Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
1.2 consuma cat 1.4
1.4 se misca bine pe clasa mica ( ibiza/polo/fabia) si consuma ~9 urban si 5.6-6 extrurban la mers llegal si omeneste nu stat bara la bara in trafic.
1.4 este submotorizat pe golf si consuma cam 10 urban. Si nici nu trage ok.
Pe ibiza este foarte silentios fata de 1.2, consumul e la fel si se descurca foarte bine si afara; merge lejer la ~130 , are ~ 3600 rpm. 1.2 12v are 3000 rpm la 90km/h...se descurca ok si la 160 km/h , sta foarte bine pe sosea dar consuma
Am avut trei ibize, sunt masini super, stiu ce spun Smile. Bate opelul la fund la orice : tinuta de drim, directie, cutie, pozitie la volan ( vorbesc de astra pe care il am..cu corsa nu exista termen de comparatie )
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
bgd92 sunt de acord cu tine in ce priveste ideea principala. Asadar, puidesomn, doi posesori de Opel te sfatuiesc calduros sa cumperi altceva. Smile
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am in familie un polo 9n 1.2 12v. Masinuta asta este ideala pentru oras doar daca scoatem consumul din calcul. Iarna ia cam 10 la oras dar vara cam 9 si asta cu mers normal fara AC. In extern ia 6.2-6.4 cu V max de 100km/h
De tras trage fain doar in treapta 1 si 2 ... dupa moare.
Stabilitatea la drum extraurban e ok dar in curbe e cam barcuta pentru ca se apleaca bine bine. La vant lateral.... n-am curaj sa merg cu mai mult de 80km/h.
Materialele din interior.... sunt ok daca excludem fetele de usi care au un plastic foarte moale.
Vopseaua si lacul = praf. Capota e ciuruita de pietre, in unele zone are si rugina deci .... Plafonul la fel ... ciuruit si cu ceva rugina.

Masina e din 2005 si deja inchiderea centralizata are probleme, greierasi la greu....
Motorul nu papa ulei, se incalzeste repede si este dupa parerea mea "rock solid ".

Comparatia cu astra e pe pereti. Polo 9n nu poate sa exceleze in fata unui astra h la nimic. Si fata de batranul astra g, polo 9n tot este mai slab. ( dpdv al materialelor, tinutei la drum, confortului si mai ales respectul in trafic care este egal cu 0 )
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic. Dar eu vorbeam de ibiza care la toate capitolele da clasa astrei G. Motorul de 1.2 dupa cate vezi nu il recomand fiindca este slab. Calitatea materialelor este mai buna la polo decat la opel. Si cu consumul...6.4 aveam cu 1.4 la mers 130 afara si ~80 localitatile. In oras cam asa consuma toate, ~9, am mai spus asta. In schimb cutiile de viteze la orice vw/ skoda/seat sunt muulttt peste orice opel ( chiar si H) ceea ce pe mine ma deranjeaza enorm. De aici si datele tehnice mereu pe + la vw fata de opel -> cutia..in rest, masini ieftine rau la intretinere, fiabile, fara probleme. La partea cu rugina...depinde daca a fost vopsita, cum a fost intretinuta, etc.Am avut una de 10 ami si era impecabila. Pietre pe capota apar si la mercedes daca mergi in curul alora din fata..oricum, o mai spun odata, cu corsa nu are termen de comparatie. Am avut si corsa D 1.4 90 cp si am revenit la ibiza 1.4 86 cp...deci...spor la achizitie
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cutia la polo mi se pare mai faina aici nu te contrazic.
Niste prieteni de familie au tot un polo de 1.2 doar ca ala are de 20 de ori mai multe probleme decat al nostru. Iar rugina e si la ala in floare.

Nu stiu cum e la seat, dar la vw polo 9n plasticele sunt " ieftine " atat la aspect cat si la rezistenta in timp. Cand pui mana pe manerele de pe fetele de usi iti dai seama cat de prost sunt facute ( trosnesc ). Fetele de usi sunt moi rau cel putin pe spate pentru ca se indoaie foarte usor. Bordul are un plastic tare si naspa la atingere in timp ce astra g-ul si astra h-ul au mareiale mult mai placute la atingere, mai precis mai carnoase.
Polo nu e o masina rea iar motorul de 1.2 nu e rau deloc pentru oras doar ca la materiale nu se compara cu opelul. Si astra j-ul sta destul de prost la calitatea materialelor fata de astra g. La j ai foarte mult plastic tare ca la polo si foarte putine zone cu material mai " carnos ". Sunetul de pe astra j este mai prost ca un sistem audio genius... dar in rest ca masina este ok.
Eu la astra g am pus boxe focal acces + hu alpine cda 117ri. Singura diferenta considerabila a fost cand am schimbat hu-ul. Boxele cu care a venit astra aveau fidelitate in ele nu gluma .
Pana la urma facem o comparatie intre 2 clase de masini diferite.

Ambele au avantaje si dezavantaje. Parerea mea e ca polo se conduce mai frumos pentru ca e o masina mai "blanda". Cand merg cu polo totul mi se pare monoton pentru ca n-am cp, n-am cuplu, n-am fun. Dar pentru o fata cu permis proaspat polo 1.2 e masina perfecta.
Nu exista masina buna sau masina proasta ci masina bine intretinuta sau masina prost intretinuta. O masina care primeste la timp tot ceea ce are nevoie n-are cum sa te supere.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am mers intr-o Ibita in calitate de pasager, are acelasi comportament la drum ca si Polo, daca nu ma insel are acelsi sasiu, nu se compara cu Astra G care are o tinuta de drum mult mai buna, iar tot ce inseana plastic la Polo este tare senzatie de plastic de cutie.Acum noi vorbim vorbe, important este ce simte cel ce alege masina, ce simte sufletul lui, poate calitatea plasticeleor sau a faptului ca masina are o tinuta leganata la drum, nu au o insemnatate prea mare, important este sa se simta bine in acea masina.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu as recomanda inca 500-1000 E peste cei 2000 si Golf 4,1.4 16V 75 CP.Consumul este ok pt Bucuresti,in ultimii 2000km,80 % urban, 9,3 % afisat pe CB.Sta ft bine si pe curbe si in linie dreapta+ft bine antifonata.Bordul arata bine,calitatea materialelor este ok,scaunele confortabile.Cu rugina,de asemenea,nu sunt probleme,sunt printre primele masini din anii 2000 care au caroseria galvanizata.Chestia cu submotorizarea mi se pare o tampenie.Autodata da 0-100 13 sec.,cuplu 126 Nm/3800 rot.min. Opel Corsa C 1.4 16v 90CP 0-100 13 sec./125 Nm/4000 rot.min. Opel Astra G 1.4 90 CP 16v 0-100 12,5 sec ,125 Nm/4000 rot.min.Minte Autodata,mint si eu....chiar si cu consumul...este mai mic ca la Opel,urban zice acolo 9,1 Golf fata de 9,8 Corsa C si 9,6 Astra G.Stiu ca unora le vine greu sa creada...Unde vedeti voi submotorizarea in cazul asta? Mie mi se pare ca se misca decent daca motorul este turat cum si cat trebuie si alea 13 sec. de la 0 la 100 km/h sunt ft ok.Probleme la un Golf 4 1.4 16 V in 6 ani,in intervalul 110.000-180.000 km luata SH din Germania :bateria,motoras stergatoare,termostat,bobina inductie+fise+bujii,tobe,senzori ESP+AIRBAG (reparat ft ieftin..cu cateva lipituri),electromotor,macara electrica geam dreapta fata.Cam atat,in rest suspensia+directia=tanc.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Foarte corect. Materialele de pe golf 4 au calitate mai mare( dupa parerea mea ) decat golf 5/6/7.
De acel 1.4 de pe golf 4 am auzit numai de bine. Discutam cu un taximetrist acum ceva vreme si mi-a spus ca e foarte multumit de ea ( mai ales de consum ) .App 5-6 in extern cu mers ok iar in Buzau aproape 8.
Si la golf 4 1.6i 8v consumul in Buzau este de 9l -10l.

Am un amic cu o buburuza de peugeot 208 cu motor de 1.2l. Pe acelasi drum pe care eu cu 1.7 dti in oras il fac cu consum de 5l/100km el are 11-12l/100km.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In legatura cu golf 4 ,scria cineva pe un forum: nu te plictisesti cu el, tot timpul ai cite ceva de reparat la el.
Cred ca e una din masinile cu cele mai multe defectiuni ce apar dupa multi km efectuati.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
mariocove a scris:Chestia cu submotorizarea mi se pare o tampenie.


Tind sa iti dau dreptate. Fabia 1.2 64 CP ar trebui sa fie ok. Consumul e mai mic decat la 1.4 75 cp, cutia e ft scurta, iti da senzatia ca "pilotezi" cat de cat, chiar daca de fapt nu te misti prea repede, dar e placut de mers cu ea.
130 de km/h prind toate masinile de aici. Daca e ca si masina de oras, e suficient. Cat de des faci 0-100 in 13 secunde? Si in plus, daca masina se va folosi mai mult in oras, casa- serviciu, de ce dracu ar vrea cineva sa ajunga mai repede la serviciu ?

Consumul e micut cand nu te dai la ea. Ia cam 6% la 120 constant. In oras... cam ca si corsa 1.2. Repet, daca o conduci cum trebuie condusa. Ca si eu daca imi bat joc de Corsa, cred ca sar de 11.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Fratilor, cum poate un motor de 1.2 64cp sa consume mai putin decat unul de 1.4 75cp pe o masina de 1100 kg?
Cat despre motorul de 1.4 75cp pe Golf..........nici daca gasesc banii pe drum nu imi cumpar o astfel de motorizare pe Golf.
Dupa mine cea mai buna varianta ramane Fabia. Tehnologie Vag (cand Vag faceau masini bune) intretinere si costuri de Skoda.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR