Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o mica problema cu un Opel Astra H Break, 1.7 cmc, 110 CP din 2009, negru (spun asta pt ca e culoarea care atrage cel mai tare radiatia solara). In luna mai cand am luat-o am zis hai sa ii schimb consumabilele, filtre, ulei placute frana (curea de distributie nu trebuie schimbata are carte service si a fost schimbata destul de recent), si freon (m-a mancat in c*r scuzati expresia). Mi s-a parut de la inceput ca nu raceste ca inainte (aveam masina de vre-o 3-4 zile) dar am zis,.... "E poate mi s-a parut mie" oricum de la ~20-25 gC cat era in luna mai racea de nu trebuia sa o tin pe maxim racit, pe treapta a doua de ventilatie cam la 1 cm de racirea maxima (am aer conditionat nu climatronic temperatura se regleaza din "rotite" nu digital). Acum cum au venit caldurile am observat ca masina in treapta a 3-a la turatie ventilator, cu rotita de reglare a temperaturii la racire maxima, nu raceste sa fie frig in masina,... parca ar mai trebui umpic. Acum stiu ca e una sa racesti de la 25gC la 18gC si e alta sa racesti de la >35 cat e acum la soare la 18 gC (zic asta pt ca am incercat asa dar e departe mai jos de vre-o 27 nu raceste nu am pus termometru astazi dar zilele astea il pun) + masina e break si neagra (deci plafonul radiaza caldura mai mult in masina iar AC-ul trebuie sa faca fata la mai mult). Voua cum va raceste? Puteti cu temperatura afara >=35g C sa faceti aprox. 20 in masina? (nu ma refer sa mergeti asa doar sa faceti). Cand apropiati mana de gurile de ventilatie (sau va bate in fata sau la picioare) AC-ul e foarte rece (la fer ma refer cu >=35 g afara). Maine ma duc sa verific de etanseitate instalatia. Stiti vre-un service bun in Cluj unde schimba freonul si verifica instalatii de AC?(in afara de Schwartz (sper ca asa se scrie) la care nu ma mai duc veci)? S-ar fi putut ca unde am schimbat freonul sa fi bagat vre-un freon mai slab sau mai putin concentrat in instalatie? Va multumesc pt raspunsuri.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da, raceste si atunci, mai ales daca mergi cu o viteza constanta! In oras, e normal sa raceasca destul de greu! Daca poti sa imi raspunzi, tu cand dai drumul la ac, auzi un huruit asa la accelerare, ca si cum s-ar schimba sunetul motorului, si o scadere a puterii, precum si in frana de motor, scade turatia foarte repede?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cand faci recirculare la instalatia de ac trebuie sa vezi in prima faza cat freon mai aveai in instalatie(aprox 700 gr), dupa aceea faci vacuum 20 de minute si mentinere 10 minute( in astea 10 minute aparatul daca este destul de destept detecteaza eventuale pierderi). Daca totul este OK pana aici urmeaza adaugarea de ulei amestecat cu substanta vizibila la UV, iar in ultima faza umplerea cu freon. Din cate stiu eu nu exista freon mai prost sau mai bun.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da se aude un huruit diferit,... simt o scaderea a puterii (asta e normal), turatia nu am observat dar o sa ma uit. Au lasat-o (parca in jur de 10 min,... au bagat vre-o 800g daca tin bine minte). Si da intr-adevar am mers prin Cj astazi,... dar am tras la un moment dat pe dreapta (pe o strada laturarnica dintr-un cartier si am tinut-o la 2000-2500 rpm la liber)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR