Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Precizez ca nu ma pricep la electronica etc.
Farul fata are lupa pe faza scurta, cred ca becul este xenon, dar nu stiu cum pot sa spun exact daca e sau nu. Lumina este una alba.
Am incercat sa scot becul acum cat sunt la munca, dar nu prea reusesc, nu inteleg ce si cum sa intorc incat sa il scot.
Am vazut ca are 2 cleme de metal, una am reusit sa o scot, a doua nu.
Intrebare: chiar tre sa scot farul sau bara ca sa schimb un amarat de bec?
Pe unele forumuri am vazut ca da, pe unele ca nu. Acum nu prea inteleg ce sa inteleg, informatiile sunt contradictorii.
In cazul in care imi trebuie becuri d2s, ce recomandati?
Stima.
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cauta pe net cum arata cum arata un bec h7 si cum arata unul d2s si compara cu ce ai pe masina. Din ce spui tu eu tind sa cred ca este halogen h7, deoarece xenonul are igniterul prins de bec.
Daca ai loc sa bagi mana in spatele becului si sa scoti vechiul bec nu e nevoie sa dai bara si farul jos.
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
In spatele becului care are lupa in fata, se afla o cutie neagra mai in stanga, si direct in bec merge un conector negru si atat.
In fine, voi scoate becul ars si imi voi da seama ce tip este.
Multumesc pentru raspunsuri.
Si totusi, ca sa stiu, h7 - e bun Philips, dar ca d2s ce e mai ok ? As vrea sa tina mai mult de o luna, sa nu fie chinezarie.
Stima.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cutia neagra este motorasul de reglare iar becul este h7, parerea mea este ca nu merita efortul banesc pentru becuri philips, sunt exagerat de scumpe si se ard foarte repede. Eu personal am luat de la un magazin de piese auto doua becuri h7 Narva si au fost foarte ok, inca nu s-au ars si cred ca au si un an deja pe masina.
Skip ads

  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Va salut din nou.
Becurile de dupa lupa sunt intradevar, la mine, H7. M-am chinuit putin cu clemele de scoatere a becului, dar pana la urma a iesit bine totul.
Nu prea inteleg la ce au facut astia faruri cu lupa, daca in spate tot banalul h7 este.
Cat costa un set de HID pentru Corsa C? Intreb de curiozitate.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nici eu nu inteleg multe lucruri,pentru ca nu ma pricep la anumite domenii...poate ne explica cineva care stie.Uite un exemplu:sunt multi care nu stiu de ce nu poti sa pui pe masinile noastre faruri de pe masini de aceeasi marca,dar de Anglia (cu volanul pe dreapta).Aceeasi problema e si cu oglinzile exterioare.

LE:ai grija ca pentru farurile cu lupa sunt becuri speciale:H7s. Exista si H7r.Diferenta consta in directia in care e montat filamentul,descentrat fata de axa centrala a becului.Asta pentru a nu orbi masinile din sens opus,dar si pentru a lumina mai departe pe dreapta (marginea drumului),ca sa vezi mai bine pietonii,biciclistii,etc.
Vezi daca pe becul ars nu era cumva si o litera dupa H7.
Pentru cine nu stie acest amanunt,un bec H7S arata la fel cu unul H7.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La masinile cu volan pe dreapta oglinzile farurilor sunt construite sa lumineze partea stanga a carosabilului (rigola, trotuar/sant, marcaje, semnalizare rutiera) mai in lung, asa cum lumineaza la cele cu volan pe stanga partea dreapta a carosabilului. Cu oglinzile retrovizoare se aplica acelasi principiu. Caut si un desen al "petei de lumina" pentru imagine.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa este cu farurile.La cele clasice,cu oglinda (cu bec H4 de ex),forma petei de lumina e data de modelul geamului.
La oglinzi:oglinda de pe partea soferului e normala (plana),iar cea de pe partea pasagerului e convexa (departeaza).Nefiind simetrice,nu pot fi inversate.
Eu cred ca farurile cu lupa pot fi folosite pe orice masina,schimband doar becul de faza scurta.Acesta,avand filamentul dezaxat,face ca farul sa lumineze mai lung intr-o parte sau in cealalta (H7S sau H7R).La faza lunga nu e nicio problema.
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar si farurile cu lupa au o oglinda in interior iar lupa este turnata si slefuita in mod diferit pentru trafic pe stanga si pe dreapta.
Iar becurile H7 si H7R sunt diferite doar prin acoperirea becului in anumite zone pentru a nu orbi traficul din fata.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dr.M a scris:Am cautat pe aici si nu am gasit ce caut, asa ca voila :
Datele problemei mele : Opel Corsa C, facelift, model 2004, nivel finisare Cosmo, faruri cu lupa OEM dar fara xenon. Noaptea abia lumineaza pe faza scurta, faza lunga este OK. Am avut puse xenoane, era bine dar nu mare castig. Intre timp, a trebuit sa scot xenoanele din cauza de RAR. Ma bate gandul sa pun xenoanele iar, mai ales ca am si sistemul de spalare, trebuie doar montat. Dintre cei care aveti faruri cu lupa, cum va descurcati noaptea? Ce becuri ar fi cele mai indicate, in afara de xenoane?


Same problem here... Sad Mad

Unde gãsiți becuri H7s cã prin zona mea nu a auzit nimeni de ele? Ce becuri/culoare recomandați pentru farurile de ceațã H3? Ați fost vreodatã la un electrician sã regleze luminile (autorizat)?


Ultima modificare facuta de mishu88 la Joi 07 Nov, 2013 2:11 pm
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mishu88 a scris:
Dr.M a scris:Am cautat pe aici si nu am gasit ce caut, asa ca voila :
Datele problemei mele : Opel Corsa C, facelift, model 2004, nivel finisare Cosmo, faruri cu lupa OEM dar fara xenon. Noaptea abia lumineaza pe faza scurta, faza lunga este OK. Am avut puse xenoane, era bine dar nu mare castig. Intre timp, a trebuit sa scot xenoanele din cauza de RAR. Ma bate gandul sa pun xenoanele iar, mai ales ca am si sistemul de spalare, trebuie doar montat. Dintre cei care aveti faruri cu lupa, cum va descurcati noaptea? Ce becuri ar fi cele mai indicate, in afara de xenoane?


Same problem here... Sad Mad

Unde gãsiți becuri H7s cã prin zona mea nu a auzit nimeni de ele? Ce becuri/culoare recomandați pentru farurile de ceațã H3? Ați fost vreodatã la un electrician sã regleze luminile (autorizat)?

1.Internetul nu face parte din zona ta? Scrii pe google: "bec H7s" si daca vrei,cumperi.
2.Pentru ceata trebuie lumina galbena.
3.Ce rost are intrebarea asta?...unii au fost,altii nu. Eu,la 3 masini pe care le-am avut (din 92 pana acum=21 de ani),mi-am reglat singur farurile.Am trecut toate ITP-urile si am avut mereu lumina f buna,fara sa-i orbesc pe cei ce circula din sens opus.La toate masinile am avut becuri H4 (2 faze pe bec).
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
1. Domnule danpet, vã mulțumesc pentru rãspunsul dvs. flegmatic! Dați-mi dvs. un link de magazin/produse cu becuri H7s! (nu dați de pe amazon pt cã nu trimit în România!)

2. Unde gãsiți becuri H3 cu luminã galbenã (fãrã xenon)? Dați-mi (dacã dați impresia cã știți) un link, un nume de produs?! Aveți experiențã cu folosirea proiectoarelor pe timp de ceațã? Ori unde circul în fiecare dimineațã pe ceațã și ploaie, chiar am nevoie de un sfat/discuție pe tema asta, experiența colegilor cu diferite culori/modele de becuri pe ceațã.

3. Ce rost are întrebarea mea? Rostul ca unul dintre noi sã spunã despre experiența de a participa la o reglare a becurilor, sã spunã despre standul de verificare, norme, soluții sau ”ghidaje” dupã care sã ne luãm în reglarea becurilor.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
1. http://www.seleniu.ro/bec-p...e-h7s-p-1246.html

http://www.shopmania.ro/acc...ide-h7-s-50917283

2. http://www.bestautovest.ro/...v-55w-galben.html

3. da, cand am luat faruri noi.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce anume te opreste sa ramai pe xenon, mai ales ca ai faruri cu lupa, de ce ai vrea din nou becuri normale?
La fel de slab vad si eu cu becurile stoc dar cat de curand voi trece la xenon.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mishu88 a scris:1. Domnule danpet, vã mulțumesc pentru rãspunsul dvs. flegmatic! Dați-mi dvs. un link de magazin/produse cu becuri H7s! (nu dați de pe amazon pt cã nu trimit în România!)

2. Unde gãsiți becuri H3 cu luminã galbenã (fãrã xenon)? Dați-mi (dacã dați impresia cã știți) un link, un nume de produs?! Aveți experiențã cu folosirea proiectoarelor pe timp de ceațã? Ori unde circul în fiecare dimineațã pe ceațã și ploaie, chiar am nevoie de un sfat/discuție pe tema asta, experiența colegilor cu diferite culori/modele de becuri pe ceațã.

3. Ce rost are întrebarea mea? Rostul ca unul dintre noi sã spunã despre experiența de a participa la o reglare a becurilor, sã spunã despre standul de verificare, norme, soluții sau ”ghidaje” dupã care sã ne luãm în reglarea becurilor.

Departe de mine intentia de a fi flegmatic...poate am fost putin ironic,dar,am avut motive:
Deci,se gasesc becuri de care vrei,in romania.Multumesc Liviu pentru link-uri,eu am evitat sa pun,ca sa nu se considere reclama.
Despre reglarea farurilor:dintre cei care si-au reglat farurile la service,unii au fost multumiti,altii nu.Asa cum am mai spus,eu mi le-am reglat singur si sunt foarte multumit,dar,asta numai dupa ce am studiat problema si am inteles cum trebuie sa lumineze (inainte de a exista internetul).Acum,gasesti pe net toate sfaturile necesare,cu desene,dimensiuni,tot ce vrei...doar sa vrei sa inveti si sa faci singur treaba!
Apropo si proiectoarele de ceata se regleaza.Din pacate,prea putini fac chestia asta.
Succes si scuze daca te-am ofensat,nu a fost intentia mea.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

as dori sa stiu de unde imi pot procura acele date, sa-mi reglez si eu farurile in regim propriu ?

Mersi anticipat.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa se simta nimeni ofensat,dar,am dat din nou o cautare pe google (reglare faruru) si am gasit o gramada de link-uri.Cele salvate de mine mai demult,nu le am momentan la dispozitie,sunt in alt PC.Unele gasiet la repezeala:
http://www.reno.ro/index.ph...amp;id=1627408049
http://automobil-info.blogs...ta-farurilor.html
Ca principiu:
-Reglarea se face numai pe faza scurta.Cea lunga,va trebui sa fie ok,daca becurile sunt montate corect...si sunt becuri serioase (brand)...am o rezerva,nu stiu daca nu s-au inventat cumva faruri cu reglaj independent pe faze,de care eu sa nu fi auzit...
-E nevoie de un zid (gard plin,etc) pe un teren plan,orizontal si o distanta de cativa metri (ideal 7m) pana la zid..asta e cel mai greu de gasit.Pe zid se traseaza cu creta cateva marcaje.Cu cat e distanta mai mare,cu atat reglajul va fi mai precis.
-Marginea orizontala (de sus) a petei de lumina a fiecarui far,trebuie sa fie mai jos cu aprox 1% fata de inaltimea centrului farului .Ex:
Inaltimea centru far=80cm
Distanta pana la zid=7m
Inaltimea liniei orizontale a spotului=se regleaza la 80-7=73cm (cu 7cm sub linia ce marcheaza inaltimea centru far)

Se regleaza pe rand.E indicat a se deconecta farul la care nu se face reglajul.
Multe faruri (nu stiu daca nu toate) au marcat centrul pe geamul farului,pentru a mari precizia masurarii.
Reglajul pe orizontala...se face conform instructiunilor din tutorial(e).
Idem pentru farurile de ceata...
Succes!
L.E:cred ca se subantelege ca reglajul din bord (electric) al inaltimii farurilor trebuie pus pe 0 (zero).
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Reglare faruri si proiectoare de ceata-update:
-Marginea orizontala a proiectiei farului,trebuie sa fie mai jos decat inaltimea centrului farului cu 1-1,5% din distanta fata de zid (uzual 1,3%).
-Distanta ideala trebuie sa fie cat mai mare (7,5-10m)


Punctele V si V` sunt centrele farurilor,cu masina langa zid.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu te inteleg de ce chestia asta cu ofensatul, eu am puterea sa spun ca nu stiu totul, chiar nu-mi dau seama de ce pui accent pe acest lucru ?

Este cumva suparare mare, daca am cerut informatii aici pe ClubOpel, oare eu ar fi trebuit sa ma supar sau ma rog, nu stiu daca asta este cuvantul potrivit, cand am adus aici informatii cateodata, tot de pe 'gaagol' pentru a ajuta?

Nu cred, ca esti suparat atata timp, cat ai expus o informatie buna aici pe forumul pentru marca Opel si pentru asta iti multumesc frumos, inca o data.

O sa vad ce iese poate si un tutorial.

Smile
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Chestia cu ofensatul,am spus-o deoarece,putin mai sus,tot pe aceasta pagina,colegul mishu88 s-a simtit ofensat de gluma mea,in care ii spuneam ca ceeace intreba el,gasea foarte simplu cu google (situatie similara).Si pe el l-am ajutat cu raspunsuri la subiect.De` asa e intr-un grup mare,sunt si unii mai sensibili.
Foarte multe chestii le-am invatat de pe net,dar cautand singur si consumand timp...si mi se pare ciudat ca altii vor sa primeasca totul "mura-n gura",fara sa depuna putin efort,sa se documenteze (nu e cazul tau).
Toata stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR