Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal. Astept de la colegii care au facut de curand acest traseu orice precizari ,sfaturi cu privire la cele mentionate in subtitlu . Plec pe 1 august pana pe 4 . Multumesc IdeaP.S am rezervare la hotel Meridiani iar pe site-ul sau scrie ca ar avea parcare . A fost cineva acolo ?
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nimeni ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Drumul Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Razgrad -Targovishte -Omurtag -Kotel -Elhovo- Edirne-Istanbul.
Taxele, daca nu m-am sclerozat de tot: Giurgiu-Ruse vreo 30 de lei(26,...), rovinieta la bulgari 5 euro/7 zile si pentru autostrada Edirne-Istanbul se ia cam 21 de lire de pe card. Oricum cardul costa parca 35 de lire.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal . Cardul presupun ca se ia la la intrarea pe autostrada dar cum platesc ?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu face greseala sa cumperi cardul direct de la baietii de pe pod.Cauta sa-l achizitionezi de la o statie de carburant sau de la puncte de taxare,au fost colegi care au cumparat cardul cu doar cateva lire pe el,iar la urmatorul pod a trebuit sa plateasca alti bani pentru a alimenta cardul.
Iar ca traseu este mult mai ok daca mergi prin Giurgiu-Ruse-Razgrad-Shumen- Varna-Burgas si iesi pe la Malko Tarnavo-Derekoy,iti spun din experienta,fac acest drum in fiecare an.Vama de la Derekoy este mult mai libera iar drumul este foarte bun,asfalt,doua benzi pe sens.
De la Derekoy mergi spre Kirklareli,apoi spre Babaeski unde intri pe autostrada,gasesti si statii de carburant exact inainte de autostrada.

Alegerea este a ta.
  • Paul Neacsu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai exista card, exista un sticker care se lipeste pe parbriz si se achizitioneaza numai de la ptt la intrare pe autostrada. Pentru cumparare este nevoie sa fie introduse datele masinii deci se solicita talonul. costul nu s-a schimbat fata de cardul kgs. pentru detalii cauta pe "cu masina spre turcia"
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai dreptate,incepand cu 1 Ianuarie 2013 s-a modificat treaba cu cardurile>Inca mai am ceva lire pe el,am sa-l valorific anul acesta.Mai jos cateva detalii,poate mai are cineva nevoie de ele,au fost copiate de pe am" fost acolo":


Stickerul HGS

Incepind cu 1 Ianuarie 2013, cardurile KGS nu mai sint valabile, plata autostrazii la turci se face pe baza stickerului HGS (creditul KGS poate fi transferat pe HGS). Diferenta majora e ca acest sticker se lipeste pe parbriz (in spatele oglinzii retrovizoare, la 5-10 cm de la margiea superioara a parbrizului) si nu mai trebuie sa opresti la intrarea/iesirea autostrazii; doar incetinesti (ei zic 30 km/h) si sistemul iti citeste acel cip si numarul masinii. Acest sticker costa 5 TL si este netransmisibil (am inteles ca exista si o varianta transmisibila ce costa 15 lire dar nu stiu cum arata si cum se “lipeste”) – in momentul cumpararii aveti nevoie de pasaport si talonul masinii; se completeaza un formular cu numele, numarul pasaportului si numarul masinii. Suma minima de incarcare este de 30 TL. Sticker-ul se cumpara de la orice posta – PTT – sau de la ghiseele speciale de pe autostrada. Impreuna cu acel sticker mai primesti un “carton” folosit la reincarcare. Din ce am inteles, daca nu ai sticker, sau nu mai ai credit suficient, poti sa cumperi/incarci in termen de 7 zile. N-am nici cea mai vaga idee ce se intimpla dupa cele 7 zile…in cazul turcilor am inteles ca platesti o amenda de 11 ori tariful ce iti vine la plata la taxele locale dar pentru straini nu stiu cum e (drept sa spun nici nu am curiozitatea sa aflu).

Astea ar fi datele generale privind cardul. Experienta mea personala:

- la intrarea in autostrada la Edine, oprit masina inainte de bariere (cum am vazut ca faceau si altii), traversat autostrada printre bariere pina pe partea cealalta – acolo este ghiseul PTT. Aveam la mine doar talonul si nu am putut lua sticker-ul fara pasaport. Eu ma pregateam de o noua cursa cu obstacole printre bariere dar tipul de la ghiseu mi-a zis ceva de genul “Istanbul-ptt-no problem”; stiind de cele 7 zile, am dedus ca acelasi lucru incerca sa-mi spuna si domnul asa ca am plecat fara sticker

- la iesirea din Istanbul, chiar la bariere, exista un alt ghiseu HGS. Avind in vedere ca era liber, am oprit si aici. De data asta am luat si pasaportul. Smile Tipul de la ghiseu imi spune ca suma minima de incarcat este 50 lire (se pare ca vechile “obiceiuri” cu cardul KGS s-au pastrat si la HGS). Nu m-a deranjat suma in sine (desi cred ca as consuma-o in cel putin 5 ani, daca nu 10) cit ideea de a fi fraierit, asa ca m-am bazat pe “istanbul-ptt-no problem” si am plecat tot fara sticker. L-a iesirea de pe autostrada, am auzit o sirena si atit.

- Prin Istanbul nu am reusit sa gasesc o posta (nici nu mi-am batut capul prea mult) asa ca am plecat tot fara HGS. Am oprit la acelasi ghiseu de la Edirne de unde am reusit, in sfirsit, sa achizitionez stickerul 5 lire + 30 lire credit. Plata doar cash, din ce am vazut accepta si euro si dolari dar banuiesc ca e un curs “la mica intelegere”.

- Nu am primit decit sticker-ul de lipit pe parbriz, nu si cel de incarcat. Mi-a spus ca la reincarcare sa dau numarul masinii, sa spun “credit” si se rezolva Smile In mod normal trebuia sa imi dea un bon, dar mi-a spus de la inceput “faktur problem” asa ca am plecat doar cu sticker-ul si cu gindul ca e posibil sa fi luat o mare teapa…

- Am trecut pe la bariera, a sunat putin sirena si s-a oprit (faptul ca suna doar putin ar fi indicatia ca e ok). Dupa bariera era si un monitor pe care mi-a aparut ceva, in turca; nu am “deslusit” nimic sa ma lumineze daca mi-a luat banii pe ambele drumuri sau nu.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Nu face greseala sa cumperi cardul direct de la baietii de pe pod.Cauta sa-l achizitionezi de la o statie de carburant sau de la puncte de taxare,au fost colegi care au cumparat cardul cu doar cateva lire pe el,iar la urmatorul pod a trebuit sa plateasca alti bani pentru a alimenta cardul.
Iar ca traseu este mult mai ok daca mergi prin Giurgiu-Ruse-Razgrad-Shumen- Varna-Burgas si iesi pe la Malko Tarnavo-Derekoy,iti spun din experienta,fac acest drum in fiecare an.Vama de la Derekoy este mult mai libera iar drumul este foarte bun,asfalt,doua benzi pe sens.
De la Derekoy mergi spre Kirklareli,apoi spre Babaeski unde intri pe autostrada,gasesti si statii de carburant exact inainte de autostrada.

Alegerea este a ta.
Sal. Cred ca asta va fi ruta Buc-Ruse-Varna-Burgas-Malko Tvo . Iar hgs din statia Shell din Kirklareli . Am inteles ca ar fi undeva la 6-7 TRY nu stiu sigur sunt bulversat cu regulile turcesti ,cu ... in sus fata de restul lumii .
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@Danielj,
Acelasi lucru l-am trait si eu in 2008 cand am efectuat primul drum in Turcia cu masina spre Antalya,nu trebuie sa iti faci asa de multe griji,actele masinii(in cazul in care masina este in leasing) trebuie sa fie in regula,restul o sa vezi ca se rezolva relativ usor.
In general este bine sa mergi in grup(mai multe masini),sunt mai putin exigenti(vamesii bulgari cat si cei turci),eu am fost cu inca 6 masini si a fost ok,cu deosebirea ca la trecerile peste poduri trebuia sa mergem mai incet sa-i asteptam si pe ceilalti colegi(asta a fost singura problema deoarece traficul pe cele doua poduri este infernal,se circula in viteze foarte mari indiferent de tonajul masinii).
Trebuie sa fii foarte atent in momentul cand iesi de pe drumurile principale deoarece dispar cu desavarsire semnele de circulatie,se merge la intimidare,nu prea se mai respecta prioritatile,este un Bucuresti in care nu se respecta regulile de circulatie,masinile circula haotic,chiar si pe contrasens,insa in momentul cand intrii pe strazi principale totul se schimba,este posibil sa fii putin socat.

Sa ne spui cum ai trait aceasta experienta...
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal . Au anuntat la radio ca s-ar fi inaugurat A 5 Varna-Bugas . Asa o fi ?
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A mai fost cineva de curand ? Care ar fi problemele pe traseu ? Eu am fost anul trecut dar cu avionul .
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare . Are cineva idee cã mai este benzina 95 în Turcia. ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR