Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • adyp2003

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salut!

As avea si eu nevoie de sfatul vostru. S-ar putea sa am ocazia sa iau la 8000 euro un Astra Caravan diesel din 2001 cu urmatoarele caracteristici: motor de 2 litri, cu turbo, 100 de caluti, 103.000 km parcursi, abs, computer de bord, geamuri fata electrice, oglinzi electrice si incalzite, linie audio Philips (din fabrica cu 8 boxe; 4 sunt tweetere din alea minuscule), inchidere centralizata, aer conditionat semi, jenti aluminiu (poate imi da si setul de cauciucuri de iarna). Nu are rugina pe el, nimic.

Ce parere aveti? Merita? Presupun ca e un Astra G, nu?

Multumesc pentru raspunsuri!
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mi se pare cam scump. O iei de aici?

Da, e Astra G.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca e de luat gata inmatriculata in romania, pretul este corect, nici prea mare dar nici super ocazie.
Rugina evident ca nu are.
Evident ca este Astra G.
Acel kilometraj din bord poti sa fii convins ca nu este real, verifica starea masinii reala, nu ce arata in bord, adica mergi la un service bun si pune-o la verificat.
Masina merita banii dar fii atent ca sunt multe tepe cu peste 200-250 mii km reali la care incep sa pice turbine, etc.
  • adyp2003

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Pai la o verificare amanuntita cum spuneai, nu s-ar depista ca turbina e pe moarte? (Da, era inmatriculata, totul ok.)

Partea naspa e ca ala nu prea vrea s-o mai vanda... Daca m-as duce la Arad ar fi vreo sfaraiala?

Am auzit ca Opel a bagat celule incrementale din 2003 parca si nu mai poate fi "vrajit" odometrul. E adevarat? Cum imi dau seama ca e cu adevarat din 2003, daca as cauta una? Exista vreo serie de motor tipica acestui an, ceva?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
adyp2003 a scris:Pai la o verificare amanuntita cum spuneai, nu s-ar depista ca turbina e pe moarte?

Putin probabil asa ceva, dar macar vezi ce bucse, amortizoare are defecte, sa nu fi fost botita tare si sa aiba lonjeroanele afectate, defecte pe la calculatorul de bord.

adyp2003 a scris:Partea naspa e ca ala nu prea vrea s-o mai vanda... Daca m-as duce la Arad ar fi vreo sfaraiala?

Din targ 80% iei teapa in sensul ca masinile sunt foarte foarte uzate desi arata impecabil la prima vedere.

adyp2003 a scris:Cum imi dau seama ca e cu adevarat din 2003

Te uiti in certificatul de inmatriculare.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu ar fi "Caravan" poate ca sansa de a fi cu KM reali ar fi ceva mai mare... Rolling Eyes
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cea mai mare sansa ca masina sa aiba km putini in realitate e sa cauti o masina in 5 usi scurta cu motor pe benzina, asa ceva face in medie cam 20 mii km.
Un Caravan diesel de obicei este cumparat pentru a face multi km pe luna, si majoritatea fac cam 50 mii km pe an.
5 usi scurta diesel este pe undeva pe la mijloc.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In curind voi achizitiona o Astra SH pe benzina ... Rolling Eyes Cei ce poseda un astfel de auto ii rog sa'mi dea niste sfaturi de achizitie . Wink
Skip ads

  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Du-o la un service autorizat, fa-i un test motor si o verificare pe rampa. Nu te costa mai mult de 1 mil. lei, apoi verifica si tu seriile din cartea masinii cu cele de pe masina, alearg-o putin sa vezi cum face pe la 120-150, uita-te la km de la bord si fa comparatie cu anul de fabricatie, etc.
\succes si sa fie intr-un ceas bun!!
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Confirm cele spuse de Stefan......
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mai am adaugiri la cele spuse de voi doi... Du-o la un service care il stii tu pentru tester, nu pe care il recomanda vanzatorul. Chiar si la reprezentantele Opel se practica spaga la mecanic sa iti spuna ca masina e excelenta... Uita-te foarte bine sub capota, in special in fata dupa plastice sparte, urechi de prindere indoite, mufe in aer. Daca gasesti asa ceva, masina a fost lovita. Uita-te la inscriptiile de pe geamuri. Daca sunt mai noi decat masina si au inscriptii diferite, geamul a fost spart.
Verifica volanul, schimbatorul de viteze si scaunul soferului pentru uzura si compara cu nr de km ai masinii si cu anul fabricatiei.. Daca are vreun defect, intreaba vanzatorul, iar in caz ca spune ca se schimba piesa respectiva spune-i s-o schimbe si daca se remediaza defectul platesti tu schimbul...
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
mai intai vezi sa nu fi fost lovita:

uita-te ff atent la orice urma pe caroserie, la imbinari, la portiere, cauta urme de indreptari sau chiar sudura. in mod evident, la varsta asta nu are voie sa fie revopsita. pe dedesubt vezi sa nu fie lovita, urme de ciocan, etc.

si, cum a zis stefan, urc-o neaparat pe rampa, fa-i un control la directie si articulatii ca sa nu bagi bani grei in ea dupa ce o cumperi.

in plus, eu as verifica si toate dotarile sa mearga ca-i enervant chiar sa nu-ti mearga dezaburirea lunetei ( cazul meu Smile )


iar daca intrebarea era mai degraba ce parerea are lumea despre tipul respectiv de masina, mie personal mi se pare ok pt conditiile din tara la noi.

cat despre motor, cred ca e destul de reusit, problema e daca vrei benzina sau diesel dar asta e o discutie veche Laughing
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi ... Wink voi cauta ceva pe benzina , imi place sa fie silentioasa .
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Evita motorul de 1.6 16V... Trust me.
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
iso a scris:Multumesc pentru sfaturi ... Wink voi cauta ceva pe benzina , imi place sa fie silentioasa .

Dupa cum se vede si in semnatura am avut si benzina si diesel si vreau sa zic ca diesel-ul mi se pare mai silentios decit benzina la drum lung.
Parerea mea. Very Happy
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai Rolling Eyes care ar fi problema motorului de 1,6l 16v ? Sincer cel de 1,6 8v ar fi mai indicat atit ca zgomot cit si ca fiabilitate(cel putin pe hirtie) .

Diesel nu vreau , ... Confused la citi km fac pe an nu'mi scot pirleala si apoi nu's dispus sa suport vibratiile si zgomotul la ralanti ...

Am condus Astra 1,7 DTI , eleganta dar cinstit nu m'a convins . Wink
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Problema cu Ecotec-ul de 1.6 16v e ca are multe chestii marunte care apar, nu grave, dar o data ce incep nu mai scapi. Cauta prin forum ca m-am saturat eu de cate am citit plus cate am patit eu (si la relativ putini km.). Problemele tin de electronica, valva EGR, limitator presiune in rampa, injectie electronica nereusita etc. Cauta un 1.8 daca 1.6 8V nu te satisface ca putere.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci ai de ales intre mici dezagremente relativ ieftine si nu chiar asa de dese pe cat se zice, asociat cu un motor relativ economic si :
- un Diesel zgomotos si mai scump
- un motor 8 supape gurmand si depasit tehnic (in plus, nu e E3)
- un motor "mare" cu taxe sporite si consum disuasiv Crying or Very sad
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
...disuasiv ?!? Shocked Rolling Eyes

mey, disuasiv ~ care determinã schimbarea unei hotãrâri

adeka, ce ai vrut sa spui despre consumul ala? Shocked
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
scuze pentru off-topic, da' tre' sa ma lamuresc Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR