Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit,

Numele meu este Claudiu. Sunt membru cu vechi state pe clubford, insa m-am inscris si pe forumul Opel, intrucat in familie am avut o Vectra C 2.0 DTI si o Astra G 1.7 DTI. Nu ma intrebati codurile de motor, caci nu le mai stiu Smile
Am fost incantati de aceste modele, insa eu am trecut cu arme si bagaje la Ford, dupa ce am avut o experienta neplacuta cu o Renault Laguna 1.9 dCi, apoi am cumparat o Fiesta pe benzina, 1.4 16v 80 cp si apoi un Focus MK3 1.6 ti-vct, tot pe benzina.

Fiesta este o masina fun de condus, cu intretinere convenabila si foarte fiabila. O revizie la aceasta masina, utilizand piese de origine, costa in jur de 320-330 de lei, cu tot cu manopera. Am cumparat-o in 2010, ea fiind produsa in 2007, avand 39.000 km la bord si din 2010 pana la data prezenta nu s-a stricat absolut nimic la ea, desi mama mea merge cu ea pe cele mai distruse strazi cu putinta. Personal nu doresc sa vand Fiesta pentru a cumpara Corsa, deoarece stiu cam tot ce se poate stii despre aceasta marca, magazinele de unde pot procura piese de origine la pret de aftermarket, intr-un cuvant stiu cam tot ce misca despre Fiesta.
In acelasi timp nu pot nega ca Opel Corsa nu este o alegere inspirata in clasa supermini. Poate in 2010 as fi ales Corsa daca o gaseam la un pret mai atractiv decat Fiesta, insa Ford a fost sa fie Smile

Mama mea insa doreste sa vindem Fiesta pentru a-si achizitiona o Opel Corsa pe benzina, rulata. Ea crede ca Opel Corsa consuma mai putin decat Fiesta. Eu consider ca sunt comparabile consumurile de combustibil la aceste doua modele.

Ma intereseaza sa stiu ce costuri de intretinere au modelele Opel Corsa D pe benzina, in special motoarele de 1200 cmc si 1400 cmc. Foarte importanta este fiabilitatea. Ati avut probleme cu Corsa D? Cat consuma in mediu urban si extraurban?
De asemenea, exista vreun model Corsa D pe benzina, cu distributie pe lant?

Daca aveti si alte sugestii in legatura cu alte modele concurente, cum ar fi Toyota Yaris, Renault Clio, Mazda 2, etc, nu ezitati sa le expuneti.

Astept raspunsurile voastre.

Claudiu
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stii vorba aia cu vrabia si cioara.
  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Eu stiu, insa in cazul in care voi vinde Fiesta mai mult ca sigur aceasta va fi inlocuita de o Corsa. De aceea doresc sa stiu cam tot ce se poate stii despre modelul Opel... Smile
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
opel in general sunt masini fiabile. modelele noi sunt masini ce rezista destul de mult, numai sa fi fost intretinute bine de vechiul proprietar. ar fi bine sa gasesti o masina cu km reali. ca orice masina are si probleme, in functie de norocul fiecaruia. adica poate fi unul care nu a schimbat nimic la amsina, iar altul care a bagat o groaza de bani in ea. sunt de parere ca ar fi bine sa iei una cu motor putin mai mare, adica in cazul tau 1,4, deoarece consumul va fi foarte asemenetor, diferenta intre cele doua fiind de puterea si cuplul care pot si necesare la o depasire sau alte cazuri de genul.
Skip ads

  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere Corsa este cam aceeasi mancare de peste cu Fiesta, atat la costuri de intretinere, cat si consumuri. Si eu inclin sa cred ca motorul de 1400 cmc de pe Corsa face fata cu brio, in mediu urban/extraurban.
Cum este electronica de pe Corsa? Exista probleme cu senzorii sau alte chestii pe l amotor?
  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Imi place ca sunteti super interesati de problema mea Smile)
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Motoarele de 1.2 si 1.4 de pe corsa D sunt z12xep respectiv z14xep si ambele au distributia pe lant. Sunt motoare cu o buna reputatie in privinta fiabilitatii si a consumului, electronica nu pune probleme la ele. z14xep consuma cam 5% la 90 - 100 km/h si 6 - 6.5 la 120km/h si asta pe astra h. Pe corsa D consumul ar trebuie sa fie ceva mai mic datorita greutatii mai mici a modelului. Consumul urban depinde de trafic. La achizitia unei corsa D rulata echipata cu un astfel de motor trebuie sa fii atent la starea distributiei care in mod normal tine 150 - 200k km dar poate ceda si mai repede in cazul unei intretineri precare iar inlocuirea este destul de costisitoare. Distributia uzata are un tacanit specific aproape ca de motor diesel, daca nu te pricepi e bine sa consulti pe cineva cu experienta in aceste motoare. Daca esti multumit de fiesta nu cred ca are rost sa o vinzi ca sa cumperi un alt model de aceeasi clasa deoarece consumul va fi cam la fel sau foarte putin diferit. Si inca ceva: Opel corsa face parte din clasa mica alaturi de ford fiesta, vw polo, renault clio, etc. Din clasa mini fac parte alt gen de masini: matiz, tico, chevrolet spark, smart Smile
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Klaus_CT a scris:Imi place ca sunteti super interesati de problema mea Smile)


Ia topicuri la puricat, nu fi puturos.
Skip ads

  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut Adi, multumesc de raspuns. Este bine ca distributia este pe lant. Cred ca stiu la ce te referi cand spui ca o distributie uzata suna urat, de fapt cred ca se aude ca un tacanit metalic. Vectra stie Smile
Apropos, clasa supermini este de fapt segmentul B, adica Opel Corsa, VW Polo, Ford Fiesta, Renault Clio, etc. Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Supermini
  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:
Klaus_CT a scris:Imi place ca sunteti super interesati de problema mea Smile)


Ia topicuri la puricat, nu fi puturos.


Nu-l iau man, colegul Adi a fost concis Smile
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Klaus_CT a scris:Salut Adi, multumesc de raspuns. Este bine ca distributia este pe lant. Cred ca stiu la ce te referi cand spui ca o distributie uzata suna urat, de fapt cred ca se aude ca un tacanit metalic. Vectra stie Smile
Apropos, clasa supermini este de fapt segmentul B, adica Opel Corsa, VW Polo, Ford Fiesta, Renault Clio, etc. Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Supermini



Cu placere Klaus_CT, intr-adevar din link-ul dat de tine reiese ca segmentul B se numeste supermini, dar in unele reviste de specialitate exista urmatoarea clasificare:
segmentul A - clasa mini
segmentul B - clasa mica
segmentul C - clasa compacta, etc...
In fine, poate asta e mai putin important, sper ca informatiile pe care ti le-am dat sa te ajute Smile
  • Klaus_CT

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Da, clar ai fost de ajutor, nu stiam ca motoarele de 1.2 si 1.4 au distributie pe lant. Multam'.
Dupa ce mi-ai spus cat consuma Astra de 1.4 am dat o cautare pe net. Am gasit modele Astra J la preturi de pana in 9000 de euro si dotate chiar cu motor de 1.6 si 115 cp, adica un motor foarte asemanator cu unul de pe Focus MK2, amandoua avand un cuplu NM asemanator, consumuri aproape identice si distributie variabila.
Corsa, desi mai mica, daca vrei una cu o vechime de maxim 2-3 ani nu o gasesti sub 7500 euro. Personal as opta de la distanta pentru Astra, insa aici este vorba despre Corsa.
Cum sta Corsa D cu antifonarea?
Skip ads

  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu am mers cu o corsa D echipata cu unul din motoarele pe benzina amintite mai sus, ci doar cu varianta diesel 1.3 cdti si era ok din acest punct de vedere, deci variantele pe benzina ar trebui sa stea cu atat mai bine la acest capitol.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ca aspect merita sa dai Fiesta pe Corsa D,arata mai bine Corsa,insa "Fiabilitate lant Opel vs Fiabilitate lant Ford",Opelul nu prea are sanse,la Fiesta cazurile cu lant schimbat sunt izolate fata de Opel,motoarele benzinare de 1.3 de pe Fiesta mi-au lasat o impresie foarte buna
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Atata ca la ford tot ce inseamna 1.3 benzina este cam gurmand.
Ca idee, daca esti multimit de Ford-uletul tau dar te deranjeaza consumul, cu 500 E montezi GPL si ai rezolvat problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR