Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:toyota e nr 1 in africa, tarile arabe si in general in toate tarile sarace ale lumii.


claaaaarrr Smile))) america este al naibi de saraca Smile) http://goo.gl/2HUqcY numai babuini acolo cu toyote
ps: si da, toyota si lexus sunt atat de ieftine incat se bat cu dacia in tarile sarace Smile)



Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Conduc o Toyota avensis din 2008 modelul T25. 2.0 d4d 126 cp, 6 trepte. Nu stiu cum e modelul mai nou T27 la care facea referire Protektor. Modeul de care vorbesc e la distanta lumina de Insignia la capitolul gadgeturi. Nu are ecran tactil, port Usb, senzori pt centuri in spate sau stiu alte lucruri d-astea(dotarea este Executive pentru cine stie).
In schimb e stabila pe drum, motorul e silentios ca un benzinar si trage asa cum trebuie, nu tu sunete aiurea in interior(plastice care zdrangane-are putin plastic dur) si la capitolul asta am piticii mei mai ales ca in ultimii 6 ani am avut astra g model polonia.
Insignia e foarte frumoasa. Inca ma uit pe strada dupa ea ca un copil la o jucarie noua. Citesc zilnic forumul si vad ca are probleme poate mai multe poate mai putine decat altele.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Modeul de care vorbesc e la distanta lumina de Insignia la capitolul gadgeturi""

lumineaza-ma si pe mine cu un exemplu Smile)

""claaaaarrr Smile))) america este al naibi de saraca Smile""

toyota e pe locul 3 in state la vanzari dupa GM si Ford, doar in perioada crizei a fost un an sau doi in locul celor de la ford. nu putem compara toyota, un producator mondial cu opel pe ca asta din urma e doar o parte din GM. unele modele ar putea fi comparate, gen astra-corolla, avensis-insignia s.a.m.d. japonezii au cam ramas in urma la motoare, ma distreaza sa vad diesel de 3 litri si 173 cai Smile) (land cruiser) sau V8 de 4,5 l la 270 cai. nu inteleg la benzina de ce japonezii nu merg pe turbo, motoarele tsi(vw) sau T(opel) matura pe jos cu aspiratele lesinate .
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Poate nu m-am exprimat corect la ''Modelul de care vorbesc e la distanta lumina de Insignia la capitolul gadgeturi". Avensis e pe Pamant si Insignia e pe Marte cu robotelul Curiosity si isi fac de cap. Smile
Acum e bine?
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu omule, doar spune ce ai la avensis si nu ai la insignia, eu stiu doar de camera video din spate dar se pare ca o vor introduce la facelift.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai am scris 2 -3 chestii. Ecran tactil, port Usb, senzori pt centuri in spate si mai adaug cotiera sau torpedou refrigerat(nu cred ca exista la avensis nici pe Luxury), bluetooth, AFL.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vanzari 2011 :
Grupul Toyota, principalul constructor mondial de vehicule în 2008-2010, a fost devansat în privinþa vânzãrilor de General Motors (9,03 milioane unitãþi), grupul german Volkswagen (8,16 milioane unitãþi) ºi alianþa franco-japonezã Renault-Nissan (8,03 milioane unitãþi, dacã sunt incluse ºi livrãrile AvtoVaz, la care Renault deþine 25% din acþiuni).
sursa : http://goo.gl/52QfMC


Vanzari 2012 :
Toyota a redevenit lider mondial la vanzari in 2012
sursa: http://goo.gl/JL7nkL


Vanzari 2013 :
Toyota, lider de vanzari la nivel mondial in primul semestru
sursa : http://goo.gl/CCP1WI

Top 10 cele mai vândute maºini din istorie : http://goo.gl/m8qo4H
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din exprimarea ta sau nepriceperea mea am inteles ca avensis are dotari pe care insignia nu le are de asta am intrebat.

@asgard, GM a fost lider de vanzari mondial 50 de ani pana la criza din 2009, si a revenit recent pe primul loc, nu stau sa mai caut link. intrebarea mea e daca nu in UE sau USA (in china sunt inexistenti, in brazilia stau 2-3 luni in fiecare an, destul de putine), unde mama masii au vanzarile alea uriase ?
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
inca merg pe mana nemtilor, deci clar insignia
  • Ily_GL

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Argumente pro si contra sunt destule ... comparativ, Insignia vs. Avensis, consider personal ca Toyota e o marca a caror masini sunt de o fiabilitate ridicata si costuri de intretinere deasemenea mult mai reduse ( consider ca singura marca mai fiabila e Honda ), dar fac numai masini anoste lipsite de acea aura de tinerete ( din punctul meu de vedere ), Opel pe de cealalta parte in ultimii ani ( incepand cu Insignia - cireasa de pe tortul Opel ) a inceput sa produca "rachete" dar care mai au mici scapari la capitolul fiabilitate.

Din punctul meu de vedere as vedea Toyota o marca pentru firme, pica piese foarte greu si tin la tavaleala.

Alegerea pana la urma depinde de om ... sunt oameni care dau si 12 000 de euro pe o Dacia Logan ... deci ... gusturile nu se discuta.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ily_gl "comparativ, Insignia vs. Avensis, consider personal ca Toyota e o marca a caror masini sunt de o fiabilitate ridicata si costuri de intretinere deasemenea mult mai reduse"
de ce nu ti-ai luat toyota?
  • Ily_GL

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2013

  • Mesaj Privat
borsy - am preferat "racheta", inainte a imi lua Opel Insignia, o luna am umblat dupa Hoda Accord ( ultimul model ), dar, fiind rare nu gasesti proprietari pe care sa ii negociezi ( majoritatea traiesc in lumea lor ), plus ca au un detriment major - interiorul are elemente mai de slaba calitate fata de Opel.
De ce nu Toyota Avensis ? ... NU IMI PLACE si NU MI-A PLACUT NICIODATA ! e vorba de gust ... no offense proprietarilor Toyota.

Argumente pro si contra sunte destule ... de la marca la marca ... nu neaparat Insignia vs. Avensis pot fi si vs. A6/Passat/Mazda6/Bmw seria 5/E class etc... discutiile pot continua la nesfarsit.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La o Honda Accord visez si eu cu ochii deschisi... Dar stiu sigur ca o sa imi iau si eu una candva.

Interiorul pare superior fata de multe alte masini... din punctul meu de vedere e absolut superb.

E frumoasa/fiabila si Toyota Avensis, dar pare mai de pensionari, asa... nu e pentru tineri sau middle-age.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si iar s-a dat verdictul, Toyota este liderul vanzarilor ...
Toyota a depasit General Motors & Volkswagen AG (VOW)
http://goo.gl/ogqDwW
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Daca Toyota e lider la vanzari masini ,nu inseamna ca e si cea mai buna! Dacia a rupt Europa in ultimii ani , asa ca asta nu o face cea mai fiabila sau masina ideala. Probabil ca multi din cei ce au ales Insignia au facut-o pentru multiplele optiuni pe care masina le are dar si pentru designul deosebit. Am condus toata vara o Toyota Avensis 2007, full si pot spune ca e o masina muncitoare si extrem de fiabila, consum decent ,usor de condus ca si masina. Am condus si o Toyota Hiace 2004 ( modelul van ) vreo 5000km si este uimitoare ca si utilitate si fiabilitate. Dar mie personal imi place Insignia, iar ca pret de intretinere nu poate fi comparatie , intretinerea masinilor japoneze sare cu 20-30% de cele europene... . Pana la urma , fara doar si poate toate masinile au plusuri si minusuri si cred ca fiecare isi ia in primul rand masina pe care si-o permite!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
mai lasati-ma cu japonezele. ii tot face reclama la avensis pe tv, arata ca un cazan pe patru roti. parerea mea Laughing si se devalorizeaza enorm, in 2 ani e la jumate de pret fata de cat ai luat-o
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Chestionar

Ce as cumpara:
Insignia? 87%
Avensis? 12%
163 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR