Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • basa stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Ascona 1986 16 n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut no, pai am cumparat si eu un opel ascona din 86 dar care are motor 16N, odata cu parcurgerea a 500 de km au inceput problemele : a inceput sa troncane toba, am pierdut jumate din ulei pe undeva pe la garnituri ,inchiderea centralizata nu mai merge, casetofonul e mort, si lumini am numai daca brutalizez comutatorul, ar mai fi cateva dar nu vreau sa fiu plangacios. Acuma ce ma doare: daca poate cineva sa mi spuna ce ulei sa i cumpar, care anume benzina fara plumb e cea buna si daca aveti ceva sfaturi si sugestii pentru mine ca nu vreau sa scap de ea, am luat o e a mea si fac tot ce trebuie sa o aduc pe calea cea buna.
Multumesc anticipat celor care si vor face timp si pentru acest caz
Stefan B
Skip ads

  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Buna jucarie ti-ai luat Wink. Avand in vedere ca abea ai luat masina, inainte sa schimbi uleiul.. baga-i un Motor Flush sa cureti uleiul vechi.. iar ca ulei nou recomand un Aral Bleutronic 10W40. Cu tot cu schimb de filtru de ulei, in motor intra 3,8 litrii. In manualul francez spune ca ii trebe supercarburant, cea ce la vremea respectiva cred ca era benzina de 98.
La electrica iti recomand sa desfaci ce nu merge si sa cureti contactele.. probabil oxidate. Garnituri cauta pe la dealeri, daca stii exact pe la ce garnitura curge spune sa ii cautam codul de piesa sa stim ce cauti...
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut.
la ce caldura e mai bine bagi un ulei mai gros,
daca are motorul facut recent poti baga si
10w-40 de preferat sa bagi acelas ulei ce
a folosit si vechiul propietar.
eu la motorul 18e folosesc 20w-50 si e la fel de
batrina ca a ta motorul nu consum si ma
apropi de 300 mii km.
  • lucian583

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1988 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut , felicitari pentru masina ,sa nu-ti para rau ca ai cumparat-o chiar daca ai mici probleme cu ea,nu uita ca are 21 de ani.Personal consider ca un opel batran ingrijit bate la fund multe dacii de generatie noua.
Stefy ti-a dat un sfat bun in legatura cu uleiul -intreaba fostul proprietar ce ulei a folosit daca nu amandoua variante de mai sus sunt bune,nu te zgarci la bani cumpara-i babutei ulei de calitate ,nu uita de sfatul lui cyclops -inainte sa schimbi uleiul Motor flush,uneori face minuni la motoarele mai vechi .Problemele electrice s-ar putea sa plece din tabloul de sigurante,arunca o privire acolo sa vezi daca nu cumva ai niste sigurante arse,cel mai bine ar fi sa scoti fiecare siguranta in parte si sa te uiti in orificiul unde intra daca nu cumva lamelele care fac atingere cu acestea nu sunt oxidate sau din cauza unui scurt circuit nu s-a topit plasticul peste ele(mie mi s-a intamplat tot la un opel 1.6 din 83).In legatura cu problema comutatorului de lumini te sfatuiesc sa-l dai jos ,sa-l desfaci si sa-i cureti lamelele din interior cu un spray de contacte .
La ultimul opel ascona care l-am avut in familie, toba era prinsa in niste inele de cauciuc dur care probabil la tine s-au dus din cauza timpului ,daca ai nevoie cred ca mai am eu unu sau doua cauciucuri si ti le donez cu placere.
Skip ads

  • basa stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Ascona 1986 16 n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Scuze pentru lipsa de reactie dar am lipsit, cu lumina am rezolvat momentan: am fo la un mos care a facut o punte in comutator pana ce gasesc altul, uleiul nu l-am schimbat inca pan numa dumiresc bine ce si cum, fostul proprietar e plecat din tara asa ca nu pot obtine nimic de la el, cu esapamentul am rezolvat punandui inelele acelea de cauciuc, aveam intradevar si o siguranta arsa dar, tabloul nu arata prea bine :mai multe sigurante sau topit in lacasul lor.In ceea ce priveste piese de schimb sau eventual mecanici priceputi as fi recunoscator daca as primi informatii eu sunt din Petrila jud Hunedoara. Multumesc foarte mult pentru incurajari, e intradevar o masinuta deosebita si foarte frumoasa
  • mihai bulu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut tuturor impatimitilor de ascona Wink ,o rugaminte am,este o babuta care mare lucru nu are pe ea,dar a facut 4 ursuleti si 5 loganuri (unul cu motor 1.6),insa a inceput sa cada piesele,vreau si eu sa-i fac o inspectie pt toate piesele care ii trebuiesc,si sa le si cumpar,cine stie un service sau pe cineva pasionat de aceste superbitati de masini care nu au moarte,si piese de calitate,nu made in turkye Very Happy ,intelegeti voi! astept cu nerabdare Surprised
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@basa stefan: pentru panoul de sigurantze nu am decat cateva idei... cauti unul bun pe la dezmembrari, il iei si cu rabdare si spray de contacte il cureti si al aduci la lumina. Daca se mai poate recupera al tau , dar tot cu rabdare si spray de contacte... sau mai e o varianta... iei de la o alta masina un panou de sigurante, dar de data asta pe sistemul nou (sigurante calaret) si ii refaci legaturile si il adaptezi la masina.

@mihai bulu: sa-ti stapanesti cu placere masinutza. Da si tu mai multe detalii despre ea.. eventual si ce ti se pare tie ca sta sa pice si vedem ce putem face Wink
  • mihai bulu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
deci este o ascona c '85 1.6 si bate fata de ma sperie pe drum pietruit,bucsaraia cred ca e si ma lasa planetarele care le-am skimbat vara trecut si au 30.000,dar le-am luat de la auto haus si cred ca erau turcesti,ca nu am facut eschibitii cu ea cu scarturi in curbe sau altele,i-am skimbat alternatorul k cel veki nu mai incarca,i-am pus unul de dacie Embarassed ,modificat,k nu am gasit altceva,deci trebuie skimbat,ca na,e de dacie de super nova,si ma intereseaza de unde pot sa iau si eu piese bune de la mama lor,ca astea turcesti sunt praf,si daca stie cineva daca merg cauciucuri de 205/55 R14 pe ea,adica sa nu atinga in curbe. as mai avea ceva probleme la ea,daca e cineva disponibil sa ma ajute adresa de mess e: lumea_stie_cine_sunt@yahoo.com Wink HELP MEEEEE!
  • nelu1977

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985 16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut. am si eu un opel ascona din 85 motor 1.6 benzina si sunt foarte multumit de ea. as dori sa stau de vb despre aceasta masina cu pasionati de aceasta masina
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR