Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Razz Razz Razz
M-ai prins "frate".
Lasand gluma la o parte, am avut o corsa aproape un an, am dat-o ca am cam luat teapa cu ea. Conduc acum Ford Mondeo MK4, cumparat nou din tara in 2008. Masina are 105.000 km si a intrat deja pe al saselea an, pana acum nu a vazut service-ul decat pentru revizii. Revizii care le-am facut mereu la acelasi dealer de la care am luat masina, chiar si dupa incheierea celor 4 ani de garantie. Ulei, filtre, placute frana si distributia schimbata la 90.000 km numai cu piese originale Ford. Sincer va spun, masina asta a fost unul dintre exemplele care pot fi date la "asa da".
Insignia am urmarit-o aici pe forum chiar de la aparitie, mi-a placut cand a aparut, imi place si acum mai ales faceliftul care urmeaza (la interior mai ales), insa va spun sincer si fara nici o intentie de a starni polemici, n-as cumpara-o daca ar trebui maine sa imi iau alta masina.
Astept cu mare interes sa vad pe piata aparute Mondeo MK5 si faceliftul la Insignia si abia atunci o sa ma decid care va fi urmatoarea. Pana acum, balanta inclina cam 95% tot spre Mondeo, numai ca nu va fi diesel. S-a anuntat aparitia Ecoboostului 1,5L/ 180HP, motor care va fi facut exact pe tehnologia celui de 1.0L. Pana acum, motorisca aia de un litru a iesit doi ani la rand motorul anului si s-a dovedit pana acum a fi foarte fiabil si econom la un condus moderat.
Skip ads

  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Insignia nu poate fi niciodata din aceeasi gama cu Audi A4 din pct de vedere al dimensiunii. Are 4,83 m, pe cand A4 are 4,52m, deci de unde atata asemanare? Insignia este in gama cu Audi A6, tinand cont de 3-4 cm care le despart fata de 30 cm pe langa A4.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sa fim seriosi, doar la dimensiuni se compara insignia cu A6 cu toate ca in trafic ma simt bine in insignia cand vad norisorul negru de la teava audi-ului Smile la mine chiar si remapata la 200 cai nu scoate fum la accelerari scurte.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Exact. Prefer Insignia inaintea lui A4 , A6 plus in fata multor alte masini si asta din mai multe considerente. Singura masina pentru care as arunca Insignia ar fi A8 ul , dar acesta implica costuri mult mai mari in ceea ce priveste intretinerea.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Totusi ,nu poti compara Insignia cu A4 cel putin modelul B8.
Nu zic ca cei de la Audi nu au probleme,insa cei de la Opel au cam depasit "pragul" de suportabilitate(dpmdv).
Nu stiu la ce sa ma astept in viitor de la noul model,poate vor fi mai exigenti in ceea ce priveste fiabilitatea(cel putin pana in acest moment au cam lasat de dorit),cu toate ca nu prea mai cred "in povesti".Nu!
Urmatoarea masina: Opel Oare?
Ramane sa mai analizam...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
15000km fara probleme majore! inca Very Happy
  • Ily_GL

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2013

  • Mesaj Privat
bpinsignia a scris:Nu vreau sa fiu rautacios dar in alt topic (Opel Insignia - Probleme) spuneai ca ai probleme cu scurgerile de antigel si banuiesti ca ar fi vorba de galeria de admisie.
De unde atata entuziasm daca dupa 2 saptamani de cand ai luat-o au inceput sa apara si problemele? Very Happy

Si a mea e luata de vreo 2 luni, e tot din 2010 si deja i-am schimbat deja galeria de admisie, portbagajul nu se deschide tot timpul, am scurgeri pe la intercooler..
La cat de laudata-i masina asta sincer ma asteptam la mai multa fiabilitate.


Sincer ... la ce scrii aici ... ai luat plasa !
Eu unul sincer, nu cred ca de cand ai cumparat-o "a apucat-o" nebuneala si a inceput sa se strice, ai fost neatent la achizitie, eu inainte a imi cumpara am testat ( condus / sarjat / inspectat / negociat ) peste 30 de Opel Insignia ( nu am mers pe ideea preconceputa ca vrei berlina / break de 130 sau 160 cp ), daca ar fi sa fac o paritate, as putea spune ca doar maxim 5 masini ( din 30 ) pot spune ca au fost general OK din care 4 erau supraevaluate si nu erau deschisi la negociere, numai spun ca unii samsari au o vrajeala - ca daca nu esti putin mai rece ... aproape ca ii dai banii pe loc.

Am vazut masini din 2012 ( aveau 8 luni de cand erau in Ro ) si mergeau mai prost ca una din 2010 ... conteaza mult cine a exploatat-o anterior si cum ?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ily_gl daca tot vrei sa te afli in treaba citeste toate posturile mele si dupa aia mai vb. Respect!
Skip ads

  • Ily_GL

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ufff ... sa nu crezi ca doresc la cineva sa aiba probleme ... nu vreau sa imi imaginez sentimentul ca dupa ce dai o un pumn de bani sa te "sece" ...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Mai vorbim peste vreun an si vreo 20000km,sa vedem daca si atunci vei fi la fel de incantat de alegerea facuta,acum este mult prea devreme.

Oare?

dupa 16 000km............la fel de incantat
scaunele sport isi merita fiare banut, AFL la fel iar cruise control la indemana si usor de folosit
deocamndata numai de bine despre ea si inca fara probleme majore
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Mai vorbim peste vreun an si vreo 20000km,sa vedem daca si atunci vei fi la fel de incantat de alegerea facuta,acum este mult prea devreme.

Oare?

dupa 16 000km............la fel de incantat
scaunele sport isi merita fiare banut, AFL la fel iar cruise control la indemana si usor de folosit
deocamndata numai de bine despre ea si inca fara probleme majore
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@borsy,
Esti un posesor de Insignia SH norocos,bafta si la cati mai multi km fara probleme.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Un mare plus zic eu, este ca motoarele diesel sunt Euro 5 indiferent de an.

Bafta.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@borsy, ai scaune sport cu incalzire? In situatia in care ai incalzire, nu ai avut probleme cu rezistentele? Nu de alta dar cred ca undeva la 85% din posesorii de Insignia s-au lovit de aceasta hiba...si daca tot ai adus in discutie de AFL+, vestitul mesaj: "Service AFL Lamp" nu si-a facut simtita aparitia pe IPC?

P.S.: si eu sunt posesor de Insignia, nu de alta dar sa nu care cumva sa creada cineva ca am ceva cu masina. Iar daca te-ai lovit de aceste "hibe" si le consideri banale...nu pot decat sa tac!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la 68 mii mi s-a dus si mie rezistenta scaun la sofer. cand am timp ii fac autopsia sa vad despre ce e vorba. am reparat la fel senzor abs la una din roti, am taiat si lipit un cablu cu probleme.
rezistenta s-a ars dupa ce am fost la o spalatorie unde erau doar baieti, probabil unul mai greu s-a urcat cu genunchiul pe scaun, e prea mare coincidenta sa nu fie asta. eu am scaunele standart de la cosmo(tapiterie mixta).
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:@borsy, ai scaune sport cu incalzire? In situatia in care ai incalzire, nu ai avut probleme cu rezistentele? Nu de alta dar cred ca undeva la 85% din posesorii de Insignia s-au lovit de aceasta hiba...si daca tot ai adus in discutie de AFL+, vestitul mesaj: "Service AFL Lamp" nu si-a facut simtita aparitia pe IPC?


Salut.

Da, am scaune sport cu incalzire si nu mi s-a ars niciuna din siurante pana in prezent. Din fericire nu mi-a aparut pe IPC 'Service AFL Lamp' (sper nici sa nu s-o faca Smile ).

Ce am schimbat la ea;
-Senzor ABS roata stanga;
-Si pe timp de vara (dar numai vara, daca o las in soare si e f cald pierde mai mult, daca nu e asa cald, mai putin, ceea ce e o enigma pt mine si nu poate sa imi explice nimeni) pierd antigel, il da afara pe undeva (macar e bine ca nu merge in motor). Am citit la pagina 16 la 'Probleme Insignia;' ca ar putea veni de la conducta de apã la colectorul de admisie datoritã o garniturã neetanºe si cam aia e zona pe unde e umed. O sa astept sa se incalzeasca mai tare si o sa vad si de asta (desi nu ma deranjeaza atata timp cat nu ajunge in motor).
-Bateria

In rest numai consumabile (Doamne ajuta sa ramana la fel).

Bafta.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut !
Borsy ai schimbat distributia si in special pompa de apa ?
Si la mine se pierdea foarte putin antigel pana am schimbat distributia si pompa de apa.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Paul, distributia si pompa de apa au fost schimbata la 143k km In DE, cu 4k km inainte sa o cumpar. Atata timp cat nimeni nu imi poate explica fenomenul, nu ma apuc sa umblu pe bajbaite (tipic romanesc), mai ales ca problema nu s-a accentuat. Anul asta sper sa ajung in Vestul Europei si poate merg acolo la o verificare.

Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR