Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Urmeaza sa imi fac schimbul de ulei pentru tipul de masian din semnatura.
As dori sa pun Ravenol 5W40 VSI, am cautat pareri despre acest ulei si am auzit numai de bine...Voi l-ati utilizat? Daca da ce parere aveti de el?
Ms!
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am auzit numai de bine despre el; eu am avut ceva asemanator, si anume Valvoline Synpower 5w40 si a fost ok ; dadusem 110 lei pe bidon ceea ce mi s-a parut super ok ; important este sa il schimbi la timp si sa nu il consume...nu e diesel, nu are dpf, deci nu este un motor "pretentios"
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Si eu voi face urmatorul schimbul de ulei tot cu RAVENOL 5w-40 VSI. E un ulei 100/. fabricat in germania.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Momemtan....asa erau toate la inceputuri...tin minte si acum cand liquy moly costa 80 lei un bidon de 4L si castrol 200 lei...toti ziceau ca LM e prost si sa nu bage asa ceva in masini...acum toti vor LM dar e prea scump..si castrol e 110-120 lei bidonul...asa va fi si cu ravenol / valvoline in scurt timp...
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca este promotie la RAVENOL 5litri plus 1 litru gratis pina in luna martie. Eu asa iau. Miine imi vine direct de la ORADEA de la importator
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vreau si eu , lasa-mi o adresa pe PM. Multumesc.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Eu sunt din Alexandria si credeam ca pe aici nu se gaseste Ravenol. Nu am cautat peste tot, dar unde am intrebat nici nu auzisera de asa ceva. Ce sa mai zic de alte specificatii tehnice...iti vand uleiuri doar pe baza ca ,,se cumpara domne, deci e bun,, sau ,,baga frate GM ca si fabrica tot din asta pune (nu stiu ei ca unele gm-uri sunt doar C3 sau altele).
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri, ca o concluzie urmeaza sa fac o alegere buna.
Momentan am in motor Castrol 10W40 Magnatec ..... sa comportat bine cu el..dar vreua ceva mai bun asta nu era full sintetic si era si made un UE...asa ca acum merg pe Ravenol !
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce problema aveti cu GM-ul..este un ulei ok atata timp cat il schimbi la timp si accesibil la pret. Probabil daca era 200 lei un bidon de 4L se vorbea acum despre cat de bun este..cu ce v-a suparat pe voi uleiul GM? Sau a-ti auzit la prietenul unei rude indepartate ca i s-a calat lui motorul si ca il consuma?
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Uleiul GM este ok. Problema este ca de la o vreme se gaseste un ulei Gm dexos 2 si pe cutia lui scrie ca e doar C3. Nu este si ACEA A3/B3 cu ar trebui.
Am vrut sa spun ca unii vanzator il baga pe asta pe gat cumparatorilor fara a se pricepe cat de cat. PLus ca pt motoare ceva mai uzate se preteaza vara mai bine un w40 iar GM este doar W30.
In rest nu sunt probleme, este un ulei ok.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
gm gasesti 5w30 sau 10w40, cel din urma fiind mai ieftin. Daca 5w30-ul il consuma treci pe 10w40. Daca vrei uleiuri scumpe pt un motor care nu este deloc pretentios strici orzul pe gaste ; stai fara grija ca la noi in tara sunt mii care de masini sarite de 5-600.000 km si proprietarii cred ca au doar 150-200.00 km rulati in Jermanica..si chiar si asa li se par multi...Smile)))
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Da, dar 10w40 este semisintetic si unii colegi spun ca pe il poate manca si mai mult. Plus ca e de preferat un ulei sintetic.
Ar fi o varianta cu singurul sintetic 10w40m de la Motul dar imi pare f scump. Nu are rost sa discutam prea mult, e deja un topic impresionant despre uleirui pe aici. Concluzia ar fi ca trebuie musai sintetic si w40; daca papa ulei trebuie ca cifra de dupa w sa fie mai mare pt ca aia arata vascozitatea la cald. Ce este inainte de w reprezinta vascozitatea la temp joase si acum vara nu conteaza deloc.
P.S.
@bgd92- la motorul tau nu sunt probleme cu consumul dar pe la ale noastre(z16xe) se mai intampla si de aceea trebuie sa fie mai subtire la rece dar mai gros la cald.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Yes mai friend, cunosc detaliile ; va spun doar ca nu are rost sa va pripiti sa cumparati cel mai scump ulei..incercati sa gasiti unul ok, spre exemplu cum zici tu, 5w40 care sa respecte specificatiile ; la momentul asta, ravenol si valvoline mi se par o alegere foarte buna fiindca au si un pret bun ; motul si LM mi se par prea scumpe
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Da, la Ravenol ma ganesc si eu pt urmatorul schimb. Deocamdata am Gm cu care motorul merge f bine, silentios dar cam mananca.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cum ziceam mai sus a venit RAVENOLU astazi . 5 + 1 L
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Recomand Ravenol VSI 5w40, il folosesc la Z19DTH al tatalui (la mine Z19DTH DPF, folosesc VMO 5w40), dupa mai multe schimburi cu castrol si mobil, am observat ravenol e peste (dupa cum s-au comportat rezultatul ar fi cam asa castrol<mobil<ravenol). Ce am observat; in timp consum mai putin de ulei in si zgomot redus al motorului dupa mai multi km parcursi. Pentru cei din zona Bucuresti, va pot da nr furnizorului pe privat.
Ca idee, si colegii @tase si @Bryan99 folosesc ravenol, cereti-le si lor un feedback.

Adi G.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La ce bani ai luat 5+1 gratis? Eu am luat la inceputul lui februarie de la importator direct 5L (VSI) la 145 lei, pret in care a fost inclus TVA si transport.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Promotia e din 10.03 pina in 31. 05 cu 5+1 gratis. 160 lei prin singurul magazin care il aduce in orasul meu.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ravenol VMO este cel mai bun ulei pentru DPF la momentul asta pe piata ..........eu sunt super multumit de el .
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E bun, dar nu cel mai bun! Si mai conteza si norma.......in general la DPF se recomanda 5w30, nu 5w40!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR