Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De fapt sunt 7.4L de antigel + apa in tot motorul. Se pierde cel putin 1/3 din el. Cel mai bine pune un lighean sub radiator si deschide robinetul. Lasi sa curga 3-4L de apa, apoi ridici masina de partea pasagerului ca apa din chiulasa sa stea inspre termostat. In felul asta pierzi 100-150ml de antigel, cat este in locasul pompei, daca nu mai putin.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:ce treaba are chiulasa cu blocatul motorului? verifica cuzinetii, sigur ii gasesti praf.

Are, daca se ingradeste arborele cu came. Am patit chiar eu. Arborele era cel original al chiuloasei iar 3 bride de strangere de pe o alta chiuloasa, 2 bride ale aceleiasi chiuloase. Alea 3 bride mi-au blocat motorul dupa ce le-am strans la valoarea din manual.

L.E
Ups, acum am vazut de cand e commentul tau. Embarassed


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Lun 04 Feb, 2013 5:48 pm, modificat de 2 ori in total
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Omul a rezolvat problema intre timp. Axele cu came nu se gripeaza de proaste. La el s-au gripat de la un mecanic prost ce a pus silicon la termoflot si a infundat orificiul de ungere.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:De fapt sunt 7.4L de antigel + apa in tot motorul. Se pierde cel putin 1/3 din el. Cel mai bine pune un lighean sub radiator si deschide robinetul. Lasi sa curga 3-4L de apa, apoi ridici masina de partea pasagerului ca apa din chiulasa sa stea inspre termostat. In felul asta pierzi 100-150ml de antigel, cat este in locasul pompei, daca nu mai putin.
Mare om...asta voiam sa stiu...mutumesc Very Happy
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:De fapt sunt 7.4L de antigel + apa in tot motorul. Se pierde cel putin 1/3 din el. Cel mai bine pune un lighean sub radiator si deschide robinetul. Lasi sa curga 3-4L de apa, apoi ridici masina de partea pasagerului ca apa din chiulasa sa stea inspre termostat. In felul asta pierzi 100-150ml de antigel, cat este in locasul pompei, daca nu mai putin.
Hai ca am schimbat pompa de apa cu una noua,am pierdut 1L de antigel si a durat 1,1/2 lejer....o operatie destul de simpla....multumesc BV19MAX Very Happy
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si Ionica ce a mai facut cu motorul?
  • adryian26

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Am o astra g 1.7 dti din 2000 .Iar problema este ca pierd ulei si nu se vede pe unde.Nivelul uleiului pe joja e la mijloc intre min si max.Asta am obs dupa ce am schimbat alternatorul.Are vreo problema cu pierderea de ulei?Eu cred ca nu .Astept si alte sfaturi.Ce am mai obs ca este putin umed la radiatorul de racire ulei.Sa fie vreo scurgere pe acolo?Va multumesc anticipat.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Verifica antigelul sa nu aiba ulei(intra pe la termoflot)....daca e ok verifica masina pe elevator pentru scurgeri de la baia de ulei sau vreun semering
  • adryian26

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Antigelul e curat si nu s-a modificat nivelul de cand am obs scaderea nivelului la ulei.Am sa verific masina si pe un elevator.Dar poate fi vre-o problema petele de ulei de la radiatorul de racire a uleiului?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR