-harsova-mangalia-varna-pomorie, aprox 450 km, fara probleme atat in romania cat si in bulgaria.
prin varna am tinut centura la dus si prin centru la intors, mi s-a parut cam la fel ca timp.
desi nu ma asteptam, am vazut la bg drumuri nemarcate pe unde noaptea e foarte greu de mers, au si ei destule denivelari si gropi pe drum european, plus curbele criminale pe traseul varna-burgas.
cand am ajuns acasa am vazut ca ar fi putea fi un traseu pentru zona burgas mai avantajos cred: calarasi-silistra-shumen-karnobat-burgas. mai putin km dacat pe malul marii negre si eviti si traversarea varnei.
va doresc concedii cat mai placute in bg si nu numai.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
grigoreeugen1 a scris:PALLL a scris:
Gata ! Am venit din concediu (RAI) . La Albena hotel Laguna Mare, super de fain. Stiti cumva cum se numeste melodia (hitul sezonului) la refrenul.....''go...go....go,,,...da...da...da...''----ceva de genul acesta? Cred ca era turceasca.


Aia cu torok...torok...totk...torok...torok...tok? Buna melodie. Am cumparat cd-ul... O sa ma uit si iti spun Very Happy


aceasta este melodia: http://www.youtube.com/watch?v=f11WRPt6K1Q

Nu se poate vizualiza.
Cum se numeste melodia ?
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=vTIIMJ9tUc8 presupun ca asta e melodia.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu e asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR