Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare
de curand m-am hotarat sa rezolv si problema senzorului de ploaie care in cazul meu nu este alimentat.
senzoru este montat pe parbriz si am vazut ca ar trebui sa intre in el o mufa cu 3 pini
am desfacut suportu de ochelari si sistemu de iluminat interior in ideea ca poate gasesc aceea mufa ,dar nu am gasito.mentionez ca am si oglinda heliomata care este alimentata cu o pangliga si functioneaza normal
acum intrebarea mea este daca stie cineva de unde ar trebuie alimentat acest senzor ?
Skip ads

  • doru38

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
pentru senzor de ploaie si lumini trebuie sa schimbi cablajul care vine din portbagaj(rec)-oglinda interioara are alt cablaj nu are treaba cu senzorul.
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mersi de raspuns doru
din pacate eu acel cablaj nu il am sau poate o fi pe undeva prin plafon ideea e ca nu stiu daca vine direct din rec sau aceaa pangliga care vine din rec ar trebui sa se ramifice si sa intre si in senzoru de ploaie
daca e direct din rec unde mai exact in acesta se afla
iar in ceea ce priveste discutia ca acest senzor este de ploaie si de limina pot sa sa iti zic ca probabil masina mea mai are pe undeva un senzor de lumina doarece beculetu din oglinda retrovizore care ilumineaza bordu se aprinde numai noaptea sau cand este intuneric
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ala e alt senzor de lumina.
Skip ads

  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat

acesta este recu de pe masina mea
acum intrebarea e daca una din aceste panglici ar trebui sa alimenteze senzoru si daca da care din ele ?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut, hai ca incerc sa te lamuresc eu. Eu am senzor de ploaie original de fabrica si masina este full canbus. La acestea mufa de senzor ploaie este foarte mica in comparatie cu cea de la cele Half. Iar ramificatia este din panglica cea mare care pe traseul de pe capitonaj interior( acolo e lipita panglica ce pleaca din REC din mufa de sus) contine mufele pentru Difuzor Parktronic, lumini spate, lumini fata, senzori ptr alarma, iluminare parasolare fata, microfon bluetooth si acel senzor de ploaie. Intradevar oglinda electrocromatica este alimentata din mufa mica unde este acea panglica cu 5 circuite de cupru. Eu am panglica ptr oglinda cu 3 circuite, luata de pe o masina din 2002 parca. Oglinda electrocromatica este de pe o masina de Anglia din 2007 ce venea in ea 6 fire. Dar asa am gasit panglica si merge f bine. Din ce observ in poza ta ai Modul senzori de parcare din fabrica numai ca eu in pozele din garajul tau nu observ senzorii de parcare din bara. Cred ca e posibil ca acea mufa ptr. senzor ploaie sa fie lipita sus in capitonaj si sa nu o fi vazut-o. Daca nu exista nu stiu ce sa zic. Trebuie sa iei alta panglica ce are si mufa senzor ploaie si sa o inlocuiesti pe a ta. Dar e f mult de munca si de dezlipeste foarte greu de pe capitonaj.
Eu am o panglica dar ti-am zis e de pe o masina HALF si are mufa mare la senzor. Mai multe lamuriri iti pot da la telefon. Scrie-mi un mesaj si discutam.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR