Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire si poate ma puteti "lumina" voi....
Si-a luat un prieten zilele trecute o astra h din germania (break) si a trecut pe la mine sa o vad.Si tot satand noi de vorba si comentand despre eventuale defecte ce pot aparea am observat o chestie ciudata....
Masina lui e din 2006 (nu stiu luna) si are in fata radiator de intercooler din ala mai mic cu un furtun (sau teava,ce-o fi) din ala mai lung ce pleaca de sub radiator,cu toate ca e tot de 101cp ca a mea,cu '"t"si ï" rosu....Sigur e de 101cp ca m-am gandit sa nu fie lipita la misto sigla aia si ne-am uitat in talon!La mine masina e fabricata in 10.2006 (conform vin) si am radiator de intercooler din ala mai mare!Se poate asa ceva?Sau a fost schimbat?SI daca a fost schimbat,merge si cu ala mic?Nu-i influenteaza performantele?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni nu stie?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca te referi la latimea intercooler-ului . Cel mai mic intercooler a fost utilizat pe Z17DTL (80) CP dar se potriveste pe Z17DTH perfect.Ca si o observatie personala pe masinile fabricate pentru tarile nordice (inclusiv UK) am vazut intercooler mic pe ambele coduri motor DTH respectiv DTL.
Numarul de celule pe ambele motorizari sunt identice doar ca difera fagurii de racire sunt ceva mai departati la DTH,deci flow-ul de aer este identic doar ca la DTH se raceste ceva mai bine.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multam de raspuns.....Eu in prima faza m-am gandit ca a fost schimbat.Ce-i drept nu m-am uitat cum are fagurii!
Oare daca pun unu din asta mic luat de pe un DTL (tot astra H) pe un DTH o merge ca lumea cel din urma?Intreb pentru ca eu l-am avut spart si l-am lipit la un service din asta de radiatoare.Cat o tine.....nu stiu!Dar cand s-a spart am tot cautat din ala normal,adica mai mare si nu am gasit la preturi mai de bun simt.Ma gandesc ca daca s-o sparge iar sa pun unu din ala mai mic,ca am vazut ca sunt pe toate drumurile la dezmembrari!
De aici,de la defectul asta al meu plecase si discutia cu prietenul asta care si-a luat masina si asa am vazut ca el avea alt tip de radiator!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR