Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei care intampina astfel de probleme, nu va lasati !
Skip ads

  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu va lasati luptati,acelasi motor am si eu si este euro 4!
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Update !

Sa vezi si sa nu crezi care este faza cu motoarele z19dt EURO3. Ce am aflat eu este ca toate sunt EURO4 fara nici un dubiu. Problema este ca am inteles ca exista si care sunt trecute EURO3 pe hartii doar (precizez ca sunt si din 2006 z19dt-uri euro3 pe hartie). De ce se intampla acest lucru la masinile aduse din Franta, Belgia si cred si Olanda :
- in aceste tari nu conteaza ce scrie pe hartii ci doar ce scoate masina pe tzava (dupa asta se calculeaza taxa de poluare la ei)
- au fost niste blocuri-motor (dupa parerea mea luate gata stantate cu seria de la fiat tinand cont ca oricum 1.9cdti de la opel sunt 1.9jtd de la fiat la baza) care aveau seria de motoare cu normele EURO3 si de aici apar acele masini opel si in TIS si in EPC cu EURO3.
- presupun ca opel stiind ca in aceste tari nu conteaza norma de poluare 1,2,3,4,5 nu s-a mai chinuit sa modifice acele motoare si le-a lasat asa.
Problema e ca de exemplu vectra mea ca emisii este zic eu EURO4, adica ea scoate 162 CO g/km. Am vazut o carte de identitate la o Antara EURO4 din 2008 motor 2.0cdti unde aparea o emisie de 198 CO g/km.
Acuma astept cu nerabdare certificatul de conformitate al masinii mele pentru a vedea ce scrie pe el. Am vazut unul al unei Zafire B din 2009 1.8 benzina (masina care era inca in reprezentanta) si nu scria nicaieri ce norma de poluare era si doar gazele emise fiecare in parte si probabil asa se incadreaza in Euro4.
Va mai tin la curent cu ce mai aflu.
Oricum e imposibil sa fie masini din 2006 care sunt EURO3 (tinand cont ca din 2005 e obligatoriu EURO4), cu toate astea am vazut cu ochii mei z19dt-uri din 2006 pe calculatoarele de la RAR (a tinut omul sa imi arate ca sunt si altele, nu numai eu din 2004 cu aceasta norma de poluare) incadrate de ei ca EURO3.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
A venit si certificatul de conformitate si surpriza tot euro 3. Asta e. Nu imi ramane decat sa dau 8.000 ron taxa de prima inmatriculare. Pe acest certificat e trecuta norma de poluare plus un tabel de noxe. Culmea norma e de euro 3 iar noxele din tabel se incadreaza in euro 4. Eu nu mai inteleg decat ca imi ramane sa pletesc 8.000 ron taxa de fraier Smile.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Z19DT poate fi euro3 si cu acte de la Opel pentru ca el declara asta. Am un document privind normele, codare si identificare dar saracul e de 28 pagini, incerc sa-l pun pe forum dar dureaza putin ca postimage merge ca dracu', forumul parca e plin de spam...
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Z19DT poate fi euro3 si cu acte de la Opel pentru ca el declara asta.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Si eu spuneam ca am descoperit pe pielea mea ca Z19DT poate fi euro3.
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Vin si eu cu o nelamurire. Am un vectra cII 1.9 cdti caravan din 2008, 150hp/110kW, Z19DTH. Nu gasesc nicaieri pe actele pe care le detin.... emisiile de CO2 si nici norma Euro Sad . Masina e inmatriculata in Danemarca.
Poate cineva sa ma ajute? Sa imi spuna ce norma euro am sau unde as putea sa o aflu?

Cu respect,
Gabriel
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred totusi fiind fabricat in 2008 e Euro 4.
Posteaza VIN - ul masinii (aia cu W0L0.....) si iti vom spune mai exact ce euro e.
Skip ads

  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Super, scriu toate datele de pe actul masinii (tot ce am)
Opel vectra C II Wagon, 1.9 CDTi 110kW/150hp, 2008, tip: Z-C/SW (cred ca se incadreaza la M1, dupa cum am un ford focus inmatriculat in Ro si e categoria M1 la break),
Numar de notificare: E15742
Numar omologare: e1*2001/116*0292
VIN: W0L0ZCF3581068201

As dori daca imi puteti spune deasemeni cantitatea de CO2/cm (cub). Am vazut undeva postat ca la tipul meu de motor (poate alt an) e 140 mg CO2.

Cu respect,
Gabriel
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@svg_gabriel10 Masina e euro 4 si ai si filtru de particule. La cat CO2/cm (cub) nu pot sa te ajut dar oricum la calcularea taxei pentru Romania nu conteaza prea mult.
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pe calculatorul de la RAR, in rubrica norma euro.... apar 2 notatii diferite de ex. la euro 4:Euro 4-E4 si Euro IV-R4.
In ce consta aceasta diferenta?
Link-ul de la calculatorul lor de taxa: http://static.anaf.ro/stati...poluare_2012.html
Multumesc pentru promptitudine si ajutor!
Cu respect,
Gabriel
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
masina ta este euro 4.
eu am o vectra c din septembrie 2004 care este in acte euro 4
adusa din olanda (nu de mine, eu am cumparat-o de la un proprietar roman)
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am vectra c din 2005 z19dth din Olanda si surpriza -pe carte este E3 - cand am cumparat-o (inmatriculata RO) nici nu m-am uitat pe carte sa vad ce euro este deoarece eram sigur ce este E4 dar .... oricum nu ma incurca cu nimic pe mine acum - ma ajuta la noxe la ITP Smile)

numai bine
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa ma informeze asupra ultimului meu post de mai sus? Ce inseamna Euro 4 ( E4) si ce inseamna Euro IV (R4) ? Sau care este diferenta dintre cele 2 mentionate!?
Cu respect,
Gabriel
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut!
Astazi am facut inspectia de omologare a masinii pentru inmatricularea acesteia in Spania. Inginerul de la ITP mi-a zis ca am 0,20 emisii --->pana la 0,50 cica e foarte bine<--- (ceva legat de particulele de fum). Are cineva o explicatie pentru asta? Ce anume reprezinta? Tot inginerul a zis ca ei la motoare diesel nu masoara CO2 Neutral
Cu respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR