Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-ar interesa ce taxe trebuie platite inafara tarii noastre. Am inteles ca in Ungaria si Austria se plateste rovinieta.De unde o pot procura?plec in luna de miere, deci lelea, fara o destinatie anume, dar vreau sa ajung in Italia si Olanda.
Nu am gps, insa merg cu laptop-ul adaptat la bateria masinii. Am autoroute 2007....imi ajunge atat?
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in general toate taxele de drum/vignetele le poti cumpara imediat dupa granita, in vama, in prima benzinare, etc.

ptr a vedea cat te costa taxele iti sugerez sa folosesti www.viamichelin.com ... introduci punctul de plecare , de sosire si eventual punctele intermediare... mai setezi paramtri (tip masina, consum, ...) iti va returna ruta, distanta in km, numar de ore, precum si taxele care trebuiesc platite (suma totala din pacate, nu defalcata pe tari/txe/etc) oricum ca idee poti sa te orientezi dupa suma data acolo.

in principiu mai ales daca mergi cu laptop-ul incearca sa-ti downloadezi niste harti rutiere ale tarilor respective. in mare ar trebui sa te descurci. Ptr orasele mari in care vrei sa intri iti recomand sa cauti harta lor sau sa cumperi de la fata locului.

oricum, poate ca ar fi preferabil sa iti cumperi un modul GPS pe USB si sa folosesti Autoroute ca navigator, nu doar ca o harta.

ptr Ungaria:
http://www.motorway.hu/engi...spx?page=fees2005
te incadrezi la categoria D1...daca doar tranzitezi Ungaria (cateva ore) ia-ti doar ptr 1 zi. ATENTIE ! vigneta este valabila pana la ora 24 a zile in care a fost cumparata! daca iti cumperi vigneta la ora 23.00 atunci la 24.00 iti expira (valabila doar 1h). Deci mare atentie cum planifici traversarea Ungariei !

In Austria cam la fel cu vigneta. Vezi http://www.vignette.at/index.php?idtopic=59. Pe langa asta exista si drumuri la care mai trebuie sa platesti in plus pe langa vigneta, in general drumurile cu panorama deosebita, tuneluri, etc... deci sa mai ai niste bani pregatiti.

in rest, Italia, Franta, Olanda nu stiu. din auzite pot sa spun ca taxele de autostrada sunt foarte mari in Italia si Franta.

vezi ca informatii foarte folositoare am gasit pe http://forum.softpedia.com/...php?showforum=277 iti recomand sa-ti faci timp si sa citesti topicurile de pe acolo, sunt putine chestii pe care poate nu o sa le gasesti. daca nu gasesti mai intreaba pe aici.

poate mergem impreuna incolo, eu in 10august merg la Viena.

drum bun!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
D1 nu exista pentru 1zi... dupa cum se vede si in tabelul din linkul dat de tine.

Eu cand am trecut ungaria acum cateva zile am luat pentru 4zile.


Iar in austria am dat 7.60e pentru 10zile... asta e minim.

In franta sunt zone unde nu se plateste taxa de autostrada (eu stiu doar de Alsacia). In rest e destul de scump... dar si drumurile sunt impecabile Smile

In Elvetia daca intri trebuie sa iei vigneta pe 1an... si costa vreo 30-40e.. sincer nu mai tin minte exact cat. Dar dupa aia te plimbi cat vrei linistit pe oriunde..
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Mai am o problema. Cum sta treaba cu asigurarea medicala?
Unde fac aceasta asigurare?Am inteles ca dureaza vreo 10 zile pana intri in posesia ei si eu nu am atat timp Sad.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ai 2 variante:
- te duci si iti faci cardul european de asigurat http://www.hih.ro/index_cas_w.phpm dar e cam tarziu.. dureaza ceva timp

- iti faci asigurare de sanatate la orice companie de asigurari pe perioada in care esti iesit din tara. Asta se face pe loc, o platesti cash.

iti recomand din plin sa-ti faci a 2-a daca nu ai timp de cardul european, eu am avut in iarna un eveniment de 2 lei in franta care a necesitat vizita la spital si in final am reusit sa-mi decontez cheltuielile de aproape 200e cu asigurarea de sanatate pe care o facusem atunci.

Cel putin in cazul 2 daca ai cumva evenimente nefericite, va trebui sa le faci initial din buzunarul tau... urmand ca firma de asigurari sa-ti deconteze cand te intorci in tara
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mersi de raspuns. maine ma duc sa vad la o firma de asigurari.ce altceva ar trebui sa mai am la mine?Ma refer la acte
, scule , mai stiu eu ce...am mai iesit din tara dar nu cu masina.De asta intreb.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
- cat mai mult lichid pt spalat parbriz (afara e scump) iar daca prinzi ploaie in RO cel putin vei folosi din plin
- 1l de ulei motor ... preventiv pentru evenimente neplacute
- 1set becuri de schimb - e bine sa ai... nu stii niciodata cand se arde vreunu
- 1 set sigurante - la fel ca mai sus
- ceva mai de calitate de spalat parbriz (la 1 moment dat va trebui sa-l stergi mai bine... se umple de grasime si shmac de la muste, bondari... etc...)
- bani Very Happy, preferabil cash + card
- mobil cu roaming
- kitul obligatoriu si la noi... trusa, triunghi, lalala
- ceva scule daca ai chef sa cari... nu stii cand ai de facut interventii mici care le poti rezolva singur
- GPS cu hartile tarilor pe unde mergi sau harti, sau itinerar printat de pe viamichelin.com
- muzica ca sa nu te plictisesti
- femeie in dreapta ca sa te avertizeze cand intreci masura la volan Very Happy
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pe autostrada:
- respecta limitarile acolo unde sunt... majoritatea franeaza la intrarile in tunel, in zonele de santier

- mergi tot timpul pe banda cea mai din dreapta daca e liber, foloseste benzile superioare doar pentru depasiri

- nu ai ce cauta pe banda de refugiu decat daca patesti ceva Smile

- uita-te tot timpul in oglinzi (in toate 3) mail ales inainte de a face manevre

- semnalizeaza din timp tot ce vrei sa faci... depasiri / reveniri pe banda, intrari / iesiri pe autostrada

- daca mergi pe banda 1... si din dreapta cineva vine pe banda de accelerare si vrea sa intre pe autostrada, automat semnalizezi stanga si te duci pe banda 2 daca ai loc (e mai sigur pentru toata lumea)

- nu se dau flashuri / nu se claxoneaza Smile

- daca incep sa se depaseasca 2 tiristi.. unu merge cu 89 unu cu 90.... stai departe in spate si ai rabdare... uneori dureaza si 5min manevra lor.
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi. Ai dreptate in tot ce spui. Oricum nu sunt un vitezoman inrait si chiar daca as fi , am o masina de 14 ani chiar daca e pusa bine la punct. Nu vreau sa risc nimic. Tot acolo ajung si nu am nici o graba.
Multumesc inca odata. poate ne vedem la vreo intalnire sa bem o bere cine stie...
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
deocamdata sunt pe meleaguri straine... dar ma intorc in toamna.

succes
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
regula generala in trafic "afara": respecta-i pe ceilalti - de aici deduci tot ce trebuie sa faci sau nu (cum s-a povestit mai sus)
offtopic: ce bine daca regula asta s-ar aplica si la noi... Sad
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da, ar fi bine...
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am revenit in tara ! Am reusit sa fac acest traseu fara probleme. Cu un mio cu hartile full nu am avut nici o problema.
Am facut 6500 de km in 12 zile. Nu am avut nici o problema cu masina. Sunt mandru de ea, mai ales ca am urcat alpii
pe serpentine (am setat mio fara autostrazi ca sa mai vad si eu una alta si uite asa am urcat pe serpentine pana la 3000 de m altitudine). Am fost in Italia de acolo in Franta la Paris, de acolo in Belgia apoi in Olanda (Amsterdam). La intors am fost prin Germania, Austria si din nou Italia (Milano).
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru reusita.... asteptam poze Smile
pe unde ai urcat alpii la 3000m ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR