Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am invartit-o pe toate partile, nu ai cum sa o demontezi fara sa rupi plasticele. Hai ca eu o distrug sa ajung la microcontact, dar tu cum o pui in centura soferului? Trebuie sa faci la fel. Ai rabdare sa fac niste poze.


Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am intrat cu opcom la BCM si am gasit la Program Variant Configuration un camp pentru Country Code si unul pentru Seat Belt Reminder. Ambele campuri nu sunt editabile. Dar pot programa Code Index si Code Version. Dar de unde sa stiu pe care sa o aleg?


  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine le pot programa stiu, ca m-am jucat pe acolo, ceva timp in urma si sunt active,o sa revin si eu maine cu ceva capturi,ahh cat ma poate enerva ca win7-le meu nu mai vrea sa ma lase sa instalez TIS. Sad

Spune-mi te rog,in poza cu numarul doi, cea cu prinderea centurii si capsa piro,se vede cum cablul urca sus spre locasul de clipsare capat centura,sa inteleg ca inainte, tu nu dispuneai de acel cablaj sau asta este ce ai dat jos,ce aveai pe masina ?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce vezi in pozele de mai sus e centura pentru scaun pasager, noua, nefolosita. Care am cumparat-o din greseala. Centura asta are si microcontactul, exact cum ai zis, pe cablul care urca spre locasul de clipsare. Dar este pentru masinile cu volan pe dreapta (acolo e soferul).

La centura "veche", nu aveam microcontactul si nici cablajul. Singurul cablu de pe centura era de la capsula pirotehnica.

Instaleaza-ti oracle vm virtual box si pune un kit de xp. apoi tis.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ei gata, in mai putin de 24h becul s-a dus. Am incercat toate code indexurile prezente in lista in speranta activarii avertizarii sonore. Precaut fiind, am salvat configuratia initiala. Am probat toate cele 20 si ceva de variante, rezultatul fiind ca becul de la centura a ramas stins.

Am pus la loc varianta initiala, code index 005 code version 5, dar nici atunci nu s-a aprins becul, mort a ramas. In BCM, la seat belt telltale imi apare mereu valoarea Off. Ceea ce e conform cu realitatea din bord.

Ce inteleg de aici, configuratia initiala in BCM permite aprinderea becului de centura, orice modificare cu opcom poate afecta aceasta functionalitate. Urmeaza un tech2 pentru incercare activare bec si avertizare sonora (daca o mai merge), dar o sa fac treaba asta cand sunt gata cu instalarea senzorului de inclinare pentru xenon, pentru reglaj initial faruri (sa fac numai un drum la service).

Am cautat diverse solutii pe net, din pacate informatie foarte putina. Mai era varianta ca atunci cand VIN-ul este programat, dezactiveaza multe optiuni din lista ca sa faca viata mai usoara la programarea initiala. Ar mai fi si asta o varianta, sa vad de pot sterge VIN-ul din BCM, dar foarte posibil sa necesite un reset. Ma mai gandesc la treaba asta ...

Cine nu incearca ... nu reuseste.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Reset BCM si gata se rezolva. Wink
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am incercat si cu reset BCM, din pacate nu a inviat becul. Posibil ca acest reset sa se refere doar la partea de imobilizator. Am incercat si cu stergerea VIN-ului si lasat gol campul, nu s-a schimbat nimic in posibilitatea de a edita optiuni echipamente suplimentare. Becul functioneaza doar la test in instrumente.

Nu-i nimic, tot facem o vizita la tech2 daca alta optiune nu e.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scoate bornele de la acumulator cine stie pentru 30 de minute, daca nu revine e clar, TECH2 scrie pe tine.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Incercat si cu bateria, degeaba. E clar ca am modificat ceva in configuratie. Urmeaza Tech2, sa caut unul pe la vreun service prin zona.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Rezolvat cu tech2, reprogramat code index la varianta 5, becul s-a aprins instantaneu. De unde pricep omeneste ca opcom mi-a zapacit BCM-ul. Totul e bine cand se termina cu bine.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aici ai perfecta dreptate si al meu este zapacit, poate ne intalnim vreodata si ma ajuti si pe mine sa-l aduc la orgini. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR