Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • mihneaandrei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am un Astra G din 2001, motor Z16SE, fara sa am vreo problema cu ea in afara de treaba asta cu frana de mana. In general in ultimii ani tin masina doar lasata in viteza, fara frana de mana, din obisnuinta. Pe timpul iernii nu tin frana de mana trasa din principiu, insa acum 3-4 ani s-a intamplat de cateva ori sa o las trasa peste noapte la temperaturi mici si dimineata sa am rotile blocate. Insa de atunci, in general o las doar in viteza, indiferent de anotimp. Am schimbat placute si discuri in 2013, toate bune si frumoase. Insa frana de mana, si daca e sa o folosesc in panta sau la schimbat de cauciucuri sau ceva, prinde doar pe o roata in spate. Prinde ca lumea pe roata din dreapta, masina ramane pe loc, insa se simte ca doar o roata sustine greutatea masinii. Pe roata din stanga ce nu prinde, roata se poate misca liber cu mana (pe cric, cand am schimbat gumele de iarna).

Urmeaza sa ma duc cu ea in service, mai ales ca se apropie si ITP-ul si nu vreau sa il pic din cauza asta. Insa am nevoie de o parere, ce ar putea fi? Cablul rupt? In cazul asta n-ar fi prins pe nicio roata?
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

La ITP te pica pentru probleme la sistemul de franare. Nu fa prostia sa schimbi din prima cablul de frana de mana pentru ca banuiesc ca e mult de munca pe sub atelaj. Intai pune un Gigel sa iti dea niste ciocane in etrierul de la roata cu probleme, sa nu fie ala blocat. E mai simplu si mult mai ieftin.
Noroc.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR