Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu propun altceva ... sa se dea reevaluare din 2 in 2 ani cu tot tacamul, chestionare , oras cu conducere zi noapte,ploaie,zapada, gheata, poligon si examinare medicala fizica si psihica ... ca unii uita codul alti nu conduc decat de doua ori pe an, alti orbesc sau le sare o doaga etc ... daca masiana e verificata din doi in 2 ani (itp)si e normal ca se ma si stica, oare oameni nu sunt la fel, imbatranesc ,uita ,se senilizeaza ... cine vrea sa fie sofer invata si exceleaza si cine nu sa mearga cu bicicleta ... cum nu toti s-au nascut profesori sau piloti de avioane, tot asa nu toti s-au nascut soferi ,deci de ce sa streseze sau sa omoare pe altii ... din cate stiu si profesorii si pilotii de avioane (poate mai sunt si altii),sunt reevaluati daca nu invata si nu trec stau pe tusa sau sunt retrogradati ... Pun pariu ca o sa scada accidentele si nr. soferilor de cauciuc daca se baga evaluarea din 2 in 2 ani .
Iar referitor la opinia Conservatorilor ... "odata obtinut un drept", un puscarias ,obtine dreptul de-a fi liber dupa de si-a ispasit pedeapsa, pai daca o comite dinou sa nu-l mai bagam la puscarie ca si-a obtinut dreptul de-a fi liber ... nu ?
Skip ads

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
GODLESS in felu tau ai dreptate dar....Gandestete ce inseamna asta, alergatura de la un birou la altu bani aruncati in toate partile.Am fost sap asta cu sotia sa platim o taxa de 5 lei (taxa de examen) am fost la cec sectorului 1 si au zis ca nu pot plati la ei si sa ma duc aproape de Stefan cel Mare la trezoreria sec 1 ,ajuns acolo binenteles ca nici la ei nu pot sa o platesc si ma trimite pe la gara de nord unde insfarsit am platito..Sti cate ore am pierdut si cata benzina am consumat?Cu o sap in urma am fost la medicu de familie pt aceiasi problema doar ca el trebuia sa puna doar o stampila si sa ii platesc 10 roni, nu mai zic ca programu dostorului incepea la 3 eu am ajuns la 2 la el si binentelest doctorul a venit la 4.30 si nu inteleg de ce atata alergatura odata ce am facut toate examenele medicale de ce sa ma duc lamedicul de familie sa imi puna la misto o stampila...Nu vreau sa mai continui povestea cu cele intmplate consider ce nu are rost , asa ca mai gandetete daca vrei sa te duci din 2 in 2 ani la ei.Eu zic ca din 8 in 8 este bine
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la reexaminarea medicalã, aceasta este prevãzutã în C.R. Ordonanþa de urgentã nr. 195/2002 (r1) din 12/12/2002 Republicatã în Monitorul Oficial, Partea I nr. 670 din 03/08/2006
“Art. 22. –

(1) Examinarea medicalã ºi psihologicã se realizeazã în scopul certificãrii stãrii de sãnãtate, a calitaþilor fizice ºi a aptitudinilor necesare unui conducãtor de autovehicul sau tramvai.

(2) Afecþiunile medicale incompatibile cu calitatea de conducãtor de autovehicule sau tramvaie se stabilesc de cãtre Ministerul Sanatatii Publice ºi se aproba prin ordin al ministrului, care se publicã în Monitorul Oficial al României, Partea I.

(3) Examinarea medicalã ºi psihologicã se realizeazã în vederea:
a) aprobãrii prezentãrii la examen pentru obþinerea permisului de conducere;
b) obþinerii certificatului de atestare profesionalã pentru conducãtorii de autovehicule ºi tramvaie;
c) verificãrii periodice, conform reglementãrilor în vigoare.”

@GODLESS sugestia ta este o idee buna referitor la sincronizarea ITP-ului cu reexaminarea medicalã, psihicã ºi ……. psihologicã ºi aº completa cu aspectul cã, aºa cum întreþinem autoturismul aºa ar trebui sã avem grije de noi. Oare câþi dintre ºoferi se duc, mãcar din curiozitate pentru un set de analize? Câþi dintre noi în cazul în care suntem anunþiaþi de începutul sau existenþa unei boli profesionale ori mintale (de ex. mielom sau nebunie), suntem dispuºi sã renuþãm pe durata tratamentului sau definitiv la Carnetul de Conducere, din consideraþie, respect ºi dorinþa de a ne proteja atât pe noi cât ºi pe ceilalþi?

Poate cã dacã acest sistem ar deveni accesibil din toate punctele de vedere ºi când scriu acesta mã refer ºi la ce pãrerea ta @ BeWaRe, nu s-ar obþine aceste analize medicale “certificate” care în timp lasã mii de familii îndoliate. Dacã ne aducem aminte fiºa medicalã era obþinutã de instructor sau de curând se practicã obiceiul ca acesta sã-l ticlueascã în vederea depuneri. Se ºtie cã odatã cu descentralizarea ºcolilor de ºoferi au apãrut SRL-uri care includ ºi aceste “oferte” pentru atragerea clientelei ce devine noua generaþie de ºoferi.

Poate noile reglementãri rutiere vor fi adoptate nu ca o necesitate ci mai degrabã ca un supterfugiu în calea Legi. Din pãcate cei aleºi îºi “rotunjesc” legile cam cât sã le fie lor sau protejaþilor bine. Oare pe viitor se va pedepsi doar fapta agravantã nu ºi intenþia?
A conduce un autovehicul este la latitudinea oricui dar ºoferia este abilitatea unora dintre ei.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Vios40 cred ca sti si tu proverbu ala romanesc ,,Omu trebuie sa moara de ceva cand o muri''Nu sunt cobai si nici nu cred ca exista oameni care au placerea sa se duca la doctori , politie , avocat etc..Eu sunt sanatos si mintal si fizic si nu vad de ce sa bag banii in buzunarele doctorilor . Nu este de ajuns ca o fac atunci cand am nevoie?Hai sa nu mai fim asa de creduli si de dusi de nas , a venit UE-ul si gata ne impun reguli peste reguli si noi ca o turma de vite le urmam fara sa analizam defapt ce vor ei de la noi..Ceausescu a fost mic copil pe langa astia .Si noi tot vrem reguli si legi peste legi.Pacat de oameni care au murit in revolutie pt libertatea noastra si noi astia care traim vrem sa o suprimam din ce in ce mai mult....
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si ca sa completez pe BeWaRe si sa mai torn si putina motorina peste foc (ca gaz nu am), as spune ca trebuia sa ne doara-n pix de UE, nu sa-i cantam in struna si sa devenim piata ciurucurilor ce vin de acolo si pe care nu le mai foloseste nimeni de ani. Sau groapa de gunoi a UE. Aruncati un ochi la paradisul numit Elvetia, dar acolo se munceste cu adevarat si se face politica cu adevarat in sprijinul cetateanului. Si nu numai asta...
Si ca sa nu fiu total off topic, consider ca la suspendarea pentru consum de alcool (chiar fara accident) nu ar trebui eliminata reexaminarea, poate de asta le-ar fi frica daca de amenda si suspendare nu.
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@BeWaRe te contrazici singur ... odata spui ca ai stat la cozi si randuri la platit de taxe, doctori si ca nu-ti convine birocratia asta din romania dar nici nu vrei sa accepti regulile UE care sunt ne birocratice ... oare in UE ai fi umblat atat pt niste amarate de taxe ?
Cei cu probleme mintale nu o sa spuna niciodata ca sunt nebuni ci ca sunt perfect sanatosi ... un medic psihiatru poate decide asta ...
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
GODLESS nu ma contrazic dar nu imi amintesc ca acum vreo 20 de ani doctori si politia sa fi fost cum sunt acum spagari..Eu personal cred ca toata harmalaia asta care este la noi se datoreaza lor , este un joc mintal si strategic care ei il joaca cu noi ...Ma rog asta este alta discutie care nu cred ca are legatura cu ,,rexaminare auto'' am vrut sa mentionaez faptul ca legile nu le facem noi romani ci niste inputiti de afara si niste hoti de la noi.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@BeWaRe, corcect ar fi, raportat la aproape 20 de ani de “schimbare”, noþiunea de ”perverºi europeni” pentru cã legile Parlamentului European sunt una iar aceºtia le adapteazã pentru România analizând faimoasele rapoarte venite de la Comisarii Europeni ce vin ca maimuþele ºi sunt primiþi cu onoruri la nivel de ªef de Stat (fapt unic în istoria relaþiilor diplomatice inventat de Uganda ºi aplicat …….. numai la noi), tu fiind prea nobil în catalogarea
BeWaRe a scris: inputiti de afara
iar la
BeWaRe a scris:niste hoti de la noi.
aº amplifica puþin cu formula escroci-prãdãtori legali, având în vedere sumedenia de Ordonanþe de Urgenþã elaborate simandicos sub formula 90% pentru cei “aleºi” ºi 10% pentru alegãtori. Smile
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
off
@BeWaRe nu-ti amintesti pt ca nu sti sau poate au trecut 20 de ani si ai uitat, intradevar ca bani nu se prea dadeau ca nu prea avea lumea ce face cu ei (nu aveai ce cumpara ), dar la doctor "usa se deschidea cu capul" ca mainile erau ocupate de plase de rafie, pline ,militienii mergeau acasa cu porbagajul plin de la abatoare, fabrici de conserve, nu degeaba se folosea expresia :"fiecare traieste de unde munceste " pe vremea aceea se nu se practica "spaga" ci "trocul" si (cam tot aia e, dadeai , primeai !) , cel ce lucra la abator venea cu doua rude de salam acasa si pe una o dadea la cel ce lucra la fabrica de conserve pt. un gem si un compot sau dadea salamul pe un bon de benzina, ca urma "duminica fara sot" cand putea si el circula cu dacia lui ... cu un cartus de "BT" rezolvai cam orce. Cozile la paine, lapte si tv color nu le-a inventat EU. Era foarte frumos acum 20 de ani nu ? Nu UE ne-a obligat sa ne integram ... ei ne-au spus : Vreti sa va integrati atunci ne respectati regulile ! Tu daca primesti in gazda un chirias nu-i impui niste reguli ? sau il lasi sa se urce in cap? si mai bagi si niste bani in buzunar sa aiba si el de cheltuiala, cum face UE .Noi am vrut sa putem circula fara viza, noi am vrut sa traim ca in germania sau franta , nu uitati un lucru ! nu poti sa faci in 17 ani ce alti au facut in 50 , romania nu e "fat frumos" ! incet, incet lucrurile incep sa se miste si in romania dar mai e cale lunga ...Iar politicieni nostri sunt asa cum ii meritam "escroci-prãdãtori legali", noi i-am ales ... si sa nu-mi spuna mie unul ca daca el ajungea demnitar el nu facea la fel, tot 90 % pt buzunarele lui si 10% restul, pai daca se poate si nimeni nu trage pe nimeni la raspundere ... ar mai fi multe de spus dar poate alta data la o bere ... Very Happy

on
Fericiti cei ce fara permis ca nu mai dau examen ! (nu toti)Cei ce conduc sub influenþa alcoolului si cei ce provoaca accidente grave o sa dea examen !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR