Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Ascona
  • Solitudes

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Ascona
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor .
Am o mare rugaminte : socrul meu are un Opel Ascona C-CC ( conform placuta de inmatriculare ) , destul de vechi : 84-87 ca fabricatie , nu stiu data exacta.
Deoarece el sta in Rep. Moldova( unde e mare belea cu service-ul si toate celelalte) as vrea sa va rog sa imi spuneti de unde pot face rost de o carte tehnica , manuale , schema instalatiei electrice pentru acest tip de Opel , in limba romana. El e mecanic amator si daca ar avea documentatia asta si-ar putea repara singur masina ( mai ales ca sta pe un deal cum in ROMANIA doar Dealu Feleacului mai e si nu prea are frane Sad )
Pot sa le si cumpar , as prefera documentatia in format electronic daca are cineva.
Astept orice informatie , sugestie si directie:))
seria masinii ar fi : WOL00008401151606. Alte informatii nu am , stiu ca e motorizare pe benzina , dar mai departe nu stiu nimic.
adresa de mail : waxazy@yahoo.com
Cu stima
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eventual sa ne spui ce motor are...exact denumirea si te putem ajuta. am ceva documentatie dar pt motoare mai noi gen 90--->98 poate se potriveste ceva si la tine.daca ne spui seria motorului, te ajut in caz ca am si pt motorul tau. asteptam raspuns
  • Solitudes

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Ascona
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ok.. am sa incerc sa aflu mai multe date depsre masina si imediat cum am ceva am sa postez aici...
dar o sa dureze cateva zile..
  • Yira

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1987 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut

ma intereseaza si pe mine documentatia + schema electrica la un Opel Ascona din 1987,benzina , motor 16N ( 1587 cmc,55 kw )
Poate gasesti, ceva; eu am probleme la ventilator si cutia de sigurante; i-ar prinde bine o schema electrica
Multumesc anticipat
Skip ads

  • deleted-6018

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut,eu as putea sa va ajut cu un manual Haynes de service pentru tipul asta de masina,am avut si eu un ascona C si am dat-o la fiare vechi si am ramas cu manualul,chiar daca nu stiti termeni tehnici in engleza are poze foarte explicite, si are si citeva variante de scheme electrice in functie de anul fabricatiei,manualul nu il vind ,va ajut cu copii din el,deci daca vreti lasati-mi mesaj
  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[quote="alin2007"]salut,eu as putea sa va ajut cu un manual Haynes de service pentru tipul asta de masina,



Shocked Manual off pai de ala aveam si eu nevoie azi vara numa eu stiu cat am Crying or Very sad si m-am Mad

poate reusim sa facem cumva cu paginile respective ca sunt interesat nu se stie ce ne aduce iarna
mersi
  • alinnicola

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Solitudes a scris:Salutari tuturor .
Am o mare rugaminte : socrul meu are un Opel Ascona C-CC ( conform placuta de inmatriculare ) , destul de vechi : 84-87 ca fabricatie , nu stiu data exacta.
Deoarece el sta in Rep. Moldova( unde e mare belea cu service-ul si toate celelalte) as vrea sa va rog sa imi spuneti de unde pot face rost de o carte tehnica , manuale , schema instalatiei electrice pentru acest tip de Opel , in limba romana. El e mecanic amator si daca ar avea documentatia asta si-ar putea repara singur masina ( mai ales ca sta pe un deal cum in ROMANIA doar Dealu Feleacului mai e si nu prea are frane Sad )
Pot sa le si cumpar , as prefera documentatia in format electronic daca are cineva.
Astept orice informatie , sugestie si directie:))
seria masinii ar fi : WOL00008401151606. Alte informatii nu am , stiu ca e motorizare pe benzina , dar mai departe nu stiu nimic.
adresa de mail : waxazy@yahoo.com
Cu stima



viziteasa siteul despre ascone si te lamuresti http://www.ascona-info.de/
  • cosminux

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Ascona 1986 1.6N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa sar calul, am rupt cablul la frana de mana si acum am cumparat cablurile inapoi. Vreau sa le montez si nu stiu pozitia lor corecta, in manualul tau ai cateva imagini despre asa ceva? Daca da as fi fericit daca ma poti ajuta. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Yira

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1987 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am o rugaminte : cine imi poate spune ordinea de aprindere la opel ascona, din '87, cu motorul 16N , 1587 cmc/55kw/benzina ?
  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel din cate tin minte 1cu3 si 2 cu 4
  • Yira

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1987 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
este 1-3-4-2 , asta am gasit relativ repede pe net , mai greu am gasit ordinea fiselor pe capacul de la delcou ( de fapt, am chemat un mecanic, de , prima data nu se pune )
am schimbat si bujiile ,merge struna acum ,chiar daca are o gramada de ani ( model 1987)
bafta
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Yira a scris:este 1-3-4-2 , asta am gasit relativ repede pe net , mai greu am gasit ordinea fiselor pe capacul de la delcou ( de fapt, am chemat un mecanic, de , prima data nu se pune )
am schimbat si bujiile ,merge struna acum ,chiar daca are o gramada de ani ( model 1987)
bafta
Salut! Ai facut rost de vre-un manual? Am si eu de curand o Ascona C si mi-ar prinde bine unul... La fel cu fisele la delcou am atit si eu dar a fost tata sa ma ajute...k nu ii mai dadeam de cap Embarassed
Skip ads

  • Yira

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1987 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu am gasit manual in lb romana; in germana am gasit ceva,dar nu e in format text si de aceea nu il pot traduce decat fraza cu fraza; daca vrei ti-l pot trimite ... intram pe dc ++ sau daca e sub 10 mb pe yahoo
bafta
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut! daca vrei si poti, il vreau, e mai bun decat nimic Smile pe dc nu pot, daca poti pe yahoo e ok pentru mine, Iscander_88 este id-ul. Mersi!
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut
cine ma poate ajuta si pe mine cu ordinea fiselor a unui opel tigra ...motor x14 xe anul:98
multumesc
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imprevizibil a scris:salut
cine ma poate ajuta si pe mine cu ordinea fiselor a unui opel tigra ...motor x14 xe anul:98
multumesc

ok am rezolvat problema ....asta cu ajutorul schemei de la un opel corsa .schema a fost pusa de cozmino........super fain....mersi cozmino
  • alinnicola

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Oridinea de aprindere la motoarele opel este 1-3-4-2 incepind de la capacul de distributie. Nu am gasit alte excepti pe autodata.
  • medionion1956

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2003 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
BUNA,AM UN OPEL ASCONA C 2,Oi din 1989 .MA POATE AJUTA CINEVA CU UN LITROMETRU SAU SONDA DE BENZINA DIN REZERVOR, DEOARECE ACUL DE LA BORD INDICA DOAR CAND E PLIN REZERVORUL, CA DUPA ACEEA SA COBOARE TREPTAT IN TIMPUL MERSULUI PANA SUB ROSU DESI EU AM IN REZERVOR APROAPE 50 DE LITRI. NOI NU SE MAI GASESC ADUSE LA COMANDA.
  • biciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 19S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Desfaci sonda din rezervor, o dezmembrezi, ii inlocuiesti plutitorul daca este cazul, ii cureti rezistenta, contactul si retensionezi (indoi usor) tabla care face contact pe rezistenta. Asta-i tot ce are defect.
  • medionion1956

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2003 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asta am facut si tot nu imi indica
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Ascona

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR