Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Alea de pe spate au inceput sa troncane dupa aprox. 3000 km si alea de pe fata s-au dus (cel putin cel de pe stanga) dupa un an si putin si cam 28 000km. Eu nu o sa mai iau niciodata Sachs, o sa mai incerc si altfel.
Skip ads

  • 12adrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Omega 1996 z20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
MAI SANT VALABILE AMORTIZOARELE RECOMDITIONATE? 40RON RECONDITIONAREA!
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca cei ce sunt nemultumiti de amortizoare au cumparat fakeuri. E plina piata de piese auto de piese contrafacute, dupa cum o spun chiar cei din bransa. Atunci cum putem face diferenta intre piesa originala si una contrafacuta?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine le diferentiezi in functie de locul unde cumperi piesa. (A se intelege: garantie, factura, serie, etc etc).
Skip ads

  • patrik18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa schimba amortizoarele pe spate am un opel astra g din 2003! Ce imi recomandati si unde le pot achizitiona?
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
AdyBossu a scris:Cred ca cei ce sunt nemultumiti de amortizoare au cumparat fakeuri. E plina piata de piese auto de piese contrafacute, dupa cum o spun chiar cei din bransa. Atunci cum putem face diferenta intre piesa originala si una contrafacuta?

Mi-ai luat vorbele din gura. Oricum aveti grija ca avem piese contrafacute chiar la un magazin care are topic la sectiunea publicitate de pe forum. Mai exact piesele sunt din bg.
Iar cei care spun ca sachs-ul este prost...cumparati piese originale si comentati dupa aceea. Dar cum romanul cauta si cumpara ce este mai ieftin sa nu avem pretentii la calitate si piese originale.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am montate pe fata SACHS "Super touring" Made in Turkey, dar luate din Anglia si sunt foarte multumit.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Em am pus in 2010 decembrie toate cele 4 amortizoarele pe Sachs si cele de pe spate de cand le-am montat aveau o galagie putin anormala de am schimbat apoi si axele de la haion (am astra G combi) si bucsile mari de la puntea spate si tot asa faceau. am mers cu ele pana in octombrie si tot mai multa galagie faceau asa ca le-am dat jos si le-am dus la magazin pentru garantie si acum astept raspunsul lor... sper sa mi le schimbe ca daca nu fac scandal mare. Oricum nu o sa mai cumpar de la ei ca nu mai sunt ce erau odata. Si amortizoarele de pe fata fac putina galagie dar acceptabil...
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu n-am avut probleme cu ele. Am pus sachs super touring, sunt foarte rigide, iar in combinatie cu azot in roti zici ca mergi pe senile.
Eu sunt multumit de ele.
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
A venit vremea sa schimb si eu amortizoarele si arcurile la babuta mea, prin urmare m-am dus la un prieten care are un magazin auto si la sfatul lui am cumparat si eu 4 amorizoare sachs super turing pe gaz si 4 arcuri kyb,la flanse si rulmenti am luat parca lemforder.
Ce parere aveti de combinatia asta?
Am vazut ca parerile cu privire la amortizoare sant impartite unii spun sachs,unii kyb,monroe... Rolling Eyes
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca ai ales o combinatie foarte reusita. sachs super touring si flanse Lemforder, cel putin asa am si eu si sunt foarte multumit.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu pe logan am pus sachs super touring si au fost si sunt foarte bune , au schimbat comportamentul masinii in bine.
la opel cand va veni vremea tot sachs, am inteles ca fata de bilstein sunt o idee moi.
Skip ads

  • mariun nmo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
da kayaba o auzit cineva ca multa lume incepe sa le laude.eu nu stiu ce sa zic.pareri?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu unu am pus amortizoare SACHS pe o corsa c pe spate si pot sa zic ca nici dupa 6 luni parca nici nu le-am schimbat, cu toate ca la service mi le lauda ca sunt sunt nemtesti, pe cutie scria mare made turkish..Smile))
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Eu am montate pe fata SACHS "Super touring" Made in Turkey, dar luate din Anglia si sunt foarte multumit.

Si-a cumparat o cunostinta Very Happy Sachs Super Touring din Romania si i s-a rupt axul amortizorului la montaj, l-am comparat cu cel de pe masina mea si sunt diferente:
Al meu are stanta (adanc) SACHS pe corpul amortizorului. plus o serie, celalalt are stantat doar o serie si foarte vag.Mare atentie. Exclamation
Trebuie sa inlocuiesc un amortizor ca am luat o bordura foarte inalta si a curs si nu stiu ce sa fac.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acea cunostinta sunt de fapt eu,de asta am pus Smile si practic am ramas cu paguba din cauza incompetentei celor de la Sachs, le-am si scris, dar nu au raspuns.
Este un defect de turnare/ fabricatie si e clar ca sunt sanse mari ca si altii sa nimereasca asa ceva.
NU mai recomand Sachs.
Atasez poze.

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Alea sigur sunt SACHS Smile) ? Sunt total diferite de ale mele, cine stie pe ce barca sunt facute. Eu n-am probleme cu ele de 2 ani.
La mine scrie Made in Germany Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai acum 2 ani Sachs inca facea amortizoare, de ceva timp am impresia ca s-a schimbat treaba.
Nu stiu daca se mai fabrica SachsSuper Touring in Germaniay, dar daca mai exista gama asta (low cost) am o vaga impresie ca nu mai au calitatea celor care le-ai luat tu.
Spun asta pentru ca anul asta mi-au trecut prin mana ceva piese Made in Germany luate din afara tarii si erau de slaba calitate.


Ultima modificare facuta de pascaru_val la Lun 23 Sep, 2013 8:58 pm
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sau mai bine zis conteaza de unde le cumperi si la ce pret Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca tu imi gasesti un amortizor dreapta Sachs super turing ca al tau (Made in Germany) nou eu il cumpar si iti dau si o bere.
Chiar sunt interesat pentru ca altfel va trebui sa iau o pereche din alte amortizoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR