Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salve baieti,recent am vandut opelul si am luat o bijuterie de Sport Tourer din Germania pe care trebuie sa-l inmatriculez la noi,masina e luata printr-o cunostiinta el s-a dus si a luat-o de acolo,ca acte are brif mic ,brirf mare,declaratia masinii de conformitate ,asigurare pe numele celui care mi-a adus-o,numere care expira pe 1 ianuarie 2013,factura si chitanta intre vanzatorul german si cel care s-a dus si a cumparat-o.Ce acte trebuie sa fac intre mine si cel s-a dus si a cumparat-o? doar contract de vanzare -cumparare? banuiesc ca trebuie sa existe un act prin care sunt proprietarul masinii.


Ultima modificare facuta de cosmin65397 la Mie 19 Dec, 2012 1:24 pm
Skip ads

  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
actul de vinzare cumparare certifica faptul ca esti noul proprietar
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc,Vali. o sa ma duc azi sa fac contractul pe urma sa-i fac asigurare pe sasiu si programarea la rar.Nu stiu insa cum procedez cu jantele pe 17....
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am terminat cu inmatricularea asa ca fac un rezumat scurt poate va fi cuiva folositor.
Acte necesare Germania, brief mare,brief mic,contract vanzare-cumparare sau/si factura(numere de la neamtz provizorii si asigurare)
faceti traducere autorizata si copii legalizate dupa briefuri si factura sau contract de vanzare cumparare

Pt inmatricularea in RO trebuie sa faceti un dosar care sa cuprinda:

1 De la RAR-carte,ITP,certificat autenticitate 420 ron
2 Fisa inmatriculare intre proprietarul nou si cel care a adus masina din Germania(gen intermediar) se fac la acte auto pret 10 ron
3 Fiscalul vanzatorului sau noului proprietar( cel care aduce masina din germania pe post de intermediar trebuie sa ia masina in evidenta apoi s-o scoata dupa care se pune stampila pe fisa de inmatriculare) de la oficiul de taxe si impozite de sector.completati inainte cererile de luare in evidenta,formularele se gasesc in incinta oficiului de taxe si impozite
4 Taxa certificat inmatriculare CEC sau BCR 37 ron
5 Taxa inmatriculare 52 ron oficiul taxe si impozite de sector
6 Decizia de calcul pentru taxa de poluare-se face la administ. finante-se face cerere ,formular se gaseste in incinta admin.financiare
7 Plata taxei de poluare(se plateste dupa 2 zile cat dureaza obtinerea deciziei) trezorerie sau admin. finante(faceti cate doua copii dupa decizie si chitanta ) chitanta si decizia in original raman la voi.
8 Incheiati asigurare RCA 6luni sau 1 an poate sa fie si pe seria de sasiu.
9 copii dupa originale( 3 copii dupa cartea identitate,1 la taxe impozite,1 la anaf 1 la politie,copii dupa buletin 3 ,copii dupa fiscal,copie asigurareRCA,copii dupa chitanta si decizie taxa poluare 2 de fiecare)
10 Prezentarea la ghiseu inmatriculari cu dosarul complet-completati cerere de inmatriculare inainte .taxa 85 placute preferentiale se achita la ghiseu.
11.Ridicarea placutelor noi. (cu buletinul si chitanta)
Dureaza aprox 2-3 ore pana se elibereaza placutele noi.
Succes!

P.S Taxa de poluare se plateste pentru vehiculele la prima inmatriculare in tara!
P.S Salutari colegului proaspat posesor de vectra C cu care m-am intalnit la coada la inmatriculari nu-ti mai stiu numele dar putem lua legatura aici pe forum!
Skip ads

  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutãri!

Iacã-tã cã am terminat și eu procesul de înmatriculare a unei mașini (Opel Corsa C 1.3D) adusã din Germania în România. Foarte multã bãtaie de cap, drumuri foarte multe și bani cheltuiți cu duiumul.

Dacã ar fi sã trag linie... Colegul Cosmin a relatat în detaliu ce este de fãcut, însã aș sublinia poziția asta: numerele de Germania trebuie aduse la Poliție odatã cu dosarul de înmatriculare SAU dacã mașina a fost adusã pe platformã, trebuie o declarație notarialã care sã cuprindã pe cel care a adus-o și numãrul de înmatriculare al platformei. Eu pentru asta am pierdut o zi (de concediu) și câțiva zeci de lei pe drum (Roman - Suceava) din cauza unui samsar care n-a știut sã-mi dea la vânzare declarația asta.

Voi face un total al cheltuielilor:
- 430 lei - RAR
- 1230 lei - taxa de poluare
- 60 lei - taxã înmatriculare (Primãrie)
- 37 lei - taxã certificat înmatriculare (CEC)
- 650 lei - asigurare 1 an
- 50 lei - copii, timbre fiscale, aranjare dosar
- 85 lei - taxã numere preferențiale

2542 lei. + multã, multã motorinã.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
fisa inmatriculare sau contract vanzare-cumparare cosmin?
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Faci contract de vanzare cumparare intre tine si vanzator( sunt 3 file) pe urma te duci la acte auto sa-ti redacteze fisa de inmatriculare.Vei avea nevoie de ambele pentru tot procesul de taxe si inmatriculare.
  • Dachus

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
ca si colegul mishu88 am terminat si eu de inmatriculat o Corsa C 1.3cdti cu foarte multa alergatura si timp pierdut .....

Nici eu nu am avut numere de germania nici cmr, decat o declaratie olografa a celui de la care am luat-o cnf careia masina a fost adusa pe platforma X cu nr de inmatriculare Y ..... surpriza, NU AU PRIMIT-O LA PIPERA pe motiv ca nu este facuta la notar ..... dupa evidentul scandal ce a urmat mi-au spus ca pot da eu o declaratie in fata lor la ghiseu ca s-au pierdut placutele si nu stiu nimic de soarta lor !

Oamenii sunt fabulosi ma, fac orice le sta in putinta sa te incurce, dar absolut orice; daca esti "moale" si inghiti vrajeala merge, daca ii contrazici cu argumente pertinente si cu putin scandal se pare ca se rezolva.

apropo, pentru cei care nu stiati, DRPCIV apartine de Prefectura, nu mai au legatura cu Politia de vreo 4 ani; cei de acolo sunt simpli functionari publici, nu va lasati intimidati !
Skip ads

  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, eu am inmatriculat masina acum 2 saptamani, tot o corsa c 1.3 diesel. Masina a fost adusa in romania pe platforma si am avut copie talon de la platforma pentru ca nu am avut numere de germania.
Am completat restul de acte necesare dupa ce am trecut RAR-ul si m-am prezentat cu actele la inmatriculari. Acolo am dat de un nene jegos care m-a trimis sa refac dosarul ca nu erau xeroxate corect actele (ce rahat). Am fost iarasi la firmele de peste drum, au rearanjat dosarul si m-am prezentat la ALT ghiseu unde am dat de un nene super de treaba (sa ii dea domnu sanatate).

Acolo mi-a primit toate actele, m-a intrebat de numere si a vazut ca am copie dupa platforma. M-a pus sa dau o declaratie pe spatele copiei xeroxate dupa talonul platformei, cum, ca nu am avut numere si ca raspuns potrivit unei legi in cazul unei ilegalitati.
Totul a durat maxim 15 minute, cat am stat sa scriu Very Happy

Numerele le-am primit a doua zi.


Deci, daca nu aveti numere, rezolvati prin cineva care lucreaza pe platforma, sau contra-cost evident sa va rezolve cu o copie dupa talonul platformei si puteti inmatricula masinile.
  • dida2good

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cosmin65397 a scris:Astazi am terminat cu inmatricularea asa ca fac un rezumat scurt poate va fi cuiva folositor.
Acte necesare Germania, brief mare,brief mic,contract vanzare-cumparare sau/si factura(numere de la neamtz provizorii si asigurare)
faceti traducere autorizata si copii legalizate dupa briefuri si factura sau contract de vanzare cumparare

Pt inmatricularea in RO trebuie sa faceti un dosar care sa cuprinda:

1 De la RAR-carte,ITP,certificat autenticitate 420 ron
2 Fisa inmatriculare intre proprietarul nou si cel care a adus masina din Germania(gen intermediar) se fac la acte auto pret 10 ron
3 Fiscalul vanzatorului sau noului proprietar( cel care aduce masina din germania pe post de intermediar trebuie sa ia masina in evidenta apoi s-o scoata dupa care se pune stampila pe fisa de inmatriculare) de la oficiul de taxe si impozite de sector.completati inainte cererile de luare in evidenta,formularele se gasesc in incinta oficiului de taxe si impozite
4 Taxa certificat inmatriculare CEC sau BCR 37 ron
5 Taxa inmatriculare 52 ron oficiul taxe si impozite de sector
6 Decizia de calcul pentru taxa de poluare-se face la administ. finante-se face cerere ,formular se gaseste in incinta admin.financiare
7 Plata taxei de poluare(se plateste dupa 2 zile cat dureaza obtinerea deciziei) trezorerie sau admin. finante(faceti cate doua copii dupa decizie si chitanta ) chitanta si decizia in original raman la voi.
8 Incheiati asigurare RCA 6luni sau 1 an poate sa fie si pe seria de sasiu.
9 copii dupa originale( 3 copii dupa cartea identitate,1 la taxe impozite,1 la anaf 1 la politie,copii dupa buletin 3 ,copii dupa fiscal,copie asigurareRCA,copii dupa chitanta si decizie taxa poluare 2 de fiecare)
10 Prezentarea la ghiseu inmatriculari cu dosarul complet-completati cerere de inmatriculare inainte .taxa 85 placute preferentiale se achita la ghiseu.
11.Ridicarea placutelor noi. (cu buletinul si chitanta)


Asta ar fi si ordinea in care trebuie sa decurga treburile?
Aaaa,! Inca ceva...la RAR trebuie sa mergi neaparat cu actele traduse?
  • windhelp2011

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua! nu stiu daca mai este util acest post acum, insa tocmai am terminat de inmatriculat un Opel Astra G. Dupa ce m-am speriat ingrozitor de ceea ce am citit pe forum referitor la cat de rai sunt cei de la RAR si cat trebuie sa dai si cui, n-a fost deloc asa. Masina este destul de veche , productie 98, dar sta foarte bine la capitolul look. La RAR Voluntari( unde trebuie programarea in prealabil) am avut o respingere.pe bune, pentru toba de esapament si pentru sonda de marsarier care era stricata si nu mi se mai aprindeau luminile pe spate. Mers, reparat, revenit in termen de 30 de zile. Am mai platit o taxa de 45 de ron la revenire. Obtinut actele de la RAR fara sa dau nici un ban in plus. Nici nu as fi avut cui, k la cati sunt acolo...Oricum, nu prea ma descurc la capitolul asta, asa ca mai bine sarac dar cinstit!Very Happy
La Politie, dupa ce iar am citit peste tot ca am nevoie de fise fiscal de la comparator, fisa inmatriculare si traduceri, va informez ca cei de la Ilfov nu au avut nevoie de asa ceva. Am avut: cererea solicitantului, fisa de inmatriculare auto( cu datele si stampila doar a mea nu si a celuilalt vanzator), CIV, dovada IPT, certificate de autenticitate( ultimele 3 de la RAR), buletin, contract de vanzare-cumparare, dovada timbru( cu 2 copii...nu stiu la ce le trebuie), RCA valabil 6 luni, taxele aferente si actele de Germania. Pentru numere am dat declarative ca nu le-am avut( lucru care asa a si fost).
Am ramas cu traducerile legalizate...ce naiba o sa fac cu ele nu stiu!.. Le dau la retur!Very Happy

Sfatul meu...daca va duceti la politie, luati cel putin doua randuri de copii dupa voi. Mereu gasesc cate ceva lipsa!
Bine ca am scapat! De acum....drum fara primejdii si verde la semafor!Very Happy
  • dida2good

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Este util, ca uite, mereu cineva intampina probleme sau se incurca in hatisurile birocratice! Eu astept sa-mi iasa buletinul expirat si sa merg la RAR. An numere de germania pe ea, valabile pana pe 3.10 si sper sa ma pot programa in timp util! Doar ca actele sunt inca pe numele celui care a adus masina! Trebuie sa ma misc repede. Ca dracu se gandea ca dureaza 2 saptamani sa obtii buletinul expirat!
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din curiozitate, cand ti-a expirat buletinul?
  • dida2good

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pe 11.09
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Se poate face la urgenta contracost 8 sau 10 lei parca am dat si mi-a venit in 2. Zile.
La permis vine cu prioripost parca 1 saptamana a durat.
Eu la inmatricularea corsei am avut doar batai de cap cu cei de la trezorerie ca nu vroiau sa imi dea decizia mai repede ca aveu nust ce paranghelie.
Actele si copiile mi le-au facut cei de la acte .. Masia a fost adusa de cineva si cei de la acte mi-au facut contractul de pe italian pe mine in original in italiana apoi tradus actele am stat 20 min pt semnaturi si m-au chemat dupa 3 ore cu copii cu tot scris c la prosti pt ce era fiecare dosar si am platit 80 ron+200 traducerea.
  • dida2good

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sincer, in ignoranta mea, nu am stiut acest lucru, plus ca masina am luat-o dupa ce am depus vechiul buletin, asa ca prea multe nu cred ca mai erau de facut. Asa s-a nimerit! Daca as fi stiut ca iau masina, m-as fi interesat si de faza cu urgenta!
Acum ramane de vazut cum o sa ma descurc!
  • astra1.6

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut dacã nu am nimic de cum a fost luatã Masina din Germania ce pot sa ii fac ala de la care am luat-o nu mi-a dat nimic...pot sa fac rarul sau înscrierea? Ajutati-ma urgent!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ori il omori sa iti dea actele ori ... O dezmembrezi. Fara acte de provenienta a masinii nu poti face nimic. Nici macar sa circuli ...
  • astra1.6

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Am acte de provenita dar nu am factura cum a intrat Masina in tara si nici numere de zoll si momentan am numere roșii expirate si vreau sa o înscriu si zicea cineva ca imi cere la înscriere ceva cum a intrat Masina in tara la asta ma refer in rest am tot...la ea
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sa vb cu o firma de platforme sa iti dea in scris ca a ajuns pe platforma. Si vezi cum te intelegi cu €£$ sa iti dea cv ....
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR