Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@florin71 ai uitat sa mentionezi ca este parerea ta ca Octavia este peste Insignia....adica ai spus-o ca pe un adevar de netagaduit nu ca pe o parere....altii s-ar putea sa nu fie de acord cu tine
Bafta
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna, intervin si eu aici cu o parere personala, avand Vectra 1.8 din semnatura si o Skoda Octavia2 2008 1.9 TDI 105 CP. Toate comparatiile voastre de mai sus mi se par pertinente in afara de "tinuta de drum", aici cred ca Insignia este muuult peste Octavia (penalizata de punte spate semiindependenta), pana si Vectra sta pe strada mult mai bine decat Octavia. Mai ales daca Skoda e echipata cu pachetul de drumuri grele, nici o sansa sa stea pe curbe ca o Insignia. In rest totul este chestiune de gust.... O zi buna.
  • Alexbmw

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@Florin&others - Ce impresie distorsionata au unii despre masini (comparatii intre masini facute sa se ia la tranta cu clasa de lux cu masini LOW COST cu punte pe spate, pe platforma de Golf). Mai lipsete sa vina careva sa spuna ca parca si Loganul are 2-3 avantaje fata de Insignia (in afara de pret).

Hai sa fim si mai pragmatici. Intre Octavia 2 si Insignia lucrurile stau cam asa:

Octavia = Caruta Insignia = Masina.

restul e can can.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si folosind aceasi logica inseamna ca :

Astra J = caruta si Insignia = Masina ?

Astfel de comparatii nu isi au locul aici, fiecare masina are avantajele ei. Insignia are anumite avantaje iar Octavia altele. Depinde de care ai nevoie mai mult.

Florin.and, iti urez sa te bucuri de noua achizitie cat mai mult timp fara probleme.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Octavia caruta..? aici nu se da warn sau un avertisment pentru discutii de genul ? inteleg ca fiecre crede ca a facut afacerea vietii si ca masina lor e cea mai COOL dar totusi, vedeti-va mai bine de "masinile" voastre si numai jigniti pe altii ; macar putin bun simt, ca deh, e un forum...unde ar trebui ca oamenii sa se ajute, sa se inteleaga, sa isi impartaseasca pasiunea pt auto nu sa jigneasca alegerea facuta de altii ; tipic romanesc
  • Alexbmw

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@S. Andrei - Nu, dar cand unii compara de la egal la egal o bicicleta cu o motocicleta si deduc ca bicicleta e mai rapida, trebuie adusi cu picioarele pe pamant! Smile
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:@florin71 ai uitat sa mentionezi ca este parerea ta ca Octavia este peste Insignia....adica ai spus-o ca pe un adevar de netagaduit nu ca pe o parere....altii s-ar putea sa nu fie de acord cu tine
Bafta

Toata lumea are dreptul la propria opinie.Este foarte firesc sa fie asa. Smile
Tu probabil ca acum ai opta pentru Insignia, noua, iar eu as opta pentru Octavia 3, noua.Daca ar fi la fel de fiabile si performante cele doua autoturisme, dupa gustul meu, ca si aspect, as opta pentru Octavia 3 desi imi place si partea exterioara, frontala a Insigniei. Smile
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Alexbmw a scris:@Florin&others - Ce impresie distorsionata au unii despre masini (comparatii intre masini facute sa se ia la tranta cu clasa de lux cu masini LOW COST cu punte pe spate, pe platforma de Golf). Mai lipsete sa vina careva sa spuna ca parca si Loganul are 2-3 avantaje fata de Insignia (in afara de pret).

Hai sa fim si mai pragmatici. Intre Octavia 2 si Insignia lucrurile stau cam asa:

Octavia = Caruta Insignia = Masina.

restul e can can.

Acuma daca este sa spunem lucrurilor pe nume, doar cei de la Opel stiu sa faca masini de calitate.Grupul VAG, BMW, Mercedes sau produsele Lexus, Acura cu marcile populare Toyota si Honda, sunt niste rebuturi.Din acest motiv mai compara unii Opel cu BMW, Audi sau Mercedes, de exemplu, dar este ok.Fiecare cu opinia sa. Smile
Skip ads

  • Alexbmw

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ai vrut sa spui, prea fina ironia pt mine. Uita-te in semnatura la ce am avut/condus pana acum in ultimii 9 ani. Si cu asta inchei.
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Imi pare rau,dar comentarii de genul Octavia=caruta,Insignia=masina nu cred ca ar ajuta pe cineva sa hotarasca ce masina sa-si aleaga.Nu contest eleganta Insigniei,dar pana a se lua la tranta cu clasa lux este cale lunga.Cum va explicati pretul atat de mic comparativ cu cele din acea clasa si aici ma refer la sh.Iarasi sa spui ca Vectra sta mai bine la tinuta de drum decat O2,imi pare rau dar am avut Vectra 3 ani si stiu prea bine ce inseamna o curba luata mai in viteza cu ea.Cu Octavia nu am avut aceasta problema.Am la servici si am mers cu toate genurile de masini de la A4 2013,A6 2012,seria 5 2013,ML2012,E klase2013,deci stiu ce inseamna o masina premium.Fara suparare,Insigna nu-si are locul aici,poate ceva mai aproape de A4 cu oarecare rezerve,Va rog,daca mai faceti comentarii pro sau contra sa aduceti si argumente.Multumesc pt intelegere.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
florin.and, din punctul tau de vedere este suficient ca si putere motorul de 1,6TDI pt caroseria Octaviei?Este ok?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Si eu as fi mers tot pe Octavia care este peste Insignia din aproape toate punctele de vedere. ""

eu in 2010 dupa un accident dauna totala am condus o octavia imprumutata vreo 3 luni, mi-a venit sa plang cand am urcat la volan dupa ce veneam de pe insignia ! de obicei cine nu are bani de vw isi cumpara skoda.
Skip ads

  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Florin71 acest motor este montat la ora actuala inclusiv pe Passat variant care depaseste 1500 kg,deci nu erau nebuni sa puna un motor subdimensionat si sa-l fabrice in continuare din 2009 pana in prezent.La inceput am fost si eu reticent,dar mergand cu Octavia de 1.6tdi am ramas surprins cata viata poate avea in el acest motor.In afara faptului ca trebuie sa pleci putin mai turat de pe loc,avand cuplul ceva mai sus,nu-i pot reprosa nimic.Este foarte silentios,din masina nu-l auzi ca pe un diesel iar ca performante,pe A1 am mers cu 195 km/h,avand undeva la 3500 rot/min.Pe de alta parte e si suficient de sprintena pentru cineva care nu are veleitati de pilot de raliu.Pentru cine vrea o masina de familie ieftina si fiabila,eu zic ca poate fi alegerea optima.
Sever iulian te rog sa ma crezi ca nu din lipsa de bani am optat pt Octavia,anterior avand chiar Passat si nu orice fel,insa am fost de parere ca daca pot gasi ceea ce am nevoie la bani mai putini si fara suparare calitate si fiabilitate destul de ridicate,am optat pt aceasta.Nu sunt genul de om care sa-mi iau masina pt vecini sau dusmani sa vada ce bine o duc.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ Florin iti doresc multi km cu masina, dar octavia nu o compari cu insignia. aici e forum opel si parerile sunt subiective, dar pe forumuri auto generale sau reviste auto de profil niciodata nu am vazut comparatii octavia-insignia, doar superb-insignia. daca s-ar compara de exemplu astra j cu motor de 195 cai sau mai mare cu superb cu motor mai mic putem afirma ca astra e superioara d.t.p.d.v. ?
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
florin.and a scris:Florin71 acest motor este montat la ora actuala inclusiv pe Passat variant care depaseste 1500 kg,deci nu erau nebuni sa puna un motor subdimensionat si sa-l fabrice in continuare din 2009 pana in prezent.La inceput am fost si eu reticent,dar mergand cu Octavia de 1.6tdi am ramas surprins cata viata poate avea in el acest motor.In afara faptului ca trebuie sa pleci putin mai turat de pe loc,avand cuplul ceva mai sus,nu-i pot reprosa nimic.Este foarte silentios,din masina nu-l auzi ca pe un diesel iar ca performante,pe A1 am mers cu 195 km/h,avand undeva la 3500 rot/min.Pe de alta parte e si suficient de sprintena pentru cineva care nu are veleitati de pilot de raliu.Pentru cine vrea o masina de familie ieftina si fiabila,eu zic ca poate fi alegerea optima.

Multumesc frumos pentru raspuns.
Am citit anul trecut comentarii in revista Auto Bild unde era prezentata Octavia 3 versus actualul Passat, ambele echipate cu motorul de 1,6TDI si concluzia era ca totul este ok , ca ar fost si mai ok daca cutia de viteza ar fi avut inca o treapta de viteza raportul calitate pret fiind favorabil pentru Octavia 3, stiu alta generatie fata de Octavia 2.Asa au stat lucrurile si cand a fost vorba de Octavia 2 versus Passat.
Vroiam sa aud insa un punct de vedere si de la o persoana care a testat personal motorizarea de 1,6 TDI care asa cum zici si tu, pentru un familist sau o persoana care nu conduce agresiv, este ok, mai ales din punct de vedere al consumului.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cum spuneau colegii mai sus, nicodata nu poti compara Insignia cu Octavia pentru ca sunt din game diferite. Octavia o poti compara mai degraba cu Vw Jetta sau Hyundai i40. Cat despre tinuta de drum..........cum poti compara Octavia cu Insignia!? Nu cred cai ai condus ambele masini daca poti afirma ca Octavia se conduce la fel de bine sau poate mai bine. Cat despre Passat vs Insignia ce sa compari, la Passatul din 2006 pana in 2012 nu poti face nici o diferenta din punct de vedere vizual, mii de masini cu injectoare bulite si la motorizarile common-rail fac pilitura de fier pompele de inalte la motorizarile vw de 140 cp. Nici pe departe de mine sa afirm ca Insignia e cea mai buna (sunt multe masini mai bune ca si fiabilitate sau ca performante, dar nu ca si aspect) dar nici sa ne vinzi noua gogosi ca Octavia, mai ales cu motorul de 1.6 e mai buna ca Insignia.
Oricum sa o stapanesti sanatos si km fara incidente.
Bafta.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare crede ce vrea.Uneori adevarul este altul decat ceea ce credem fiecare. Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cea mai buna masina este aceea in care te simti cel mai bine. Am Mondeo MK4 cumparat de nou in 2008. Anul trecut I-am luat copilului un Focus hatch SH din 2007. Mondeo e mai impunatoare, masiva, spatiu interior urias, prestanta, comfort. In schimb grea.
Focusul, mai micuta, spatiu interior mai mic dar suficient, Mai usoara decat Mondeo. Cu toate ca are 35 cai putere mai putin decat Mondeo, se misca mai bine. Pleaca mai usor de pe loc, fasneata in aglomeratie, mlt mai stabile pe curbe din cauza greutatii mai mici si suspensiilor un pic mai tari ca la Mondeo.
Ce mai atata vorbarie, a inceput sa imi placa mai mult sa merg cu Focusul, mai ales cand plec pe la munte. Si sunt deja hotarat sa trec la alta masina din clasa compacta. Nu mai am nevoie de vapor, de obicei cand plec undeva merg doar eu si sotia. Celalalt pasager al familiei deja ne-a trecut la categoria babalaci si nu mai merge nicaieri cu mosii.
Asa ca, chiar daca imi plac masinile din clasa medie, ratiunea ma indeamna spre clasa compacta. Eu am hotarat deja, pentru mine o masina din clasa compacta si dotata corespunzator este mai buna decat o masina din clasa medie.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Aici ai perfecta dreptate, dar nu se compara comfortul dintr-o masina din clasa medie cu una din clasa compacta. Acum fiecare stie cel mai bine de ce are nevoie dar on topic nu se pot compara cele doua masini. (parerea mea).
Bafta.
  • verssatu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Octavia caruta..? aici nu se da warn sau un avertisment pentru discutii de genul ? inteleg ca fiecre crede ca a facut afacerea vietii si ca masina lor e cea mai COOL dar totusi, vedeti-va mai bine de "masinile" voastre si numai jigniti pe altii ;

când vei fi avut maºinile din semnãtura colegului, vei fi înþeles podoaba lexicalã „cãruþa=“... mulți dintre noi încã mergem cu metroul la birou :p
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR