Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema la bara fata. Nu o pot demonta pentru ca suruburile de la arcadele rotilor sunt cocsate. Am incercat cu deruginol, am fost la mecanic si a incercat si cu clinchet, cu ciocan, surubelnita si nimic. A trebuit sa schimb radiatorul de apa pe sub masina. Acum vroiam sa schimb vasul de la lichidul de parbriz si nu pot din cauza asta. Aveti vreo solutie?
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
incearca sa faci un sant cu o panza mica de bomfaier pentru surubelnita lata,si cauti o surubelnita mecanica.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da din abundenta cu spray de curatat frane lasi cateva minute apoi cu un ciocan mai sanatos de lipit incalzeste bine capatul surubului sau cu o lampa cu gaz da acolo . Daca folosesti lampa cu gaz incearca sa protejezi cu azbest foarte bine zona si tb sa se desfaca , nu strica pina nu incerci toate posibilitatile.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ceva asemnanator am patit si eu de curand.
surubul respectiv este cu cap din ala torx sau dinti de soricel, cum ii spune si la mine i s-a distrus atat capul in care intra surubelnita cat si filetul.
se invartea in gol si nu vroia nicicum sa iasa, mai e un fel de clema de tabla ceva pe acolo care asigura prinderea.
am taiat carenajul un pic in dreptul prinderii in surub ca sa-l pot da la o parte si sa am loc mai mult de manevra.
apoi cu un cleste special (semana cu un mops) si cu ajutorul unui prieten am reusit pana la urma sa-l scot da ne-a chinuit un pic.
cand montezi la loc carenajul pui o saiba mai lata in dreptul surubului.
si obligatoriu alt surub.
spor la treaba.
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Maine s-ar putea sa ma apuc de treaba. Va zic rezultatul la sfarsit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR