Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor as vrea sa cer o parere pentru cine a mai facut! Am o problema tipica din cate stiu Astrelor s-a rupt cauciucul de la claxon iar in partea superioara a volanului e cam tocita..Si as vrea sa-l imbrac iar in piele dar in aceelasi timp sa rezolv si problema cu claxonul...Ce sfaturi imi dati sa cumpar capacul de la airbac si sa retapitez volanul sau? Sunt nedumerit astept orice sfat multumesc anticipat numai bine tuturor
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu-l imbraci,cumpara alt airbag,dar cauta expres modelul care nu se rupe,uite aici o poza cu el


  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Da sunt nedumerit cum sa fac am gasit pe okazii acesta este bun? http://www.okazii.ro/alte-a...orsa-b-a129653516 ? Dar mai am o intrebare vad ca nu-mi da semnul de la opel se poate scoate de la mine? A mai schimbat cineva? Multumesc de ajutor astept vreun raspuns daca stie careva numai bine
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu m-am complicat cu okazii sau cu internetul,am luat la rand dezmembrarile din localitate si am cautat modelul asta de airbag,l-am gasit de vauxhall,am dat 150 de lei pe el acum 2 ani,am schimbat sigla cu cea de opel luata de pe airbagul meu......uita-te atent la airbagul tau si la cel postat de mine,difera textura butonului cat si santul din jurul butonului...........nu m-am complicat cu imbracat pentru ca nu-l consider ok si apoi masina in cazul unei vanzari pare cam suspicioasa cu airbagul imbracat,cat despre capac de airbag,eu nu le suport din pricina culorii nu pica precum unul original
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Aha inteleg...Eu ziceam ca as imbraca volanul in piele iar doar covrigul iar capacul sa-l cumpar de undeva nou dar nu stiu de unde si mai am o dilema cum se da jos si se monteaza cel nou! Multumesc de raspunsuri
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cumpara capac de airbag fara probleme(te sfatuiesc ca e mai ieftin) ,se potriveste relativ bine .Capacul nu e original (vine fara sigla Opel din centru) ,vei scoate vechea sigla si o vei lipi pe capacul nou.Raman putine lufturi in sensul ca se potriveste destul de bine .La culoare seamana cu originalul ,se rezolva prin putin silicon si e ok.
Ai aici un topic cu demontare si tot ce tine de el : https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=60
E usor de demontat ,ai acolo si un nr de tel al baiatului de la care am comandat eu ,desi nu cred ca e diferenta intre ele.
Spor la treaba !
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Volanul ar necesita o reimbracare, eu aveam unul la fel ca al tau si l-am vopsit cu Vopel, 1 an si jumatate cat a stat pe masina a fost super ok,il tin si acum prin casa de rezerva.......ar merita pana il reimbraci sa dai 2-3 straturi de vopel pe el,al meu arata asa
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Gyo a scris:Cumpara capac de airbag fara probleme(te sfatuiesc ca e mai ieftin) ,se potriveste relativ bine .Capacul nu e original (vine fara sigla Opel din centru) ,vei scoate vechea sigla si o vei lipi pe capacul nou.Raman putine lufturi in sensul ca se potriveste destul de bine .La culoare seamana cu originalul ,se rezolva prin putin silicon si e ok.
Ai aici un topic cu demontare si tot ce tine de el : https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=60
E usor de demontat ,ai acolo si un nr de tel al baiatului de la care am comandat eu ,desi nu cred ca e diferenta intre ele.
Spor la treaba !


Da asa o sa si procedez o sa cumpar un capac restul sper sa ma descurc multumesc mult pt. toate detaliile numai bine
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Volanul ar necesita o reimbracare, eu aveam unul la fel ca al tau si l-am vopsit cu Vopel, 1 an si jumatate cat a stat pe masina a fost super ok,il tin si acum prin casa de rezerva.......ar merita pana il reimbraci sa dai 2-3 straturi de vopel pe el,al meu arata asa


Arata foarte bine volanul tau chiar super...as fi interesat cum se procedeaza cu solutia vopel de unde se cumpara si cum se da in caz ca nu-l imbrac multumesc pt ajutor e o idee foarte buna
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai costa in jur de 18 de lei la orice magazin de chimicale din orasul tau,cred ca gasesti si prin baumaxx,eu am aplicat multe straturi,nu mai retin cate,volanul meu arata mai rau ca al tau




Inainte sa-l vopsesti il degresezi foarte bine cu acetona sau cu diluant apoi aplici vopseaua neagra in cateva straturi apoi aplici intaritorul,eu il uscam cu feonul ca sa pot aplica mai repede straturile,il lasi cateva ore la uscat si gata........Dezavantaje: vara cand il bate soarele devine putin lipicios,daca esti si putin murdar pe mana tinde sa se puna murdaria pe el si cam trebuie sa stai cu servetelul umed pe el,in rest absolut nicio problema,vopelul nu se mai ia,eu am fost super multumit de rezultat
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles o sa caut si eu vopsea ca pare interesant dar nu ma incanta ideea ca trebuie sa dau volanul jos si nu ma pricep x_x...sper sa reusesc multumesc mult
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR