Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catanakalin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, Cine ma ajuta si pe mine cu cateva sfaturi in ceea ce priveste motorizarea 1.4 turbo de pe astra, consum, costuri de service, probleme...
Skip ads

  • marce

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Consumul sta undeva intre 6,5-9 in afara orasului, in functie de condus si trafic (9 dupa un drum pana la mare numai cu 150-160), iar in oras intre 10 si 15 (15 taiat bucurestiul de la un capat la altul, dim la ora 9, pe ploaie...cel mai aglomerat trafic din bucuresti) in timisoara cu siguranta nu vei atinge la astfel de valori, iarasi conteaza si stilul de condus.
Costurile de service se incadreaza in preturile marcii, la mine a fost aprox 520 prima revizie, 620 a doua, motorizarea in sine nu are nici un fel de probleme, sau cel putin eu nu am avut probleme cu motorul si tot ce tine de el.

Ca si comportament pe sosea, motorul se simte bine la turatie, acceleratia la plecarea de pe loc nu e fenomenala dar in schimb la drum masina se comporta foarte bine, motorul are intotdeauna o rezerva de putere care te ajuta in depasiri, iar treapta a 6-a scade turatia motorului cu aprox 500 de rotatii fata de treapta a 5-a la aceeasi viteze, lucru bun pt consum.
  • catanakalin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ms frumos
  • elfishor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ai facut deja achizitia?
Skip ads

  • catanakalin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu inca, prin martie e planul. Mentionez ca masina este pt sotia mea si cel mai mult o sa fie folosita prin oras(timisoara). Daca aveti alte propuneri in ceea ce priveste motorizarea astept pareri.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu, de exemplu, am consum in bucuresti 8.6-8.7 pe ultimii 230 si ceva de km, dar traficul de sarbatori a fost ceva mai lejer si parca nici asa agresiv ca de obicei, insa nu sunt un asa bun punct de reper pentru ca de obicei conduc relaxat, nu prea fac slalom printre masini, folosesc pilotul cand am ocazia si doar seara o mai calc cand e mai liber orasul. In afara, depinde de viteza si de stilul de condus, la 110-120 km/h cam 6, la 130 km/h urca spre 7, iar la 150 cam 8-8.5 (aici nu-mi mai aduc aminte exact).
Ca probleme, daca nu o iei noua la modele 2010-2011, ar trebui sa fii atent la galeria de admisie care poate aprinde ocazional martorul de avarie motor. Majoritatea celor cu probleme au fost schimbate in garantie cu un model imbunatatit, iar de vreo 7000 km nu am mai intampinat neplaceri.

Masina intr-adevar se simte bine pe sosea cam pe toata plaja de turatii (cele mici pentru consum si silentiozitate si cele mari pentru adrenalina) si am sesizat ca pedala de acceleratie e dozata pentru mersul economic, adica daca apesi pe ea nu foarte mult accelereaza lin si abia in a 2-a jumatate a cursei te baga in scaun.
  • elfishor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Daca este o masina destinata strict pt oras, fara iesiri in vacante sau ceva de genul asta..ti-as sugera sa mergi pe o varianta de cdti daca cauti un consum cat mai mic.
Daca vrei neaparat o varianta benzina, profund iti recomand vers 1.6 turbo. La mine pretul de achizitie a fost cu 5 - 600 euro mai scump fata de 1.4 turbo. Consumul nu difera asa mult pt ca masina e destul de greluta pentru un hatchback si 180 cai trag mai usor masina decat 140.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca este pt. mersul in oras mergi pe varianta benzina , evita sa iei ceva care are DPF. daca neaparat vrei diesel, dar tot ce este euro 5 are dpf. trebuie sa fie mai veche ce a ce nu cred ca vrei adica astra h
  • jebitm

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am opel astra 1.4 Turbo , sunt din Timisoara si tot asa, sotia conduce masina.
Motorul e ok, cutia de viteze e cam lunga, consum ~ 9.5 in oras, ~ 7.3 in exterior.
Consumul este mult mai mare decat ce scrie in carte ,este ceea ce ma deranjeaza pe mine.
Cum zicea cineva de pe alt forum, cand apesi butonul sport si accelerezi , uiti de tot consumul si doar te bucuri de masina.
In rest costuri service sunt ~ 600 ron revizia ieftina, 750 ron revizia scumpa.
Masina e frumoasa , motorul performant , costuri mici de intretinere, dar negociaza cat mai multi ani de garantie extinsa.
  • marce

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
garantia extinsa a fost scoasa din oferta de servicii post vanzare...din pacate
  • EAndrei639

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018 1400
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am achizitionat si eu un opel 1.4 turbo 140cp la pretul de 13.900eur, la momentul acela mi s a parut un pret ok. Sunt multumit de el, masina are acum 8000km deci de probleme nu prea pot vorbii. Ca si tinuta de drum se asaza bine la drum te poti baza pe ea in depasiri, pentru cei prea sportivi bine de stiut cabpe jantele de 16' are balonul de 205/60/16 este cam mare, mie imi place foarte mult in schimb ca nu imi omoara bucsaraia. Ca si consum depinde cum mergi eu nu merg economic merg normal si lentru un oras cum este Constanta consumul este situat in jurul valorii de 7-7.5 mai aud prin locuri ca are consum intre 9 si 15, nu nici daca ma chinui nu stiu cum as putea scoate astfel de consum.
Comparabil cu alte masini as putea sa spun ca golful si mai ales ford focus sunt mult mai fasnete, mai placute la condus dar daca vrei 140cp trebuie sa platesti mai mult.
Recomand masina!
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
are o greutate masina..si se simte...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR