Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Mi-am cumparat un set de bare pentru astra h caravan originale opel,dar nu am prevazute gauri in barele longitudinale de pe plafon.
Vin si va intreb:
Voi cei ce aveti montate bare transversale originale opel,aveati gaurile in barele longitudinale din fabrica sau le-ati dat voi ?
Va intreb pentru ca eu nu am decit niste "puncte iesite in relief (vezi foto 1+2) in locul carora trebuie sa fie niste gauri in care trebuie sa intre niste "pinteni"de la sistemul de prindere (vezi foto 3).
Astept raspunsurile voastre constructive.
Va multumesc anticipat..

O zi buna va doresc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca barele transversale sunt originale, si pentru astra H, nu ai tu ce gauri sa dai in longitudinale
Daca apuc, diseara ma uit si eu la barele mele, da' parca nu seaman sistemul de prindere...
E drept ca pe ale mele nu le-am pus inca pe masina,d e cand le-am luat. M-ai facut curios, sambata cred ca fac un test...
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut Je,

sint la a doua pereche de bare pe care le cumpar pe neprobate,la prima m-am pacalit (oarecum) sint pentru astra h,gtc fara bare longitudinale si le-am bagat la vinzare / schimbare (sint marca thule), a doua (sint cele despre care vorbim) sint 99,99% sigur ca sint pentru astra h caravan cu bare longitudinale (din detaliile de pe forum ),dar buba-i cu gaurile au fost din fabrica sau trebuie sa le dau eu,ce diametru ,etc ?
Asa ca" nu mai pune si tu paie pe un foc ce sta sa se aprinda",te rog.
p.s. am inteles ca pina in anul 2006 sau vindut fara gauri in barele longitudinale,iar dupa cica ar fi venit cu gauri si cu nistre dopuri in gauri....,nu am nicio confirmare pina in prezent palpabila, doar verbala.

O zi buna
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La mine sint gauri date din fabricatie,am un prieten cu masina din 2005 si el nu are gaurii.
Skip ads

  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salve Viorel,

merci ptr.raspuns...
...si ai acelasi sistem de prindere al barelor...ca al meu, cel din foto..?
...si a mea e din 2005 si este fara gauri...
...sa inteleg ca trebuie sa le confectionez eu...
....poate imi raspunde totusi unul care a fost in situatia mea si imi spune cum a procedat...
p.s. asi fi tare multumit daca ai reusi sa postezi o fotografie.

O seara buna.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si a mea e din 2005, si pauza gauri
Pe asta n-am stiut-o, ca difera sistemele de prindere intre initial si facelift
petros, poate ar fi mai simplu sa incerci sa le schimbi cu unele pentru modelul initial? Eu sincer sunt reticent la ideea gauririi custom a reperelor de caroserie, mai ales in zonele de genul asta, expuse la intemperii. Ma refer la rugna care o sa apara, etc
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...crezi tu ca daca o sa le perforez vor fi mai expuse ruginii decit cele cu gauri din fabrica ?
...astept sa aud si parerea unuia care le-a perforat si sa ne spuna cum sa prezinta pina in prezent...
...sa le schimb pentru a treia oara nici gind...cred ca ma dau batut... daca nu imi raspunde nimeni cu detalii si imi incarc acumulatorul la bormasina si miine imi "dezvirginez" barele longitudinale...
p.s. si asa m-am pricopsit cu o pereche in plus de bare care nu mi se potrivesc....
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@petros78.
Este diferenta intre barile longitudinale la profil,trebuie sa te uiti cu atentie si se vede.
Nu da nici o gaura,cauta pentru modelul tau bari transversale.
Skip ads

  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
poti te rog sa-mi trimiti o fotografie cu profilul barelor de pe masina ta....
...esti convins ca sint diferite ca profil ?
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
poti sa le pui si asa daca pui o buata de cauciuc de grosimea bolturilor ,o sa prinda destul si nu o sa cada .
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

in aceasta seara am incercat sa vad ce si cum si se pare ca nu se cam" pupa..."
Am sa incerc sa caut si niste bare longitudinale cu gauri din fabrica ...sa vada si ochiul meu... si dupa...posibil sa le bag si pe astea la vinzare / schimb....se pare ca imi fac consignatie cu bare transversale de opel astra h ...

O seara buna.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Acum ca le-ai vandut, poti sa iti cumperi unele originale pentru modelul tau de masina.
Skip ads

  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Aviz celor aflati in situatia mea (a celor ce doresc bare transversale originale pentru opel astra h caravan model cu bara transversale fara gauri in ele prevazute din fabrica model anul 2005 ) NU cumparti modelul de bare cu prinderea prezenteta mai sus de mine ca nu se va potrivi in veci decit cu destule modificari ceea ce nu recomand.
Astazi am aflat in urma unei vizite la o masina astra h caravan din 2008 ca barele longitudinale de pe plafonul celor doua masini sint foarte diferite,au profilul diferit si anume pina in anul 2007 pina pe la jumatatea anului s-au fabricat modelul fara gauri,iar incepind cu sfirsitul anului 2007 sau fabricat cu modelul cu gauri.

p.s.sint in cautare de bare transversale originale pentru bare longitudinale FARA GAURI (vezi foto mai sus)

O zi buna va doresc.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cit au costat barele?
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
auzi din ce an e masina ta ? ca a mea e din 2005 si eu am aceleasi bare transversale si se potrivesc fara nici un fel de problema.... esti sigur ca le pozitionezi calumea?
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut king2pin,

Crede-ma pe cuvint,ca le-am incercat....in toate felurile si nu s-au potrivit deloc pe longitudinalele mele decit probabil cu modificari pe care dupa cum spuneam mai sus nu le recomand nimanui.
Masina e din 2005...vezi mai sus in detalii foto ce bare longitudinale am.
Am cumparat barele originale opel (a treia pereche ) si intr-un final fericit s-au potrivit ca manusa.
Am sa incerc sa pun si niste foto cu ele montate pe masina daca intereseaza pe cineva (pe tine ).

O zi buna,
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
si eu am aceleasi bare pe masina ca tot din 2005 este masina.. daca te uiti la suporti ... ai sa vezi dupa ce dai capacul ca ai posibilitatea sa le departezi sau sa le apropii cu o cheie torx si la fel si cat de fixe sa iti fie pe masina ca sa iti fie prinse.

piciorusele alea 2 nu trebuie sa intre in nici o gaura ... ele trebuie sa intre sub alea 2 dâmburi . si stau pe pozitie. iti pot zice ca eu le prind asa de vreun an si am facut cu ele cel putin 2 drumuri de 3000 k fara nici o problema ca sa se miste.
deci barele prezentate de tine pot fii puse pe masina ta fara nici un fel de problema. daca nu ma crezi iti pot arata cum sunt prinse pe masina mea .
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut,... king2pin,

...cind vei avea la dispozitie ambele modele de bare transversale ( originale opel ) atit pentru bare longitudinale cu gauri ( cum nu am eu ) cit si pentru bare longitudinale fara gauri ( cum am eu) , vei vedea diferenta dintre ele ( bare transversale ) care este mai mult decit semnificativa.....si ca sa concluzionez si sa nu intru intr-o discutie inutila cu tine ...eu nu sint adeptul modificarilor,improvizatiilor...dupa cum spuneam mai sus si nu le recomand ...daca tu procedezi altfel ....treaba ta.

O zi buna.
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut .... eu am vrut sa punctez un lucru si nu sa te inervez in vreun fel... ci sa te ajut... atat am zis.... am acelasi model de bare transversale si aceasi prindere ... si la mine sa potrivit.

am sa fac niste poze când am timp cu ele pe masina si cu modelul barelor cum arata ca sa vezi ca nu vb prostii.
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...se pote inchide.
...multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR