Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ma adresez celor in cunostinta de cauza cu rugamintea sa imi spuna la cati km se schimba distributia la Opelul Astra 1,7 CDTI 80C.P.?La 60000km sau la peste 100.000km?Masina mea are 70000km, si nu i s-a schimbat pana acum distributia.De asemenea calculatorul de bord are meniul in lb germana.As putea sa setez calculatorul sa fie in lb romana sau engleza?Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
distributia, daca e pe curea, se schimba la 60.000 iar daca e pe lant, la 120.000. La tine pe ce e?
limba se poate schimba, dar trebuie sa mergi la un om care are scula de diagnoza. Poti incerca si la reprezentanta, teoretic ar trebuis a te poata ajuta, depinde insa la ce bani...
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Distributia este pe curea, iar motorizarea este diesel.
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca ai distributia pe curea poti dormi linistit(daca sunt reali km)
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Atentie, nu dezinformati: la 1,7l CDTi distributia se schimba la 10 ani sau 150 000 km. Sursa: manualul original de intretinere si service Opel. Daca sunt reali km, stai linistit.
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Confirm 150.000km
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Atentie, nu dezinformati: la 1,7l CDTi distributia se schimba la 10 ani sau 150 000 km. Sursa: manualul original de intretinere si service Opel. Daca sunt reali km, stai linistit.


Asta numai in cazul in care locuiesti in Germania sau in alte tari mult mai curate si cu sosele mult mai bune decat la noi. Very Happy In manualul original nu se refera in nici un caz la exploatarea masinii in Romania... asa ca mai cititi.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu nemtii nu fac masinile exclusiv pentru autobahn si se poate circula cu ele si pe alte sosele chiar si pe cele din romania. Rolling Eyes De ce ar trebui schimbata cureaua de distributie mai repede daca mergi pe drumuri mai rele decat cele din Germania Question
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos domnilor pentru mesajele voastre.Saptamana trecuta am discutat cu cei de la reprezentanta Opel Baia Mare si ei ziceau ca se schimba la 60000km.M-am gandit ca poate baietii sunt smecheri si vor sa faca un ban, pe seama unui nestiutor. Deoarece nu sunt foarte sigur de kilometrajul masinii mele, care tot cei de la OPEL mi-au spus ca nu pot sa imi spuna cu aparatura pe care o au ei, nr de kilometri reali, ma cam bate gandul sa schimb distributia.Masina are carte service, cu reviziile facute, in Germania, ca de acolo am luat-o,insa......in ziua de azi orice este posibil.Va cer un sfat, voi ce ati face, ati schimba acum distributia pt a evita eventuale neplaceri ori nu.Pe mine ma c-am tenteaza.Inca odata va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.


Ultima modificare facuta de florin71 la Lun 18 Jun, 2007 7:50 pm
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din ce an e masina? Daca e 2005 poate sa aiba doar atatia km, daca e mai veche, atunci s-ar putea sa fie nevoie sa schimbi, pentru siguranta. Cei de la Opel Baia Mare vor si ei un ban in plus, distributia nu are legatura cu praful de pe drum: se schimba la 10 ani si 150 000 km.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Schimb'o ce atata scofala Exclamation Ai dat 7000 de euro pe masina si te mai uiti la 200? Embarassed In afara de primul proprietar nimeni nu iti poate spune cati km are masina si cand sau daca a fost schimbata cureaua vreodata.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
jE a scris:distributia, daca e pe curea, se schimba la 60.000 iar daca e pe lant, la 120.000. La tine pe ce e?


daca e pe lant, stai linistit mult mai multi km.
la curea, 150 mii sau 10 ani - la motorizarea de 1.7 dti sau cdti.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Masina este din 2004, distributia este pe curea, si am dat pe ea in Germania 8000 euro.In ceea ce priveste calculatorul de bord, nu se poate face nimic pentru a avea meniul in lb romana sau engleza?
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Limba romana nu se poate ...dar daca vrei engleza da un click aici Smile https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13550
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
varza a scris:Limba romana nu se poate ...dar daca vrei engleza da un click aici Smile https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13550


Multumesc frumos.
  • terrymada

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Confirm cele spuse de Turatii si alti colegi. La astra 1,7 cdti se schimba la 150 000km/10 ani. Sursa: Fabrica Opel, Locatia: Bochum , Germania. Daca va luati masini de la samsari schimbati-le cum luati masina... Daca nu nu va prostiti ca cine stie ce mai da peste cap "inginerul" care va lucreaza la distributie....
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare urgenta daca Opel Astra H din 2005(modelul nou) cu motorul de 1,7 diesel are distributie pe curea sau lant,mentionez ca masina se afla in germania i vreau sa o cumpar si de aceea nu stiu ce tip de distributie are ?....Multzumesc
  • terrymada

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Motorul 1,7 CDTI care a fost montat initial pe Astra G, are distributia pe curea. Atentie ca sunt 2 variante la motorul asta. !,7 CDTI de 100 CP si cel de 59Kw/80 CP. Amandoua insa au distributia pe lant. Ce vrei sa cumperi e cumva Alb, break si nu are bancheta din spate?Smile))
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E alba si se afla in germania vroia sa mio cumpere fratele meu care era in germania cu treaba , are bancheta in spate , oricum ma-m razgandit pt ca cine trebuia sa-mi cumpere astra mea diesel din 2001 nu a mai luato pt ca nu-i mai da banca bani el fiind pe celebra lista neagra , stiu ce se spune in general despre masinile albe , oricum multzumesc mult pentru raspuns.....
  • terrymada

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
credeam ca e una din cele de pe mobile si voiam sa te atentionez cu privire la faptul ca cele fara bancheta sunt trecute in brief Kleinwagen si te ustura si in fund sa o treci in romania pe autoturism de persoane ca sa o poti inmatricula. imi pare rau ca nu mai vinzi g-ul. Dar mai cauta ca se vand.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR