Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Bine v-am regasit. Cum se apropia scadenta la revizia de an , m-am mobilizat , mai ales ca mesajele din bord erau mobilizatoare , ex. service vehicle soon (scadenta verificare service autovehicul ) , traducerea din carte , sau uleiul trebuie schimbat curand . Merg la service , se executa operatia , se reseteaza ce era de resetat si cand sa plec , apare in bord mesajul service vehicle soon . Ce e , ce e ?! O pun pe calculator , ......... nu suntem siguri dar se pare ca este defect actuatorul galeriei de admisie . Mergeti acasa cu masina , va sunam saptamana viitoare . Masina dupa parerea mea se misca foarte bine , am alergato putin dupa si nu da semne de oboseala la numai 34000 km. Ce parere aveti . Este o Insignia diesel de 1,9 160 cp.
Skip ads

  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Revin asupra discutiei despre actuator galerie admisie . Cei care au citit mesajul nu au comentat . Copletez discutia ,poate devine mai interesanta. Am citit ceva topicuri despre mesajul service vehicle soon si sunt multi care l-au legat de setarea gradului de uzura a uleiului. Ceva nu pare a fi in regula .Dupa revizie , la 100 km parcursi procentul de uzura a scazut de la 100% la 85% . Adica in 700 km schimb uleiul Embarassed . Balbaiala celor de la service , si lipsa de interes ma pune pe ganduri. Degeaba aduc setareaa uzurii uleiului la 100% , regimul de scadere este acelasi iar mesajul service vehicle soon nu dispare . Cei de la service ma amana . Ce credeti ? Masina funtioneaza f.bine .
  • cata.c

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
"Service vechicle soon" nu apare pentru schimbul uleiului si nici pentru revizie. Asa au incerct sa ma abureasca si pe mine cei de la service. Pune masina pe un tester si vezi ce are. Incearca sa te duci la EDS si sigur o sa iti spuna ce are.

Bafta!
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Cata , Constanta nu prea are EDS , dar am sa parasesc Kamsasul la care am fost pana acum si o sa incerc la Radacicni . O zi buna .
Skip ads

  • cata.c

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu am fost la doua service-uri Radacini in Bucuresti care spuneau ca pe tester nu apare nimic si eu aveam trei erori memorate. Poate in Constanta or fi mai priceputi.
  • luca2011

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am tot un 2.0 diesel de 160cai si mi-a aparut Service Vehicle Soon, intradevar era timpul de schimbat uleiul, era pe la 25%, am schimbat uleiul si mi-a disparut initial. A doua zi mi-a aparut din nou, inapoi la service, pus la tester nici o eroare. Dupa ce am scoso de pe tester nu mi-a mai aparut avertizarea. In diagnoza lor chiar arata ca Service Vehicle Soon este pentru revizia de 15.000 km, mi-a aratat mecanicul. Acum astept sa vad daca mai apare iar.
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cam asa arata fisa de diagnostic . Urmeaza o noua programare , pentru alte verificari , in conformitate cu diagnosticul din fisa si procedurile de urmat Sad . Nu s-au pronuntat inca . Ma omoara cu zile si bani Shocked

  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Zis si facut. Schimbat actuator cu tot cu galerie. Masina functioneaza acum bine . Mi-au facut si reducere ,sa zicem ca a fost OK. Nu mai apare mesajul. Intreb , nu a mai avut nimeni probleme cu actuatorul de pe galerie de admisie , la insignia diesel ?
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu actuatorul si cei de la service mi-au spus ca trebuie schimbata toata galeria. Galeria costa 1450 RON si manopera 500 RON.
@adramarvis: tu cat ai platit pe o galerie noua ?
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cu tamaie cu tot cam 2000 RON.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca problema a fost proasta fabricatie a galeriei sau mizeriile adunate acolo ... Ma gandesc ca daca o curata poate se rezolva. Mie mi-au sous ca trebuie inlocuita fara sa o desfaca deloc, numai pe baza acelui cod de eroare.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da asa este -o schimba ptr ca motorasul acela(pas cu pas)se strica asa am patit eu.Galeria nu este infundata,nu are mizerie ci pur si simplu motorasul nu a mai lucrat.Asta la 60 000km.Astept sa-mi zici ce a avut.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ok. Am schimbat galeria de admisie, distributia (cu pompa cu tot) si bujiile si m-a costat in total 3000 RON.
Actuatorul era de vina si din cauza clapetei blocate de aer, volumul reziduurilor crestea rezultand in umplerea filtrului de particule atat de repede incat se regenera la fiecare 15km.

Dupa ce am schimbat galeria, a inceput imediat sa isi faca regenerarea iar dupa regenerare, filtrul de particule mai avea aprox 15% incarcare. Se incarca foarte foarte incet acum. Am verificat luand masina la un drum mai lung si urmaring procentul de incarcare pe tester.

Deci daca aveti probleme cu actuatorul, schimbati repede galeria pentru ca puteti infunda filtrul de tot, mai ales daca masina are multi km la bord.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR