Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca pierd contestatia amenda ramane la 1/2, altfel o platesc toata. Daca o castig, banii se pot recupera, eventual raman pentru alte taxe: impozit auto, taxa salubritate, etc.
Util este: http://www.politiarutiera.r...-verbal-de-amenda
Plangerea se redacteaza prin scris de mana sau exista formular tipizat?
Ce motive "beton" trebuie sa am pentru a redacta plangerea...aici e "buba".
O sa merg la locul faptei, fac si eu poze din diferita unghiuri...de ce nu? Din cate imi amintesc parca e si un copac pe acolo. Si inca o chestie: e obligatoriu (sau nu) sa fie si indicator de presemnalizare trecere pentru pietoni inainte de cel pentru trecere pentru pietoni ?
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei,intelegi ca nu trebuie platita amenda. Ai un singur motiv si acela este ca nu a existat niciun pieton pe trecere.Iti pui martor si castigi garantat daca politia nu are dovezi (asta afli doar in instanta, dar in majoritatea cazurilor nu au, infractiunea constatandu-se in mod direct de catre agentul constator).
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cel mai bine vii cu 2 martori, si chiar daca are filmare, martorul poate sa sustina ca pietonul care s-a angajat in traversarea nu s-a asigurat si urmatorul martor sa declare la fel !
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Zarurile au fost aruncate. Am depus contestatie joi, am recuperat permisul. Pe 24.04 trebuie sa ma prezint la judecatorie.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
De fapt, pe 24 a fost un termen de recomandare, adica judecatorul analizeaza dosarul si anunta ipj.In termen de 10 zile primesc citatia. Nu trebuia sa ma prezint.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
N-a mai aparut nici o citatie. Cred ca am "programare" pe 10 septembrie 2014, ora estimata 13.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si a trecut si data de 10 septembrie...m-am prezentat...a ramas in pronuntare...raspuns pozitiv pentru mine zic eu. Urmeaza sa primesc (nu stiu când) acasa decizia finala.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ce ai declarat in fata instantei? Nu trebuie sa astepti acasa hotararea.In caz ca ai pierdut in termen de maxim 5 zile de la data cand te-ai prezentat in instanta trebuie sa predai permisul altfel suspendarea se majoreaza cu 30 de zile.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai..iata ce am gasit pe net la dosarul meu:
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenþionalã . Anuleazã procesul-verbal seria CP nr. 6501501 încheiat la data de 4.04.2014. Cu apel în 30 de zile de la comunicare, care se va depune la Judecãtoria Bacãu.
Am vizionat filmul facut de politie. La un moment dat, in cadru, din dreapta a aparut un bot de masina galbena care a oprit sa-mi dea mie prioritate (a obturat toata filmarea catre trecerea de pietoni), am trecut eu, a trecut masina galbena (in stanga, in directia de unde veneam eu) si abia acum s-a vazut toata trecerea de pietoni spre care era indreptata camera politiei. In continuare s-a vazut masina mea cum trece dupa zebra (cred ca aveam 2-3 metri trecuti) si pietonul meu care abia se angajase in trecere. So...dupa cum spuneam, parca prea mi-o luasem degeaba si usor. Iar daca-mi cautam martori, cred ca ma complicam foarte mult.
Nu am avut ce declara, doar am raspuns la ce m-a intrebat. Adica, daca am cunostinta pt ce ma aflu acolo, ce masina am, daca-mi recunosc masina in filmare...mi-a scos de la dosar (pe nu stiu ce motiv) intampinarea depusa de politie si mi-a dat-o mie.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ai castigat.Nu o sa faca nimeni apel!
  • gabryelyulyan

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2016

  • Mesaj Privat
salut,,am depus si eu o contestatie la un proces vrebal,,stie cineva daca in cazu' ca pierd procesul o sa platesc si cheltuieli de judecata? multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Platesti
Skip ads

  • gabryelyulyan

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2016

  • Mesaj Privat
sti cumva si cam care ar fi suma,,sau intre ce sume este cuprinsa?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ia apuca-te si mergi regulamentar si ai sa vezi ca nu te mai amendeaza nimeni...
va gasiti toti contravenientii sa dati statul in judecata cand treceti pe rosu pe motiv ca nu avea politistul camera...
aveti tupeu, mergeti neregulamentar si dupa aia tot voi cu gura mare...
tare mi-as dori ca intr-o zi politia romana sa aiba dreptul sa te aresteze 24 de ore daca ridici vocea spre el...
tare mi-as dori ca intr-o zi politia romana sa nu mai dea socoteala tuturor celor pe care-i amendeaza in mod corect...
tare mi-as dori ca intr-o zi politia romana sa aiba aceleasi drepturi ca politistii din america...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jgyprime, cu ce drept ii judeci pe altii?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai hai sa o luam de la inceput:
Primul post al acestui topic: trece pe rosu, primeste (corect zic eu) amenda si suspendare permis (irelevanta valoarea amenzii si durata suspendarii), pe langa faptul ca putea sa puna in pericol viata cuiva care mergea regulamentar. Corect ce zic eu?
Se contesta amenda pe motiv ca politistul nu avea camera. Really? Cu astfel de atitudini ajungem la sapa de lemn. Incearca chestia asta intr-o tara mai inspre vest sa vezi daca ai sorti de izbanda...
Ati uncercat vreunu in austria sa contestati vreo amenda sau sa vociferati la politist? Cum e?

Si de ce nu i-as judeca pe altii?
Daca ar circula corect nu ar primi amenzi.
Am sau nu dreptate?
Acum politia nu mai da amenzi doar ca sa se afle in treaba sau ca sa ciupeasca putina spaga... Poate acum 15 ani era asa.
Pe toti pe care i-am auzit cu contestatii la amenzi la cine stie ce contraventii, cand i-am intrebat daca chiar au facut asa ceva, raspunsul a fost in coltul gurii "da". Pai si atunci de ce puii mei contesti amenda? Doar pentru ca poti? Vrei ca politistul sa fie corect cu tine, dar tu esti corect fata de ceilalti participanti la trafic? Cum? Trecand pe rosu? Mergand cu 120 km/h in localitate? Depasind peste linia continua? Neacordand prioritate pietonilot care trec pe verde? Si astea sunt doar cateva exemple care imi trec acum prin cap, in realitate cred ca se pot scrie romane.
Ghinion, politistii au aflat in ultima vreme ca o camera de trafic costa cateva sute de lei si am vazut o gramada de masini de politie dotate cu camere de trafic. Toate filmarile cu contraventiile din cate stiu eu (de la cineva din interior) se pastreaza o prioada (ca dovada pentru potentialele contestatii).

Asa ca de cele mai multe ori faceti contestatie la o amenda doar ca sa platiti niste cheltuieli de judecata, un avocat, sa pierdeti timp pe la judecatorie, etc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:ia apuca-te si mergi regulamentar si ai sa vezi ca nu te mai amendeaza nimeni...
va gasiti toti contravenientii sa dati statul in judecata cand treceti pe rosu pe motiv ca nu avea politistul camera...
aveti tupeu, mergeti neregulamentar si dupa aia tot voi cu gura mare...
tare mi-as dori ca intr-o zi politia romana sa aiba dreptul sa te aresteze 24 de ore daca ridici vocea spre el...
tare mi-as dori ca intr-o zi politia romana sa nu mai dea socoteala tuturor celor pe care-i amendeaza in mod corect...
tare mi-as dori ca intr-o zi politia romana sa aiba aceleasi drepturi ca politistii din america...


Aici cam miroase a Tribunalul Poporului si nu a stat de drept ... O atitudine demna de niste vremuri care ar trebui sa fie apuse ... sau nu?!
Sa nu uitam ca oamenii pot gresi (absolut neintentionat) si, vai, chiar si politistii, tot oameni si ei, nu?
Iar cu vajnica politie americana s-o lasam mai moale, se stie ce probleme grave(cele mai importante mi se par cele sociale, revolte ale populatiei generate de escaladari ale violentei) a iscat (ab)uzul de arma si/sau de violenta ... Iar acordarea de puteri extraordinare unei politii subfinantate(deci implicit cu o slaba pregatire profesionala si dotari la fel de slabe) nu mi se pare chiar o idee inteleapta ... parerea mea de 2 bani...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ia zi-mi si mie, daca ai merge regulamentar, ai primi amenda sau suspendare a permisului? nu.
daca treci pe galben iti da cineva amenda? nu, in cel mai rau caz primesti un avertisment (am trecut pe galben de foarte multe ori si am fost oprit de politie, la intrebarea de ce am trecut pe galben am zis ca nu puteam opri in conditii de siguranta deoarece culoarea galbena a semaforului tine foarte putin, mi s-a dat avertisment verbal si am fost lasat sa circul cu grija)
daca treci a 3-a masina pe rosu iti da cineva amenda? da, si mai primesti cadou si o suspendare pe 1-3 luni.


eu sunt de alta parere, atat timp cat calcam in picioare autoritatea celui care trebuie sa impuna respectarea legii (politist) atunci nu o sa ajungem niciodata sa fim civilizati.
doar fiind corecti cu cel de langa noi vom primi masuri corecte.
cunosc foarte multe cazuri de masini care au trecut pe rosu si au fost iertate de politisti (da, iertate) si asta din cauza ca si-au cerut politicos scuze pentru ca nu au observat schimbarea culorii semaforului decat foarte tarziu.
si da, politistii sunt si ei oameni si gresesc, dar tu trebuie sa-i dovedesti ca a gresit, si ii poti dovedi foarte simplu explicandu-i ce a gresit, iar daca el considera ca tot tu ai gresit, iti da legea pe care nu ai respectat-o.
dar in conditiile in care tu treci pe rosu plin doar ca sa nu fii primul la semafor... ce te astepti, sa-si ceara scuze ca te-a oprit?
politistii in ziua de azi nu mai sunt doar capete de creta, capetele de creta au cam disparut...
mie mi se pare ca e o schimbare in bine a actiunilor politiei iar cei care le contesta actiunile sunt de obicei cei ce nu respecta legea (enumerati putin mai sus dar si multi altii)


ia ziceti-mi si mie in ultima vreme de cand a intrat DNA-ul in politisti, cati au mai luat spaga?
cati mai risca sa ramana fara venit in casa (ca sa nu mai zic sa ramana cu ratele neplatite, cu copii flamanzi) doar pentru 100 de lei spaga de la tine?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gabryelyulyan a scris:sti cumva si cam care ar fi suma,,sau intre ce sume este cuprinsa?

100 lei per sedinta si avocatul dupa valoarea lui.
Nu mai tine cu contestatiile, au fost invatati sa scrie procesul verbal sa fie inatacabil plus au camere pe masina lor sau cele stradale la care au acces, ei vin cu probe tu cu vorbe.
Avocatii buni nu primesc cazuri pierzante, aia parati din oficiu se bucura la fiecare leu.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Adevarat, Politia Romana nu mai e ce a fost odata, cu un salariu lunar de 3000 lei stai linistit ca nici un politist nu mai e dobitoc sa puna botul la 50 lei, nici chiar ala de la locala la un 2500 pe luna.E plin netul de filmulete cu frustrati care cer certificat metrologic, plan de actiune si ordinul de serviciu sa vada daca politistul are voie sa stea acolo.De cand si pana cand a ajuns civilul sa controleze politistul, care ar mai fi rolul politistului atunci? Hai sa nu exageram cu politia americana, dar insa as fi deacord ca politistul sa puna pe burta cetateanul fitos destul de des cand isi ia lumea in cap.Sa mai lasam deoparte textele astea cu cetateanu care are intotdeauna dreptate, ca politia il abuzeaza si etc.Romanul stie doar de frica de regula si are in obicei sa nu respecte nimic daca nu poate fi constrans in vreun fel.Lumea uita intotdeauna ca orice drept vine la randul lui completat si de o obligatie, tocmai din cauza atator drepturi date prosteste in tari ca Franta si Germania cat si Uk se va alege praful de ele, tot din cauza asta va plangeti ca politia nu isi face treaba cand hotul va calca casa sau sau cand rromii fac lg cu parul in strada.Defapt daca ar fi dupa noi am vrea sa avem un politist personal tot timpul, romanul nu accepta sa fie sanctionat cand greseste, dar are pretentia ca altul care a gresit sa fie sanctionat la comanda lui, asa ca in incheiere zic ca politistul ar trebui sa intre tare in cetatean cam din momentul in care acesta ridica tonul si ca cetateanul ar trebui sa mai stie un pic si de frica ca prea si -a luat lumea in cap.Imi aduc aminte de revolta din 2012 de la sf anului, oamenii protestau pasnic pana au aparut huliganii pusi pe scandal ,s -au batut cu jandarmii pana au iesit victime de ambele partii, toata lumea le lua apararea pe moment cum ca jandarmii au facut abuz (toate televiziunile) cand au aparut imagini cu centrul orasului devastat si jandarmii carati pe targa plus declaratii ale protestatarilor care spuneau ca printre ei au intrat si galeri sportive puse pe distrugeri toti s -au dat peste noapte sustinatorii jandarmeriei.Asa ca si revoltele astea peste noapte contra fortelor de ordine nu au tocmai o cauza nobila asa cum se spune de obicei in massmedia ,nu protesteaza violent omul de rand care e obosit dupa 12 ore de lucru, tot haimanalele care au timp liber si mintea odihnita.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR