Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pt cei cu DPF. In cazul unei regenerari cam ce cantitate de combustibil intra in filtru?

Intreb asta, pentru ca ieri am facut prima 'pana prostului' de cand am permisul. Treaba este ca aveam circa un sfert de rezervor (foarte putin sub), deci dupa aproximarile mele, cam 12-13 L. Deodata a scazut acul foarte brusc, la 0. Pe moment m-am gandit ca mi s-a dus plutitorul din rezervor. Dupa cateva minute a inceput o regenerare. O duc pana la capat, mai merg vreo 5 km si mi se aprinde "masina cu cheita" si asta a fost.


Asta e singura explicatie logica pe care o gasesc pentru disparitia unei cantitati asa mari de combustibil. M-am uitat pe sub masina si nu era nici o urma de motorina. Motorul se aude normal, consuma normal.

Sunt fericit ca s-a intamplat in drum spre Tecuci (deci in apropiere de casa), pentru ca joi noaptea am fost si pana la Costinesti o fuga si mi-a facut si atunci cateva figuri si tot asa, la un moment dat s-a dus acul aproape de 0, dar atunci am avut inspiratia sa opresc si sa alimentez. Oricum, urmeaza sa ma duc luni cu ea sa ma interesez care ar putea fii problema, dar vreau sa aflu o parere suplimentara.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Verifica nivelul de ulei din baie. Cati Km are masina? Am patit-o acu vreo 2 saptamani cu un astra h de 1.9 , al carui proprietar nu a facut regenerarea cum trebuie ( a oprit-o in timpul regenerarii) si i-a bagat motorina in baia de ulei dupa care a luat-o cum se zice pe ulei( turata la 5000 de ture singura) Masina are vreo 260000 km. Daca ai nivelul de ulei in baie crescut treaba nu-i buna . Verifica si acest aspect. Normal la o regenerare de consuma cam 3-4 l de motorina, poate chiar mai mult. success.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mi-a dat motorina in ulei, acum vreo 2 saptamani. Apoi am demontat filtrul de pe masina si l-am trimis la curatat. O sa verific si uleiul astazi, dar nu cred ca e vreo problema, pentru ca motorul merge normal, si am mers asa cu el de vreo 4-5 zile incoace.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Situatia asta cu motorina in ulei apare cand nu se face regenerarea DPF-ului incompleta. In acest caz va creste nivelul de ulei iar masina ,, o va lua pe ulei" din cauza nivelului crescut al acestuia. Asa ai sansa sa ramai fara turbina si sa sara de la punct. (asta este proba practica patita de mine cu masina unei cunostinte dupa o incercare a unei regenerari fortate cu OPCOM-ul. Cel mai indicat este sa faci automat schimbul de ulei + consumabile si sa-i dai blana pe drum intins pentru a-si face regenerarea. Succes.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Aceias problema o am si eu cu indicatorul de la carburant, facusem plinul,si cand aveam acul putin peste sfert am facut cam 70 de km si a intrat pe rezerva ceea ce in mod normal nu se intampla decat dupa 120-130 km.Am astra g y17dt fara filtru de particule si comp. de bord. Practic indicatorul isi face de cap. Cum pot solutiona aceasta problema?
Cu respect,
glontz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR