Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • crisa_bna

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel astra clasic 1.4 din 2009 pe benzina,l-am cumparat de nou si are 55000km la bord. De 2 saptamani am instalat pe masina instalatie gpl Tomasetto.Daca pana acum nu am avut nici cea mai mica problema, acum de 2 zile mi s-a aprins in bord masina cu cheie pe ea.( nu statea tot timpul aprins, se mai stingea din cand in cand )am fost la atelier unde am montat gpl-ul si dupa ce au bagat-o pe tester mi-au zis ca apare eroare la valva egr si ca nu e problema de la ei.Au pus totusi pe cineva sa o verifice dar nu au gasit nici o problema(d-abia au gasit valva, cum sa mai gaseasca si problema;);apoi la sfatul unui prieten am mers cu ea cu viteza mare in ideea ca poate se curata singura;si surpriza s-a stins becul cu masina si... S-a aprins altul, cel cu noxele;care acum sta in permanenta aprins.Poate sa-mi spuna cineva ce se intampla? Eu sunt convinsa ca e de la gaz,dar cat e de grav si ce trebuie sa fac?S-a mai confruntat cineva cu problema asta?Masina merge bine , nu sunt schimbari ln comportamentul masinii.am facut o greseala ca am montat gpl?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu ti-au comunicat si codurile de eroare cei care au pus testerul pe ea?
Fara coduri nu prea stie nimeni dupa ureche...O diagnoza nu strica.
Cauta pe forum pe maiandrei daca vrei sa faci o diagnoza profesionala. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu pateste nimik daca mai mergi cu ea asa,doar ca o sa iti consume mai mult si in timp iti afecteaza catalizatorul,becul e de la sonda lambda banuiesc,se aprinde knd nu amestecul de carburant nu e bun
  • Nucu 1970

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2007 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara, nu stiu care este treaba cu benzinarele de la opel, dar cred ca gpl-ul afecteaza grav aceste masini. Martorul de bord se va aprinde pe gpl cam intodeauna si daca nu ma insel calculatorul de la gpl copiaza timpii de injectie ai masinii, si nu cred ca poti sa faci mare lucru. Daca nu consuma ar trebui sa fie stocata o eroare, pe care a vazut-o calculatorul masinii.Pune un tester dar cred ca si la mine ca iti va da cod P0170, p0100, p0130.Asa se comporta si la mine, dar nu are putere.Probleme pot sa apara de la debimetru (sa nu fi dat rateu), sau de la sonda lambda.Fericire si drumuri bune.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@Nucu 1970...generalizezi prea mult. La unul cu probleme sunt destui fara...n-ar fi rau de facut un chestionar pe chestia asta.
Rascoleste pe forum poate gasesti vreo firma cu meseriasi adevarati care regleaza instalatie GPL...poate asta e cauza...
Inainte de a pune GPL cum era?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
crisa_bna a scris: S-a aprins altul, cel cu noxele;care acum sta in permanenta aprins.Poate sa-mi spuna cineva ce se intampla? Eu sunt convinsa ca e de la gaz,dar cat e de grav si ce trebuie sa fac?S-a mai confruntat cineva cu problema asta?Masina merge bine , nu sunt schimbari ln comportamentul masinii.am facut o greseala ca am montat gpl?
Nu sunt facute setarile in calculatorul de injectie gaz,corect.Tot timpul se urmareste si citirile sondei lambda pentru a avea un amestec corect.Cind setarile sunt corecte,trecerea de pe gaz pe benzina si invers,motorul nu le simte(lipsa trepidatii,sau modificari de turatie).Efectele unei functionari corecte sau incorecte a EGR-ului,se face cu testerul,urmarindu-se in permanenta corectitudinea amestecului,pus in evidenta de sonda lambda.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR