Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ai perfecta dreptate. Oricum e scump si sunt multumit de cei 120 cp

Intre timp mi-am inlocuit parbrizu (crapat) si vopsit capota. Totul pe Casco.
lucrarea s-a facut la Union si s-au miscat binisor.
Am insa mai nou o problema cu ventilatia/ventilatoru de la clima...la anumite viteze se aude zgomotul de greieras (cri, cri) si ma scoate din minti
Aveti idee ce as putea face?
Skip ads

  • 0sAND1s

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

@cristi_fx, am avut si eu zgomot la ventilatorul de la clima, dupa o revizie. Am observat ca spalase-ra motorul, si banuiesc ca a intrat ceva mizerie la ventilator. La mine trepida bordul la turatie mai mare, nu era doar zgomot. Tot la Union am fost. Le-am spus de problema si l-au inlocuit, era oricum in garantie. Dar n-au recunoscut ca ar fi de la ei, desi cu o zi inainte de revizie nu facea asa ceva, au spus doar ca a intrat mizerie mai demult.

Am si eu o problema cu ornamentele lucioase de la manerele usilor din spate, ieri a picat si al doilea, s-a rupt "urechea" de prindere care sta in interiorul manerului. A mai patit cineva? Cam penibila treaba. Trebuie sa le lipesc cu super glue Smile.
Alta problema e ca se decojeste "smaltul" maro de pe interiorul usilor, la manere. Eu am varianta cu bord albastru cu maro.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut

zgomotul la ventilator il am in continuare. Am fost la DiBas si am facut si acolo constatare. Mi-au spus ca nu se poate inlocui doar ventilatorul si toata clima costa 1200 RON.
AU curatat cat au putut
Masina nu mai e in garantie demult deci nu am ce face.
Personal ii banuiesc pe cei de la Union unde am facut lucrarea pe Casco si revizia in acelas timp. Masina a stat la ei 4 zile.
Momentan merg asa si incerc sa il ignor.

legat de manere si mie mi se decojesc (jenant) si nu am nici o solutie. Ma gandeam sa intreb cat cost un maner/fata. Sper sa existe cod doar pt acea piesa
alta solutie nu am in acest moment

Incet, incet incep sa apara problemele. Si masina nu are decat 3 ani.
la un buy-back au zis ca imi dau 7200 Euro...ceea ce mi se pare f putin
  • tavi28flo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
la multi ani ROMANIA , salut baieti , la ce nr de km ati ajuns, treaba cu jupuitul manerului usii se intimpla si la masini mult mai scumpe, ex a mea masina de serviciu' un audi a 6 fabricatie 2010 decembrie , aproximativ , la cojire , 50000/55000km cam 2 ani, e ce sa maizicem de meri . a mea are 27700 fabricatie mai 2011, si inca nu am probleme, o data tot de la spalat imi scirtia geamul dr spate , am incercat sa desfac fata de usa si nu am reusit dar am scos chederele si cu in betisor am uns macaraua si culisele geamului si scartiitul a disparut.
Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut
am 65.000 Km...and counting Smile
problemele le stiti...le-am tot scris p-aici.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Vinde vreun coleg o meriva b?
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sunt cateva cu motor de 1.3 acuma la vanzare; 2012 60000km 8500e...
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pe forum ? Nu le vad.Daca e vorba de autovit,nu am incredere si cred ca sunt dati km inapoi ,in special la alea aduse din afara ,nu stiu cum se face ca pe mobile nu le gasesti sub 130.000 km din 2011-2012,iar la noi ajung toate''fete mari'' cu 50-60 mii km.As prefera ceva cu istoric.
Skip ads

  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Smile))) ai mesaj privat.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Proaspat posesor de Opel Meriva 2011 culoare Pepper dust A17DTS 131 cp 78.000 km,arata a ozn inauntru cu jdemii de butoane Very Happy ,stie careva la cati km se schimba distributia? cineva mi-a zis la 4 ani,altcineva la 100.000 ,,sunt confuz,si in manual nu scrie ,sau cel putin nu am gasit eu.
  • mariusvik

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut

Distributia e pe lant. Am intrebat si mi s-a spus ca la 100.000 km se face doar verificarea.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
A fost pe curea nu pe lant ,a doua zi dupa ce am cumparat masina m-am dus pentru linistea mea la opel si am schimbat distributia+revizia(filtre,ulei,etc).Cei de la dibas au zis ca se schimba la 80.000 km.Oricum o schimbam,indiferent,asa am facut la toate masinile care le-am avut,distributie+revizie,,ca sa stau eu linistit.
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
intrebare de incepator ...am dat de curiozitate pe range acum vreo 2 ore si imi arata ca mai am de parcurs 220 km,acum vreo juma' de ora din senin s-a aprins becul la motorina,dau la range scria 68 si zic ca ma duc sa bag motorina ,cu toate ca facusem vreo 30 km maxim,in drum spre benzinarie a inceput sa creasca...68-75-90-103-130-150 ..etc, pe la 93 s-a stins becul de la motorina..ajunsesem in benzinarie si arata la range 172..oricum am mai pus de 100 lei sa fiu linistit,dar nu am inteles nimic din treaba asta,vreo idee?
  • tavi28flo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
sal alexneb1 , ar exista o explicatie, 2 variante/ 1. ai mers foarte mult in aglomeratie in oras , iar aici creste consumul pe bc in partea cand stationezi si comp de bord calculeaza situatia respectiva, incearca sa urmaresti asta si ai sa vezi consum si de 13/14 la suta, / 2.ai alergat in oras, semafoare multe ,opriri dese, distante scurte de bagat piceorul in acceleratie, si aici creste consumul. la tine diferenta cam mare dar incearca ce am zis eu si asa afli daca asta a fost cauza, apoi mergi in afara orasului si sa vezi cum scade consumul. sper ca asta sa fie problema si sa nu trebuieasca sa mergi pe la service. succes.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu banuiesc plutitorul,in caz ca are asa ceva ,ieri mai aveam 2 liniute motorina si am zis sa mai pun de 100 lei,a crescut nivelul iar dupa jumatate de ora s-a aprins becul,total aiurea,dupa 10 minute s-a stins si a revenit la normal,cum se poate verifica plutitorul din rezervor? Cum se face accesul la el?
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Incepand de ieri merg cu becul aprins la motorina si afisaj FILL FUELL,e deranjant ca nu mai poti sa te joci la comp de bord.Bate vantul pe topicul asta...
  • tavi28flo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
eu cred ca cel mai bine e sa dai o fuga la service, poate e nevoie de o resoftare sau mai mult de atata, eu am avut probleme la aer si la service am rezolvat-o. acum e alegerea ta. succes
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Asta o sa fac cu toate ca da semne de revenire,de aseara merge cum trebuie ,,(banuiesc) ca arata nivelul bine.
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti!
Intrebare pentru toti. Stie cineva care sunt codurile secrete din computerul de bord? Sunt combinatii de butoane care dau diverse info.
Multumesc.
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR