Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • nichiforseby

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2013

  • Mesaj Privat
buna seara..am si eu o problema cu luneta la un opel astra h break....cand ploua afara sau o duc la spalatorie,imi picura apa in portbagaj pe mijlocul geamului Shocked .....azi am desfacut marginea aia din plastic (masca) pe interior sa vad exact pe unde curge si am vazut ca geamul este lipit de tabla cu un fel de silicon negru(nu stiu cum se cheama exact)..si cand am apasat cu degetul pe el scotea aer si apa(adik are apa sub siliconul ala) si pe acolo imi curge....acuma intrebarea de baraj este: sa iau eu un silicon ceva (ma gandeam la silicon sanitar) si sa dau peste tot (asta dupa ce usuc bine siliconul ala negru cu un feon ceva)....sau sa nu ma bag ca debilul si sa o duc la un service de montat parbrize?....am intrebat azi la un servici cat ar costa si mi-a zis k sa mi-o dea jos si sa o monteze inapoi costa 80 de ron.....daca ma poate ajuta cineva va rog cu un raspuns deoarece cu vremea asta urata tot imi picura zilnic in portbagajul asta....
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mergi la un service.au echipamente speciale pentru asa ceva.iar 80 de lei nu e mult
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic sa incerci tu acasa cu niste silicon dupa ce ai uscat/curatat/degresat bine zona . Dupa uscarea siliconului faci niste probe cu flaconul cu apa. Chiar daca nu iese din prima , repeti operatiunea. Daca nici asa nu reusesti atunci evident, ramane varianta service.
Eu am avut masina cu trapa ( nasol, pozitionata orizontal nu ca haionul) si-mi ploua pe umeri. De nervi am siliconat-o roata si la revedere ! N-am mai putut-o deschide in veci dar nici apa nu mi-a mai intrat.
Trebuia sa intrebi la service daca 80 lei e doar manopera sau cu tot cu siliconul inclus in acest pret. Mi se pare destul de ieftin 80 lei ..... siliconul in cauza e vreo 40 lei.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Klebar parca ii zice,poti da si singur in zona in care iti ploua!
La service daca iti da geamul jos risti sa se sparga!
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mergi la service! Or sa iti strapunga solutia veche cu o tepusa metalica, apoi pe gaura creata se introduce o sarma speciala (sufa subtire) de taiat acel silicon, o sa iti curate restul de silicon si de pe haion si de pe luneta, apoi da cu solutie de lipit care este ca un tup de silicon (tot cu pistolul se da) dupa care iti monteaza luneta cu niste ventuze. 3 ore nu se misca masina de pe loc (pana se intareste solutia). Si firma Berner are asemenea solutie de lipit parbrize.
Riscul sa iti sparga geamul nu este ridicat daca sunt meseriasi si nu ciobani, dar ce se strica se plateste sau inlocuieste Smile
Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR