Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • xela22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,am un opel astra g bertone z18xe si nu se mai accelereaza,merge cu maxim 2000 rpm si 70 km/h.
Am pus si alta clapeta de acceleratie si degeaba.....va rog ajutati-ma
Skip ads

  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
tester si vazut care e povestea cu ea. trepideaza motorul ? sau doar nu se accelereaza? ai facut testul cu pedalele? mai multe detalii.
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am avut eu o problema ca nu se accelera, in timp ce demontam motorul pentru a fi schimbat, dupa 2 luni pe la meseriasi, am descoperit surubu slabit la fulie iar senzorul nu citea cum trebuia.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Verifica senzorul arbore cotit,stiu ca si mie mi-a facut odata asa si am gasit mufa de la acel senzor iesita. Nu ti s-a aprins check engine?
Skip ads

  • xela22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,am facut si testul cu pedala mi-au aparut aceleasi erori ca pe tester mai exact cylinder 1,2,3,4 misfire;throttle valve sensor position.
Am luat alta clapeta si degeaba,am cumparat alta bobina de inductie si tot degeaba.
Toata treaba s-a intamplat intr-o zi cand a aparut sun suierat/scartait de pe la transmisie si am observat ca e de la compresorul ac,dupa care urmatoarea zi nu se mai accelera si acum nu stiu ce sa mai schimb......
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ECU defect!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
xela22 a scris:Salutare,am facut si testul cu pedala mi-au aparut aceleasi erori ca pe tester mai exact cylinder 1,2,3,4 misfire;throttle valve sensor position.
Am luat alta clapeta si degeaba,am cumparat alta bobina de inductie si tot degeaba.
Toata treaba s-a intamplat intr-o zi cand a aparut sun suierat/scartait de pe la transmisie si am observat ca e de la compresorul ac,dupa care urmatoarea zi nu se mai accelera si acum nu stiu ce sa mai schimb......
Important e sa scrii codurile de eroare(Pxxxx) pentru a putea fi analizate.Un ECM se demonteaza pentru a fi reparat,dupa ce s-au facut toate verificarile posibile,ce tin de instalatie, componente din sistem,uneori chiar cauze mecanice genereaza erori.Un ECM,nu-i un bec,despre care poti afirma ca s-a ars si gata...,fara verificari.
  • xela22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
P0170
P1555
P0301
P0302
P0303
P0304
P0130
Acestea sunt erorile aparute,intre timp am schimbat bobina de inductie cu una noua deci nu cred ca o sa mai apara cele 4 erori consecutive.Aflu maine.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
P-0170 amestec bogat; P-1555 Pozitia clapetei nu corespunde cu ceea ce primeste(aer cantitativ) motorul; P-0130...P-0134 Probleme de combustie pe toti cilindri.De verificat filtrul de aer,sa fie curat,debitmetru de aer sa masoare OK.(tester),se poate inlocui cu unul de pe un motor functional.Posibil senzor clapeta defect sau senzorul MAP(citiri eronate).Mai pe scurt,e o neconcordanta intre citirile debitmetrului,pozitia clapetei si citirea MAP(aer ce intra in motor).Buna si verificarea aprinderii,dar nu cred ca e de acolo...,viitorul va confirma! Inainte de orice proba,sterge erorile,ca sa vezi ce apare ca noutate.
  • xela22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am sters erorile si imi apare P0170.amestec sarac.
suieratul provine de la distributie.......am sa schimb si distributia.......
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Amestec sarac sau bogat citit de sonda lambda,poate avea drept cauza,citire eronata de catre debitmetru, a masei de aer ce va ajunge in motor,functie de care se injecteaza si carburantul necesar, pentru a avea un amesec de 1/14,7.Verificarea valorilor citite de debitmetru,se pot face cu testerul(e nevoie de experienta in cunoasterea valorilor standard,aproximativ),in caz ca nu exista se poate inlocui componenta cu alta de pe un motor functional.Atentie la etanseitati pe admisie(aer fals),pot genera probleme delicate.Etanseitatea evacuarii pina in sonda lambda este la fel de importanta...! Peste 150000 km,nici sonda lambda nu mai prezinta garantie.Frumoasa ca speta,delicata atunci cind nu-i dotare...
  • kelu80

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Sal am aceeiasi problema,cine mã poate ajutã cu nr de tel al D_lui MARIUS NARCORI?
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ai PM !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR