Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am placute TRW atat pe fata cat si pe spate.
Masina, un Astra H, luata in Octombrie 2007, acum 87.000Km.

Am rulat mixt si sincer sunt foarte multumit atat de durata de exploatare cat si de eficienta franarii.
Tocmai ce mi-am schimbat rotile si am trecut la cele de vara, si bineinteles ca nu am putut ratat ocazia atunci cand mi-au dat rotile jos sa nu imi arunc ochii si la sistemul de franare.
Placutele din fata mai au inca 5-6 mm, iar cele de pe spate cca. 7mm.
Discurile arata inca bine si cu siguranta vor mai suporta inca un rand de placute. Nu stiu ce marca sunt discurile, pe placute se vede inscriptionat logo TRW.

Cand va trebui sa imi fac schimbul cu unele noi voi alege aceiasi marca.
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De curînd mi-am schimbat la opel vectra b placutele de frîna fata- spate. Pe fata am pus TRW , iar pe spate LPR. Sunt foarte bune si nu scîrtîit deloc si am frîne foarte, foarte bune. Eu le recomand.!
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tot TRW am pus si eu dupa cele originale GM care au tinut 41.000.
Dupa ce s-au "asezat" pe disc sunt forate multumit. Nu scartaie deloc, frana e OK. In primii kilometri ai impresia ca nu tin deloc, trebuie sa apesi mai ferm dar asta e specificat pe un cartonas din cutie. Primii 600km nu le forta, fara franari bruste, apoi totul va fi in regula.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eeee, tot TRW am pus si eu pe fata acum vreun an (cred ca am ~10000 km cu ele) si nu sunt foarte multumit. Franeaza bine, n-am ce zice, fac mizerie ca si altele, insa toata vara mi-au scartait destul de urat. Ca pret da, sunt ok.
Skip ads

  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am ATE de vreo 5000 km, ianinte am avut GM originale si au tinut 45000 km. deocamdata sunt multumit, franeaza f bine si nu mai scartaie decat f rar
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am pus in 2009 EBC cumparate aici de pe forum si am schimbat atunci totul si discuri si placute fata-spate si a doua zi am plecat direct la drum lung in Ungaria si nu am avut nici o problema cu ele. placutele sunt cele verzi care fac mai putin praf si discurile sunt ceva mai tari decat normalul ca asa am ales eu ca sa duca macar 2 seturi de placute. De atunci am facut 50.000 km si inca mai au carne cam 6mm pe fiecare placuta si abia se vede pe discuri gradul si au o eficienta la franare peste medie ca la ITP au si fost mirati de valorile date...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Confirm si eu spusele colegului @mikyboy, cu discuri EBC/placute EBC GreenStuff se imbunatateste considerabil frânarea.

Cine are banii sa-si cumpere, eu zic ca se merita.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am de 30 000 km textar si pana in prezent am observat urmatoarele:
+ se comporta bine, frana este la fel de eficienta ca inainte, nu scartaie;
- cred ca sunt destul de dure, pt ca la 70 000 km, cand le-am montat, discurile erau ok, acum, se observa o uzura evidenta la discuri, la urmatorul schimb de placute cred ca trebuie schimbate si discurile.
aviz amatorilor.
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
a folosit cineva combinatia placute-discuri Ferodo Premier? ce parere aveti despre ele? unii spun ca sunt bune , altii ca sunt prea tari ...
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am discuri brembo max si placutze ferodo premier la sfatul unui membru clubopel si pot spune ca frinarea este foarte buna si scirtiitul pe masura, data viitoare nu o sa mai pun ferodo premier.
  • flavius1990

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Care ar fi cauzele pentru care imi apare la bord martorul de "brake pad monitoring" ( http://www.volkswagen.co.uk...nitoring-icon.jpg ), daca eu tocmai ce am fost la mecanic si mi-a spus ca placutele de frana nu trebuie schimate, ele fiind aproape noi? Masina este Vectra-C.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, Opel Vectra B 1,8 '97 am pus si pe fata si pe spate placute TRW dar nu sunt prea multumit - cand se incing un pic, scartaie de zici ca sta sa se rupa discul ala. Prima data am crezut ca am prins vreo pietricica intre ele si disc, si mi-era teama sa nu sparg discul. Nici vorba, dupa 4-5 frane mai bruste asa, un mers mai sportiv, incep sa faca precum ielele. Discurile nu au uzura mare, iar daca , cu celelalte placute, care erau jumate din cat sunt astea, nu scoateau niciun sunet, de ce ar scoate acum. Data viitoare o sa merg pe altceva ...
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pe fata discuri EBC normale + placute EBC GreenStuff, personal ti le recomand... sunt chiar ok, dar costa ceva.

La primavara imi iau si pe spate, dar doar placutele ca discurile mai merg o tura de placute si apoi va trebui sa le schimb.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, dar cand le-am schimbat eu eram putin pe graba, nu am stat sa caut prea mult si am crezut ca TRW e firma cat de cat OK. Se pare ca m-am cam inselat. Nimic de zic, am frane, dar mi-e si rusine cand opresc la semafor se uita lumea la mine ca la tren, am depasit demult nivelul de zgomot al unui tramvai Sad
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nicu , verifica sa nu ti fi prins vreo pietricica acolo , ca nu este normal , si eu am placute TRW si sunt tare multumit de ele de cum se comporta.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut Gabi, asta m-am gandit si eu, dar daca este o pietricica, de ce nu scartaie tot timpul ? De ce nu a crapat discul pana acum ? Nici nu mai stiu ce sa zic, dar vad ca mai sunt oameni care au aceeasi experienta ca si mine cu placutele astea ...
  • cheliosu001

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut! eu si un var de al meu am comandat placute ebc greenstuff respectiv redstuff si sincer nu am fost multumit de calitatea lor. Daca forjezi masina si franezi des gen serpentine dupa ceva vreme o sa vezi si o sa simti ca nu mai tine frana bine( cand se incing) desi ar fi trebuit sa fie cam invers sa tina f bn.Mentionez ca am comandat placutele de pe un site de pe net care au si service si am stat 10 zile sa ajunga in tara si nu cred ca sunt replici sau ceva de genul asta.Am cu ele maxim 25000 km si sunt bune de aruncat adica nu mai duc o sa trebuiasca sa ma reorintez spre alte tipuri de placute.
Pareri ATE ,TRW SAU BREMBO ?
  • defectu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu pe a mea am incercat mai multe combinatii, dar cea castigatoare o gasesc a fi discuri EBC turbogroove si placute EBC verzi. Din pacate, datorita pretului din ce in ce mai mare la placute (300 lei setul pe fata), m-am reorientat catre ceva un pic mai ieftin si am ales ATE. Nu am fost dezamagit in combinatie cu discurile EBC, dar am simtit o diminuare a puterii de franare, daca se poate spune asa.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, destul de scump totusi, in conditiile in care masina mea cel putin nu stiu daca mai face 1500 de euro, sa dau 300 de euro doar pe un set de discuri de frana. Ca si idee nu e rau, bineinteles, dar eu caut niste alternative ceva mai ieftine. Poate totusi nu o sa imbatranesc, cu masina asta ...
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
De mentinut (daca nu s.a spus deja) placutele sa fie aceasi marca cu discurile. De 30k am mintex si sunt f. Multumit. Placutele inainte sa se duca au inceput sa scartie rau, probabil semn ca trebuie sa le schimb iar acum am Abe-placute pe Mintex-discuri si probabil in toamna le schimb sa pun mintex-placute caci franarea nu.i la fel ca inainte, pretul e la jumate fata de mintex. Franare f.b. la omega. Mers sportiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR