Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat acum 2 luni amortizoare, flanse si rulmenti fata. Cum incepuse sa imi bata din nou foarte tare pe partea stanga, am desfacut astazi la un service flansele, sa le verific. Cert e ca flansa stanga era presata stramb si rupta iar flansa dreapta presata stramb, inclinata mult pe lateral(banuiesc ca nu mai dura mult si se rupea si aceasta). Tabla din capul arcului pe care se aseaza flansa este putin inclinat dar nu are nicio catare sau semn, se poate roti. Asta e motivul pentru care imi bate marginea tablei de caroserie si flansa statea inclinata. Nu s-au inversat arcurile, amortizoarele sunt universale.Pe arc sunt cateva puncte rotunde mari de vopsea verde si vopsea alba, pe tabla din capatul arcului este un semn de vopsea verde.
Intrebarea era daca are cineva manualul tehnic si daca acolo precizeaza clar care este pozitia suportului de tabla din capul arcului. Masina este desfacuta si daca imi puteti da cateva informatii astazi ar fi nemaipomenit.
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
probabil ca iti batea pentru ca nu i-ai facut geometria dupa ce ai schimbat amortizoarele! apropo,cum ai scos surubul ala care vine dinspre directie pe amortizor? ca eu am desfacut piulita si nu vrea sa iasa nici mort!
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la service, ei mi-au demontat, mi-au facut si directia tot acolo... Chiar nu stiu.
Te rog, cand desfaci amortizorul, fa o poza cu telefonul la intreg ansamblul, dar inainte de a scoate flansa veche si de a comprima arcul, sa vad cum se aseaza gaurile din tabla care sta sub flansa fata de gaurile din partea de jos a suportului pe care sta arcul. Si ca un sfat, aseaza-le exact in acelasi fel,.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR