Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • gabi.74sb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salutare oameni buni ,daca poate cineva sa ma ajute caci ma aflu intr-o situatie deosebita de vreo saptamana buna si nu stiu ce as putea sa fac.am o Zafira din 2006 1.9 pe motorina si sunt multumit de ea de un an si 3 luni de cand am luat-o dar acum nu stiu cum as putea deschide usa portbagajului ca e blocata si nu stiu de ce.initial am crezut ca datorita frigului dar mai tarziu am vazut ca nu.am incercat si sa "reinitializez" masina ca sa spun asa deconectand-o de la baterie si recupland-o dar nimic.in mod normal ea se deschidea din cheia electonica deci inc.-des. centralizata.nu are nici o gaura pt cheie sau altceva.astept chiar si sugestii.va multumesc.
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pe interior in masina ai un dop pe tapiteria haionului. il dai jos si bagi o surubelnita sa deschizi portbagajul. dupa care dai tapiteria jos si vezi daca vine curent la mufa incuietori. daca este curent atunci este stricat manerul de deschidere, de obicei ajunge umezeala la intrerupatorul din interiorul manerului si se defecteaza. manerul il poti schimba cu altul sau il poti repara daca te pricepi cat de cat la mesterit. eu am desfacut manerul si am schimbat intreruparorul cu altul asemanator de la un magazin de electronice si am scapat ieftin 2lei plus munca mea.
  • gabi.74sb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
mersi fain e_alin,sa sti ca am vazut si eu acel dop dar nu eram sigur dar acum ca mi-ai confirmat o sa vad despre ce e vorba.iti multumesc mult pt .raspuns si iti urez un An Nou Fericit alaturi de cei dragi.La Multi Ani tuturor membrilor.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Exact cum a spus colegul de mai sus a patit prietena la corsa D a ei. Am desfacut portbagajul, si am reusit sa "sap" in intrerupator pana la metal, unde i-am lipit doua fire si i-am pus alta mufa catre instalatia masinii. Mufa veche se oxidase si s-a rupt un pin.
Skip ads

  • gabi.74sb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
da,probabil ca la asa ceva va trebui sa ma astept si eu.o sa scriu iarasi dupa ce voi vedea ce e pe acolo.mersi baieti ! va salut !
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca o completare:
Dupa ce desfaci plasticul de la portbagaj, poti sa tai firele care intra in butonul de deschis/inchis si sa le atingi. Portbagajul ar trebui sa se deschida.
Spor la treaba!
  • gabi.74sb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2013

  • Mesaj Privat
O.K.,abia astept ziua de maine,o sa inchin un pahar de vin pt .voi.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca ai rezolvat problema sau nu, dar in partea stanga a portbagajului este un loc ascuns(cum este in partea dreapta unde e compresorul) cu 3 mufe mari si cateva sigurante, vezi sa fie bine bagate mufele alea acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR