Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

Acum 4 zile am sesizat ca in momentul in care vreau sa imi spal parbrizul, pompa nu mai era actionata. Nu sunt furtunele sparte deoarece le-am verificat + ca nu se aude niciun zgomot de la pompa. Este posibil sa fie o siguranta (nu stiu zic si eu...)? Peste cateva zile ii voi face revizia. Vreau totusi sa aflu cateva pareri de la voi.
As mai avea o nelamurire. Poate cineva sa imi spuna cum se schimba aceasta pompa? (am impresia ca este situata undeva sub farul stanga si trebuie data bara jos)

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai schimbat lichidul din rezervor? Cel de vara cu lichid pentru iarna? Este posibil sa fi inghetat si cand ai actionat pompa s-a ars siguranta. Rolling Eyes
Nu trebuie sa demontezi bara pentru a schimba motorasul. Trebuie sa dai jos doar masca din fata pentru a demonta rezervorul. Daca tin bine minte poti schimba motorasul chiar si fara sa demontezi rezervorul, doar trebuie sa ridici masina pentru avea acces la rezervor.
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Ai schimbat lichidul din rezervor? Cel de vara cu lichid pentru iarna? Este posibil sa fi inghetat si cand ai actionat pompa s-a ars siguranta. Rolling Eyes
Nu trebuie sa demontezi bara pentru a schimba motorasul. Trebuie sa dai jos doar masca din fata pentru a demonta rezervorul. Daca tin bine minte poti schimba motorasul chiar si fara sa demontezi rezervorul, doar trebuie sa ridici masina pentru avea acces la rezervor.


Multumesc mult pentru raspuns
Lichidul era de vara.
Crezi ca este arsa pompa si trebuie schimbata sau o fi o siguranta din panou?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
95% cred ca este siguranta. Cand ai apasat pe maneta din cauza suprasarcinii s-a ars siguranta. Ia-le pe rand si verifica-le. Daca ai gasit siguranta defecta si ai schimbat-o asigura-te ca lichidul de spalare este fluid, altfel... Rolling Eyes Succes
Skip ads

  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ok, am sa verific sigurantele si o sa revin cu un update. In acelasi timp pot spune ca am cumparat si lichid de iarna. Multumesc mult pentru sfaturi si promptitudine. O zi buna
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ai avut dreptate Edwin. S-a rezolvat, era o siguranta. Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare bine cã s-a rezolvat. De data asta ai scãpat ieftin. Pe viitor sã nu uiti sã schimbi lichidul de spãlare parbriz când se apropie sezonul rece Rolling Eyes
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nici ca se mai intamplat. Apropo, pentru cei care au o problema asemanatoare cu a mea. In manualul de Zafira (si cred ca si in celelalte manuale) cand te uiti la poza cu panoul de sigurante explicitate exista o eroare. Cei care au redactat manualul au schimbat ordinea a 2 siguranta. Pentru pompa de lichid de parbriz este siguranta 7 nu siguranta 8 care este pentru inchiderea centralizata.
Skip ads

  • cosmin001

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu cu aceeasi problema. a inghetat lichidul inainte sa il schimb. nu s-a mai auzit motorasul, am verificat siguranta si era arsa.
in manualul meu sunt specificate doua scheme electrice (A si B) si acolo corespunde siguranta 7. am luat-o pe cea de la aer conditionat pana cumpar alta siguranta.
  • crash90

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buna am si eu un Opel vectra b si de ceva vreme când acționez Maneta pt spalarea parbrizului nu mai arunca cu lichid, pompita nu se aude cum funcționeazã si mã gândesc ca ori e arsa siguranțã ori motorasul e gata
Știe cineva cum ajung la motoras sau care e poziția sigurantei din panou?
  • nenitaneculai

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
simi si mie te rog ce numar are siguranta
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cartea tehnica la zafira b, Sig. este nr 8 din cutia de sigurante din zona motorului.
Skip ads

  • nenitaneculai

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult am rezolvato era pompa de vina se blocase de cata rugina avea in ea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR