Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
saulut! in primul rand imi cer scuze pt topicul deschis aici, dar as vrea sa stiu cat mai repede parerile voastre si mai ales lucio daca imi poti da un sfat fiindca am vazut ca esti foarte dedicat astrei si cam stii totul despre aceasta masina. astra mea: motor de 1.4 100CP,din 2010,dotari enjoy+ pachet enjoy. recent m-am mutat in Germania si am gasit un zafira b cu motor 1.9 150CP (stiu ca e motorul de fiat si de fiat am fost tot timpul multumit).problema sta in felul urmator: am 2 copii mici pe care ii transport in scaune de copii,intr-o zi avand o prietena aici in germania si soacra mea fiind tot aici cu noi,am fost nevoiti sa tinem unul din copii in brate in timp ce mergeam prin oras cu masina.bineinteles ca m-a si oprit politia dar am scapat doar cu un avertisment fiindca au considerat ca eram oprit.avand in vedere consumul imens,lipsa de putere la demaraj si spatiul foarte redus pentru o familie mai mare (cunosc faptul ca nici zafira nu e o masina chiar atat de spatioasa daca se folosesc toate cele 7 locuri)m-am decis sa o vand.
nu stiu cam cat as putea cere pe ea,m-am interesat ,am intrat si pe mobile.de si din ce am vazut aproximativ 8-9000 de euro ar fi pretul ei. zafira b din 2008 cu 150000 km ar fi undeva la 6000. as mai economisi si niste bani pe care i-as putea folosi aici. avand in vedere ca peste un an doi,astra nu va mai fi chiar atat de noua si pretul ei va continua sa scada drastic,ce ma sfatuiti sa fac?
se renteaza sa dau astra j in locul zafirei b, bineinteles + diferenta de bani? nu prea cunosc problemele zafirei si nu prea am timpul necesar sa navighez pe forum pt a le cunoaste. voi ce parere aveti? si daca se gaseste vreun doritor de astra j pretul este de 9000 de euro,50000km. istoria ei o cunoasteti. fara accidente.
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
chiar nimeni?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut Andrei, acum am vazut acest topic si nu stiu daca sunt eu cel mai in masura sa iti dau sfaturi, nu prea poti compara astra cu zafira pentru ca fac parte din doua clase diferite, una e hatchback, ceala monovolum, legat de motor si ca e lenesa nu ai ce sa ii ceri motorului de 1,4 dar daca ar fi sa trec de la astra la zafira as alege zafira c, referitor la probleme si z19dth are destule, eu in locul tau m-asi orienta catre un astra caravan sau o insignia care este mai spatioasa chiar daca va fi nevoie sa mai scoti cev bani din buzunar
o seara buna
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
merci lucio de raspuns, ideea e ca am neaparat nevoie de 7 locuri si nu prea dispun acum de o diferenta de bani pe care ar trebui sa o achit pentru un zafira c. eventual sa primesc eu ceva bani din toata afacerea asta.cat despre zafira z1.9dth nu cunosc problemele ei dar stiu ca motorul e de fiat si daca e intretinut cu schimburi de filtre si ulei la timp,curatarea senzorilor,a clapetei de acceleratie si a turbinei,nu va face probleme. din ce am citit am vazut ca se cam crapa galeriile de evacuare la ele. dar sper sa nu am parte de asa ceva. merci inca o data pentru sfat.eventual mai tarziu daca reusesc sa ma stabilesc cum trebuie aici in germania imi voi lua un astra gtc sau o insignia opc.chiar mi-as dori lucru asta si sper sa se intample. numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR