Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel GT si Manta
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut! sunt un nou utilizator al acestui club, oricum am un opel manta B si vreau sa-i schimb motorul cu unu mai mic de 2l sau cu unu disel. ce ma sfatuiti?
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da ce motor ai ? de vrei sa-l "schimb motorul cu unu mai mic de 2l" Question Shocked Exclamation Si decat sa pui un disel pe manta (sacrilegiu !) (ca si cum i-ai spune prietenei sau nevestei sa se opereze si sa-si puna penis !) mai bine o vinzi si cumperi un disel veritabil daca vrei disel ...
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai motorul meu e de 1979 cm 3 si consuma 10-15 l/100/km. vreau unu mai economic Wink
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca vinde masina va trebui sa isi schimbe nick'ul. Very Happy
Majoritatea utilizatorilor de pe aici o sa te sfatuiasca sa renunti la idee sau sa schimbi masina cu totul. Si au dreptate. Very Happy O masina proiectata din fabrica pentru motor pe benzina nu va functiona niciodata la parametrii optimi cu un motor diesel montat artizanal. Rolling Eyes
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai e masina sport normal sa consume ... daca iti fac cadou un ferrari o sa-i schimbi motorul care e mare si consuma cat china cu unul de pe fiat puno ? tu vrei sa ai si masian sport si sa consume putin ? ma tem ca nu se poate ... incearca sa-i face reglaje sa consume mai putin dar cu parere de rau eu nu pot sa recomand sa-ti schimbi motorul (ma doare sufletul !) pe toti pe care-i cunosc posesori de manta si cunosc cativa, nu stiu cum sa faca sa schimbe motoarele in motoare mai mari si mai puternice si acum tu vrei sa faci invers ... "straf (caruta) dintr-o sportiva"!
sorry ! Sad
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
becul de la presiunea de ulei sta aprins dupa ce se incalzeste motorul, rezulta ca motorul meu e "obosit" si trebuie schimbat. daca tot schimb motorul, de ce nu i-as pune unu mai mic?!
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca are cineva de vanzare un motor si o cutie in 5 trepte sa ma anunte! plz!
  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
manta mea ia in oras si 16-17 am avut o data cand am mers tare de tot si peste 20 si nu ma pling.... (nu pt ca am bani multi,chiar nu e cazul ) e un motor de conceptie mai veche si nu poate fi asa economic ca un motor de 2l din zilele noastre.
Daca pui motor diesel esti nebun, daca pui motor mai mic , va fi submotorizata , si nu vei fi multumit de cum trage, si tot va consuma pt ca va trebui sa tragi pe ea tot timpul. O manta ar trebui sa aiba motor de minim 2 litri , tot ce e mai mare de asta e binevenit !

daca tot trebuie sa schimbi motorul cauta un 2.4 de opel frontera ... Cool se spune ca merge perfect fara modificari si vei avea 125 cp
Skip ads

  • kat_drive

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1978 20 e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca tot vrei motor mic poti sa incerci un 1.3l ohc . consuma putin si nu ai treaba. si nu e diesel.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
manta cupe a scris:becul de la presiunea de ulei sta aprins dupa ce se incalzeste motorul, rezulta ca motorul meu e "obosit" si trebuie schimbat. daca tot schimb motorul, de ce nu i-as pune unu mai mic?!


Asta poa sa fie si buba de ulei vechi sau murdar... baga un motor flush in el si schimba-l cu un aral bluetronic 10W40.. s-ar putea sa ai o surpriza placuta... poti de asemenea sa cauti un motor 16N sau 16S cu care a fost echipata manta intr-o perioada.. sau chiar un motor 12S de pe o ascona B...

In ceea ce priveste consumul.. exact acelasi consum il ai si cu un ford mondeo din 2002 cu motor de 2.0. si cred ca nici vectrishtii noshtrii benzinari cu motoare de 2.0 nu scad sub consumul asta de 14-16 in orash Wink
  • ova

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu pune un diesel ...ca o sa ii strici tot farmecul......vezi ce are motorul .... incerca un schimb de ulei.....si vezi ce se intampla..

eu iti recomand sa incerci sa ii pui GPL.....o sa iti scada un pic puterea pe la 10% dar macar mergi cu 1,6-1,7 litrul....pot sa ma interesez si sa iti spun un pret pentru o instalatie GPL pentru masina ta....
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat-o pe un Golf Sad
Skip ads

  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
nu baga gpl ca ti se buseste motorul....a schimbat propietarul un motor in 2003 si a pus asta de 1.9 cu injectie..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@valy cu manta
Sfatul tau era binevenit acum 3 ani. Crezi ca-l mai intereseaza daca in iulie 2007 a schimbat manta cu golf? Si ca tot am adus golful in discutie, l-o mai avea?
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
nici nu mam uitat cand sa scris Laughing Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel GT si Manta

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR