Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am fost in week-end la Zugreni pt o mica inspectie personala a zonei si pentru relaxare dupa o munca obositoare.
* Drum dus: Bucuresti - Urziceni - Ajud - Onesti - Bacau - Piatra Neamt - Zugreni Am ocolit prin Onesti special pt segmentul de drum Onesti - Bacau care nu m-a dezamagit ca peisaj. Se poate evita acest ocol mergand direct din Adjud spre Bacau.
* Numar de km aproximativ: 540 km daca se scoate Onestiul din ecuatie se mai scad 33 km
* Durata traseu: aproximativ 9 ore Am mers intins cu pauza de masa la Buzau si dezmortit picioarele intr-o parcare inainte de Piatra Neamt. in total opriri max 1,5 ore.
* Stare drum: foarte buna, cu mici exceptii in special pe segmentul Piatra Neamt - Vatra Dornei. Nu se rup masinile, dar necesita putina atentie pentru evitarea eventualelor gropi. Radare exista si nu intotdeauna soferii te atentioneaza din faruri. ATENTIE! Exista si echipaje cu radar mobil.

Recomandari: Pentru cei neobisnuiti cu clima de munte se recomanda haine ca pentru o toamna tarzie. La Zugreni au fost noaptea in jur de 10 grade Celsius, iar ziua doar la soare ajungea la 20-25 grade.

Asa se vede podul de pe aleea de acces la cabana.


Aleea de acces la cabana...


Locuri de cort.. (este mai mult loc decat se vede in poze, atat in stanga cat si in dreapta)


Anexa cabana (locuri de cazare)


Conditii de masa (meniu specialitati si terasa cabanei)

Mancarea este deosebit de buna. Recomandare principala: pastrav si/sau mancare de hribi cu smantana. Se gateste bine, portii decent de mari. preturi un pic piperate, dar decente comparativ cu restaurantele nepretentioase din bucuresti, servicii bune.
Pentru cine doreste cazare la cabana: Camerele cu pat dublu si baie destul de mici. In caz ca intereseaza pe cineva la TV se vede ProTV, Antena 1 si Prima TV Very Happy. Ashternuturi curate, curat in camera...

La intoarcere am decis sa facem un alt drum, mai spectaculos si mai ocolitor

* Drum intoarcere: Zugreni - Vatra Dornei - Bistrita - Reghin - Tg Mures - Sighisoara - Agnita - Voila - Transfagarasan - Curtea de Arges - Pitesti - Bucuresti
* Distanta: aproximativ 650 km
* Durata: aproximativ 13 ore S-au facut pauze pentru poze, dezmortire si mancare. in total pauze ~ 2,5 - 3 ore.
* Stare drum: In general buna. De evitat segmentul Vatra Dornei - Bistrita. Drumul este in asfaltari, se merge destul de mult pe drum prost si pe o singura banda cu semafoare. Am facut 77 km in ! 2,5 ore. In rest drumul este bun si liber. Se mai asfalteaza pe portiunea Fagaras - Sibiu. Transfagarasanul este practicabil. Drumul este bun pe segmentul dinspre Fagaras pana la Balea, iar de la Balea pana la Curtea de Arges este ok pana se iese din golul alpin si se intra in padure. trebuie mers cu grija deoarece sunt ceva gropi.. mai multe chiar, dar cu nervi si rabdare se trece fara sa rupi masina in doua. Pt transfagarasan se recomanda o masina in perfecta stare de functionarea motorului, trenului de rulaj, directiei si a franei (inclusiv cea de mana). Racirea motorului nu trebuie sa aibe vicii Very Happy.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frumos, bravo colegule.Si eu am vazut multe din locurile prin care ai trecut si sunt intr-adevar frumoase, merita efortul.Multi km fara pbl., si mai fa astfel de escapade in natura, locuri frumoase in tara sunt destule.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum e Transfagarasanul? ca vreau prin august sa ajung la Balea ?
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am trecut saptamana trecuta pe acolo si privelistea este, drumul bunicel si relativ liber in cursul saptamanii
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR