Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dpeinde de temperatura exterioara sau daca isi face regenerare DPF-ul sau daca ai ac-ul cuplat. De la -1 un grad in jos iti creste automat turatia de ralanti de la 800 la 850 de ture.
In cazul maisnii mele ralantiul este setat la 800. Am vazut ca poti cu Tech-2 sa-l cresti la 850 maxim. Sincer nu stiu la ce foloseste aceasta optiune dar se poate..
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
M-am interesat de termostat, la reprezentanta e cam 300 lei, pe masina original e Behr, la magazin de piese e 160 lei.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tiaz, sa inteleg ca tu suspectezi ca seftaka ar avea termostatul blocat pe deschis?
Incerc sa trag o concluzie la masina mea: plec cu ea rece dimineata merg 3-4km baga caldura suficienta opresc, vf. temp. care este la aprox. 60 ridic capota, caloriferul rece tot apa in vas la fel, merg pana la destinatie inca 15 km verific caloriferul care era cald bine la fel si apa iar temp. era pe la 85.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@costicimpy - Termostatul defect se poate deschide si la ~70 de grade (cum aveam eu) si nu vei stii ca e defect decat daca urmaresti temperatura pe meniul ascuns si e ceva normal ca dupa 15 km sa fie apa pe la 85 de grade. Daca esti atent poti observa cand lucreaza termostatul, adica: deschide undeva pe la ~87-89 grade si va cobori repejor undeva la 83 grade.
@Seftaka - 150 de lei e un pret decent. Cam acelasi pret e si pe forum la baietii cu magazinele.
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tot pe meniul ascuns urmaream si eu temp. si ma asteptam sa vad scaderea cu cateva grade cand deschide termostatul dar nu am vazut-o.
o sa-l tin sub observare sa vad cand deschide exact....ms de informatii
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu am observat defectul, pana acum, cand efectiv la drum lung nu se facea foarte cald in masina, doar cand mergeam cu viteze de peste 130 km, simteam caldura in masina, adica trebuia sa mut comutatorul de la maxim
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca ai probleme cu termostatul si radiatorul din bord de caldura.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Azi am luat masina din service, a fost schimbat termostatul, dupa 15 min in oras temperatura a ajuns la 88-89, mai scada pana la 84 iar urca etc! L-am pus sa verifice si egr, mi-a spus ca era blocat pe inchis sau deschis nu mai tin minte exact. In fine dupa ce am plecat am observat ca masina trage mult mai puternic, chiar si sub 2000 rpm. E din cauza egr, afecteaza si consumul functionarea lui?
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum sigur o sa-ti scada consumul,din ce stiu eu daca Egr-ul este blocat pe inchis, consuma putin mai mult (scuze daca gresesc).
Sa ne anunti daca scade consumul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR