Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sotia mi-a facut un cadou de sarbatori.Ma rog bine ca nu a patit nimic.A derapat un pic si-a intrat intr-un stalp airbagul nu a sarit (era singura in masina) doar siguranta de la centura.Viteza nu avea doar in jur de 30 la ora. De ce nu au sarit airbagurile?
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din proprie experienta impactul pare usor, nu pare a fi afectata structura de rezistenta.
In cazul meu au sarit, impactul fiin undeva aprox 100km/h si lonjeroanele infundate cu 8 cm.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Impactul nu a fost suficient de puternic. Plus ca un airbag are durata de functionare de 10 ani iar ala e un B1. Cine stie ce defecte mai avea masina.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai avea viteza relativ mica, nu a fost decelerarea foarte brusca. Sistemul e gandit sa nu sara aibagurile la orice pocnitura mai usoara. Calculatorul a considerat ca e de ajuns centura. Apoi sare siguranta la centura pentru a nu ramane blocat in masina, sa poti iesi repede!
Sa stii ca e destul de bine gandit sistemul. Ca nu e prea "comod" sa-ti sara airbagul in fata!
In alta ordine de idei, sotia e bine? Imi pare rau de patanie! Sper ca ea e bine ca tabla se mai indreapta!
Bafta in continuare!
Skip ads

  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu carcotasdar se stie istoricul masinii? Masina e luata de noua sau a fost cumparata sh? Daca a fost cumparata sh, poate nu a avut airbag-urile functionale, poate in trecut a mai fost implicata in alt accident iar vanzatorul nu s-a mai sinchisit sa le repare, apeland doar la niste sigurante pentru a nu avea beculete aprinse prin bord si pentru a nu da erori. Cand vorbim de un sh e greu sa dai un raspuns corect....Poate initiatorul topicului ne va da mai multe detalii, oricum bine ca nu a fost mai rau si ca nimeni nu a avut de suferit.
  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Masina intradevar e sh. e cumparata de mine direct din Germania am cartea servis iar la cumparare a fost pusa pe computer si verificata cu tehnik si opcom totul era in regula masina nu a avut accidente,anul de fabricatie e "96. A mers foarte bine nu am avut probleme cu ea acum o sa ma apuc de reparat. Trebuie schimbate aibagurile sau nu? Si la centura cum se pune siguranta inapoi?
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Schimbi doar calculatorul de airbag pentru ca ai crash data acum. Pretensoarele le schimbi daca vrei sa mai si functioneze sau le lasi pe astea si se pot "smecheri" ca sa nu mai ramana martorul aprins, insa nu scriu aici ca sa nu dau idei baietilor.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chestia cu sigurantele e foarte proasta.
1 verifica daca ai airbaguri
2 schimbi pretensoarele si computerul si gata.
Si tot din proprie experienta la sarirea airbagului, primul mi-a indoit nasul si trebuiesc operat,
Al 2-lea mi-a amortit jumatate de fata cam o ora.
Reparatii usoare.
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca au "sarit" doar centurile sunt sanse mari sa scapi cu calculatorul de airbag doar cu o resetare cu tech2. Daca se va putea reseta vei avea ulterior in lista de date o informatie ca centurile au fost resetate o data. Totul depinde de ce coduri ai memorate in calculatorul de airbag, s-ar putea sa fi dat comanda la airbagurile frontale dar acestea sa nu fi functionat, am vazut si asa.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Schimbi calculatorul de airbag + centurile si cred ca e suficient la interior.

Mai mult de lucru ar fi la partea din fata a masinii.
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mai bine o dai la dezmembrari si cumperi alta , parerea mea
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In viata mea nu as repara ceva la structura de rezistenta a masinii.
Am cam aceleasi daune ca ale tale.Am ales sa dezmembrez masina.
Nu sti cum se va comporta data viitoare.
Skip ads

  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ok! Sa recapitulam un pic poate ca mai sunt si alti in situati similare.Deci dupa un accident daca sar airbag-urile trebuie normal schimbate. La centurile care au sarit sigurantele este indicat sa se schimbe cu totul.Chiar daca au sarit numai centurile computerul de aibag trebuie schimbat deoarece are memoria de accident(inaite de schimbare verificati-l cu tech daca se poate reseta).
In alta ordine de idei cred ca o sa o repar structura de rezistenta,nu e afectata.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dauna ta e relativ "mica".
Cand te plictusesti uita-te sub torpedou si vezi daca ai airbagurile puse.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am facut si eu accident cu vectra b(2001), acuma vreo 3 ani, impactul tot pe la 30-40km/h si nu a sarit airbag-ul (din fericire)!

La viteza aia, in functie de obiectul in care dai poate sau nu sa se declanseze. In cazul meu, socul din interiorul masinii a fost foarte mic, eram 3 persoane si doar cel din spate a apucat sa dea cu pieptul de scaun, noi in fata o mica zdruncitura. Daca sareau airbag-urile ne faceau varza pe toti 3, asa ... no scratch.

Ca si reparatii, din cate imi dau seama nu vei iesi scump. Eventual mergi la un service si vezi ce deviz de plata iti fac si calculeaza-ti tu piesele. Majoritatea le poti lua second (de genul table,bara, capota, etc).
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
La cum arata masina nu cred ca a avut numai 30 la ora dar cum spuneai bine ca a scapat teafara.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cam 30 -40 a avut.Uita-te la a mea.
Daca vrei centuri am de vanzare.Cat despre calculator se poate reseta.
  • claudiu95ro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2013

  • Mesaj Privat
in vara mi-a cedat conducta de frana mam intors pe drum si am lovit cu spatele un stalp si cu fata niste borduri la o viteza destul de mare cam 70 si tot nu au sarit airbagu ..chestia cu accidentu difera de fiecare data probabil ca impactul nu a fost suficient pt a declansa airbagul
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa declanseze airbag-ul impactul trenbuie sa fie de N nw parca, sau sa fie senzorii de impact loviti. Sunt senzori fata/ spate si in usi, poate si in alte locuri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR